YGS Fen Testinde 900 Bin, Matematikte 420 Bin ‘Sıfırcı’ Var

27PAYLAŞIM
YGS Fen Testinde 900 Bin, Matematikte 420 Bin ‘Sıfırcı’ Var

29 Mart’ta yapılan YGS’de 900 bin öğrencinin fen testinde, 420 bin öğrencinin ise matematik sorularında tek bir doğru yapamadığı ortaya çıktı.

Vatan’dan Kıvanç El’in haberine göre, YGS sorularını açıklamayan ve adaylara da soru kitapçıklarını göstermeyen ÖSYM, sınavlara dair yayınlanan başarı istatistiklerinde de sansüre gitti. Ancak testlerdeki ‘soru çözüm dağılım grafiği’ sıfır çekenlerin tablosunu ortaya çıkardı.

Buna göre, 1.9 milyon kişinin girdiği YGS’de, matematik testinden 40 sorudan hiçbirine doğru yanıt veremeyen aday sayısı 420 bin civarında. Geçen yıl bu sayının 310 bin civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu oranın yüzde 30’a yakın arttığı belirtiliyor.

Fen testinde ise 900 bine yakın öğrenci sıfır çekti. Bu sayı geçtiğimiz yıl 950 bindi. Türkçe’de 4 bin 500, sosyal bilimlerde ise 83 bin adayın tek bir doğru yapamadığı belirtildi.

ÖSYM geçen yıl, ‘sıfırcı tablosu’ olarak bilinen istatistikleri sansürleme kararı almıştı. Testlerin tümünde kaç adayın bir tek doğrusunun olmadığı, kaç adayın ‘dört ve altında’ doğrusunun bulunduğunun, kaç adayın 40 sorunun tamamını doğru yaptığı yönünde net rakamsal bilgilerin yer aldığı tablo, başarı düzeyine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul ediliyordu.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir