Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeraltından Yollar: İstanbul'un Yüzyıllara Meydan Okuyan Yeraltı Dehlizleri

-

Bin yıldan fazla tarihi, konumu ve ev sahipliği yaptığı imparatorluklar ile İstanbul, adeta kitaplarda yazan tarihi günümüze taşıyor. İstanbul'un taşıdığı yüzlerce eserden birisi de yerin birkaç kat altında yer alan yeraltı dehlizleri. Dehlizlere dair tüm bilgileri sizler için derledik.

Kaynak: 1,2,3,4

Yüzlerce yıldır birçok medeniyeti görmüş, en büyük imparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul, yüzlerce eseriyle kitaplardaki tarihi, bugünlere taşıyor.

Bu eserlerin bir kısmı yeryüzündeyken, önemli bir kısmı da yeraltında bulunuyor.

Merak edenleri şöyle alalım...

15 Fotoğrafta İstanbul'un Altındaki Gizli Mabetler - onedio.com
15 Fotoğrafta İstanbul'un Altındaki Gizli Mabetler - onedio.com

Yeraltındakilerin en gizemlisi ise bugün çoğu kişinin haberinin bile olmadığı, tamamı henüz gezilememiş yeraltı dehlizleri.

Bu dehlizlerin hepsi aynı döneme ait değil. Bir kısmı Osmanlı, bir kısmı Bizans, bir kısmı ise Bizans öncesinde inşa edilmiştir.

Tahminlere göre bu dehlizlerin birine girerek birkaç saat yürürseniz, şehrin öbür ucuna çıkabilirsiniz.

İstanbul Boğazı'nın iki yakasını birbirine bağlayan iki dehliz olduğu iddiası da var fakat henüz keşfedilemedi. Şimdilik sadece iddia.

Bu keşiflerin yapılmamasının en önemli nedeni, bakımsız alanlarda çöken toprağın yolları tıkaması. İkinci neden ise dehlizlerin ileri noktalarında fenerlerin bile aydınlatamadığı karanlık bölümler olması.

En çok sorulan ve en fazla cevabı olan soru şu: Bu dehlizler neden yapıldı?

Bizans'ta imparatorların isyan çıktığında kaçması, patriklerin ayinlere gitmesi, devlet yöneticilerinin gizli görüşmelere gitmesi gibi cevaplar var.

Ancak bilinen tek gerçek neden, şehrin ihtiyacını karşılayacak bir su taşıma sistemine ihtiyaç vardır ve bunun en kolay yolu yeraltı su taşıma sistemidir.

İkinci soru ise giriş kapılarının nerede olduğu. Bu sorunun kesin cevabı, en azından çoğu, elbette biliniyor.

Hatta Sultanahmet Meydanı gibi bazı noktalar, biraz araştıran herkesin bildiği kapı noktaları.

Diğer kapıların yerleri ve dehlizlere dair diğer bilgiler ise sadece ordunun elinde olan bir kitapta toplanmış durumda. Aktarılan bilgilere göre bu kitapta, İstanbul'un olası işgali sırasında savunma ve örgütlenme planları, dehlizlerin bu planlardaki rolleri yazıyor.

BONUS 1: Tüm dünyada yeraltı dehlizlerini araştıran "Cities of Underworld" ekibi, Hipodrom'dan dehlizlere girerek Sultanahmet Meydanı'na ulaştı.

Devamı gelecek mi bilmiyoruz. Gelecekse de elimizdeki bilgiler henüz erken olduğunu gösteriyor.

BONUS 2: Bu dehlizler sadece İstanbul'da yok. Alman bir çiftin, elbette ikisi de arkeolog, yazdığı bir kitaba göre İstanbul'dan başlayan dehlizler, İskoçya'ya kadar devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

Dehlizlerle ilgili olarak yapılan turlar var, en kısa zamanda katılmayı düşünüyorum. Azıcık da olsa fikir sahibi olmuş olurum :)

domalt-trump

Bonus 2 çok mantıksız geldi. Hadi fiziki olarak imkansızlığını başarmışlar diyelim, böyle uluslararası bir ulaşım yolu ulusal güvenliğe aykırı, hiç bir devlet izin vermez bence.

srkn-fndlr

Bu olay yeni değil ki. Bizans öncesi döneme dayanıyor.

armagan-gunduz

''fenerlerin bile aydınlatamadığı karanlık bölümler'' ne demek ya? kara delik mi bu? ışığı mı yutuyor? gizem yaratıcaz diye fizik bilimini bile büktünüz.

domalt-trump

Muhtemelen eski bir kitaptan alıntılanmış cümle. Kastettiği fener gerçek ateşli olandır herhalde.

ozden-isik-ozdemir

Silivri Kale Parktanda başlıyor ama tabii ki girmek yasak.

muhalif-kursad-zafer

Zamânı ve imkânı olanlar Assassin's Creed: Revelations oynasınlar.. Konuyla ilgili.. (:

Görüş Bildir