Yenilenebilir Enerjinin En Şirin Hali: Çin, Panda Şekilli Güneş Enerjisi Santralini Açtı!

 > -

Çin sürdülebilir enerji konusunda hem Asya'da hem de dünya genelinde öncü faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor. Gençlerin de konuyla ilgili katılımını ve teşvik edilmesini desteklemek amacıyla panda desenli olarak tasarlanmış güneş enerjisi santrali ile de Çin, önümüzdeki 25 yıllık süre boyunca kömür kullanılarak elde edilmesi planlanan enerjiyi güneşten elde edecek...

Çin'in yenilenebilir enerji kaynaklarını artırma konusunda yaptığı girişimler kapsamında 250 dönümlük, Panda desenli bir güneş enerjisi paneli tarlası projesinin tamamladı.

Ülke yenilenebilir enerji yatırımında dünyaya öncülük etmeyi sürdürdüğü için bu aslında kısmen bir PR kampanyası.

Güneş enerjisi santralinin ilk etabı kısa süre önce tamamlandı ve Datong'daki elektrik hattına 50MW ek yapılmış oldu.

Bu yeni güneş enerjisi santrali önümüzdeki 20 yıl boyunca 1 milyon ton kömür yakılmasına engel olacak.

Forbes'in haberine göre Mayıs 2016'da Panda Green Energy'nin en büyük hissedarı China Merchants New Energy tarafından önerilen proje, Çinli gençlerin de sürdülebilir enerji projelerine dahil edilmesi amacıyla hızlıca kabul edildi.

Tepeden bakıldığında gerçekten bir panda ayısı deseni oluşturması için açık ve koyu renkli paneller kullanıldı. Ayrıca panellerin yerleştirilmesi de desene göre yapılı.

Ayrıca bu panda şekilli güneş enerjisi santrali önümüzdeki zamanda Çin ve Asya genelinde yapılacak olan 100 tanesinden ilki olarak tarihe geçti.

Bu Çin'in İpek Yolu boyunca kurduğu ve onbirinci Jingping tarafından başlatılan 'Kemer ve Yol' insiyatifinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Çin dış politikalar ve yatırımlar konusunda Asya kıtasında önder olmayı hedefliyor. Ülke Asya'dan Avrupa'ya uzanan İpek Yolu'nda bu insiyatife dahil olan 68 ülkede 5 katrilyon dolarlık yatırım yapacak.

Bu yatırımlar yol, köprü, enerji santrali, petrol boru hattı, demiryolu ve limanlar gibi altyapı çalışmalarını kapsayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Çin
Görüş Bildir