Yerel Bir Aşk Hikayesi: Deli Ayten ve Alkolik Cümbüş Hasan

 > 

Aşkın En Deli Hali: Deli Ayten

Kamberler’de yetişen ama öldüğünde ”Bursa’nın Deli Ayten’i öldü” başlıklı haberlerle yerel gazetelerde yer alacak kadar kente mal olan Ayten Şenaşık’ın hüzünlü bir hikayesi var.

Ayten Şenaşık, 1935 yılında fakir bir roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.

3 yaşında menenjit geçirmiş. Hastalığının etkileri zamanla geçmeye başlamış. 13-14 yaşına gelince kendi gibi garip bir alkolik Cümbüş Hasan'a sevdalanmış.

"Sevdadandır" dedi annem

Ailesi "Bu kız zaten garip, bir de bu alkoliğe varırsa nice olur hali" diye düşünüp, "Hayır, Cümbüş Hasan'la evlenemezsin!" demişler Ayten'e. İyice dellenip kontrol edilemez hale gelmiş. Kızın bu haline herkes "Sevdadandır, kara sevda çekiyor. Vermezseniz Cümbüş'e iyice gider bu kız" deyince razı olmuş ailesi.

Dillere destan bir düğünle evlenen Ayten'in deliliği düzelmemiş.

Cümbüş Hasan da bir yandan yoksulluk, alkol bağımlılığı, diğer yandan Deli Ayten derken meyhaneden çıkmaz olmuş. 1,5 yıl zor dayanmış ve bir sabah evi terk edip bir daha hiç geri dönmemiş. Cümbüş Hasan, gitmiş gitmesine de Ayten'den farklı değilmiş durumu. Kısa bir süre sonra meyhane masasında ölmüş.

Haber tez gelir Ayten'e ve bir kez daha yıkılır.

Eşinin ölümüyle yıkılan Ayten de avare halde sokaklarda dolaşmaya başlar ve adı deliye çıkar. Bir omzuna astığı çok sayıda rengarenk çantayla gezerek cümbüş ve davul çalan Deli Ayten, özellikle kent merkezindeki esnaf için bir dönemin simge isimlerinden biri olmuş. Tarihi Kapalı Çarşı ve devamındaki Uzun Çarşı’da dükkanları dolaşarak bahşiş toplayan Deli Ayten, genellikle kendi halinde ve zararsız olmasına karşın kızdırıldığı zamanlarda saldırganlaşırmış.

Çarşıda gezerek para ve yiyecek toplayan Deli Ayten, topladıklarını mahallesine döndüğünde ihtiyacı olanlara dağıttırmış.

Kamberlerdeki kulübesinde 1992 yılında komşuları tarafından ölü bulunmuş. Ölüm haberi yerel gazeteye çıkmış. Ölümünden bir yıl sonra Kapalı Çarşı esnafı Deli Ayten’in hayalini gördüğünü ileri sürerek, bunun üzerine aralarında para toplayarak mezarını düzenlemişler. Günümüzde Kamberler parkında bir heykeli ve heykelin arkasında bir müzisyen mektebi vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayten-x-b

keske yasadiyi zaman deyer verselerdi kadincaaza

ayten-x-b

biliyorum Belki inanmassiniz ama ben Ayteni cocuken gördü annem hep bana derdi büyürsen sende ona benziyeceksin annem Hakli cikti

jvc1903

ah şu aşk! ah Ayten abla, ruhun şad olsun!

zeymey

bir de Eskişehir'de aşık bir amca var barlar sokağında; seviyorum! yalan gibi degil yanlis gibi degil cakal gibi degil lan! se - vi - yo - rum yalandan! korktugum kadar cakal gibi degil! sevin lan! yilandan! ya rab gunes gibi gunes gibi degil se - vi - yo - rum!

cayicenadam

ulan babamin adi hasan annemin adi ayten..bursa da dogdum..tovbe ya rabbi simdi kendimden suphelendim :)..

azazil

acaba

cayicenadam

sorma Alperen abi :)..arkadaslarin yourmlari bilimsel olarak ispatlandi

azazil

alperen kim )

cayicenadam

hatlar karisti kusura bakmayasin :)

Görüş Bildir