Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Yılda Sağlıklı Yaşamaya Karar Verenlerin Motivasyonunu Arttıracak 17 Yöntem

-

Çoğumuz, yılın başında sağlıklı beslenme ve sporu rutin haline getirme kararları veririz, ancak yeni yıl heyecanı giderek azalırken motivasyonunuzu da yanında götürür genellikle. BuzzFeed'den derlediğimiz bu içerikte, BuzzFeed kullanıcılarının bu kararlarını yıl boyunca devam ettirmesini sağlayan ipuçlarını paylaşacağız. Siz de bu kararı alıp uygulamakta zorluk çekenlerdenseniz mutlaka işinize yarayacak bu yöntemlere göz atın.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/sabrinam13/17-w...

1. Yakın çevrenizde sizinle aynı kararları almış insanlar bulundurun.

Hele bir de sizin pes etmeye yaklaştığınız zamanlarda gaza getiren birileri varsa tadından yenmez.

2. Alışkanlık haline getirebilmek için, küçük küçük adımlarla rutine dönüştürün.

"Küçük adımlar. Mesela çikolatayı tamamen bırakmakta zorlanıyorsanız, önce bütün paket yemek yerine birkaç parça yedikten sonra paketi bırakmayı öğrenin. Spora gitmek zor geliyorsa mesela ekmek almaya giderken en azından yürümeye başlayın."

3. Sürekli görebileceğiniz yerlere hedeflerinizi hatırlatacak ipuçları bırakın.

"Her sabah baktığım aynaya hedeflerimi hatırlatan bir post-it yapıştırmanın bu kadar işe yarayacağını tahmin edemezdim. Başladığım bu yolculuğun taze kalmasında ve her gün ne yaptığımı tekrar teyit etmemde yardımcı oluyor. Hedeflerime doğru başladığım her günün "ilk gün" olduğunu düşünmek beni motive ediyor."

4. Yeni bir hobi edinin.

"Sadece bir spor salonuna gidip, o sıkıcı rutine girmek yerine yeni bir hobi edindim. Kickboksa başladım. Eğitmen ve grup arkadaşının olması sizi devamlılığı olan bir şeyler yapmaya teşvik ediyor. Gerçekten zevk aldığınız bir spor ya da etkinlik seçin ve başlayın. Hiçbir çaba harcamadan, rutine dönüştürebildiğinizi göreceksiniz."

5. Mevcut ilişkilerinizi bu amacınızla birleştirin.

"Önemsediğiniz biriyle sağlıklı bir beslenme planı başlatmaya çalışın. Bu şekilde, kaytarmaya müsait olduğunuz zamanlarda, o kişiye ihanet ediyor gibi hissedeceksiniz. Dostluğun/aşkın, yaptırım gücü her şeyin üstündedir."

6. Sürecinizi planladığınız bir günlük tutun.

"Yaptığım her şeyi görebilmek için bir günlük tutuyorum ve neler yapmam gerektiğini daha kolay anlıyorum. (aynı şekilde yapmamam gerekenler için de.) Ayrıca egzersizimi ve günlük adım sayısını kaydetmek için cep telefonuma indirdiğim bir uygulamayı kullanıyorum. Gerçekten hedeflerinize ulaşmanız için muhteşem bir yöntem."

7. Başka birine hedeflerine ulaşması için yardımcı olun.

"Bazı spor koçlarının size bu şekilde sağladığı imkanlar olabiliyor. Yani sizin de sorumlu olduğunuz başka birisi oluyor. Bu zamana kadar beni en motive eden yöntem kesinlikle buydu."

8. Karşılaştığınız engelleri de sürecin bir parçası olarak görün ve pes etmeyin.

"Unutmayın ki hedeflerinize ulaşmak için çıktığınız yolculuktaki engeller de bu sürecin bir parçasıdır. Tek bir an, bu yolculuğu ne tanımlayabilir ne de bu zamana kadar gösterdiğiniz çabaları yabana atabilir."

9. Sinirinizi sporla boşaltın.

"Egzersiz süresince haberleri izlemeyi seviyorum çünkü beni öfkelendiriyor, öfkemi hafifletmek için yüksek tempoya çıkıyorum. 9 Kasım 2016'da öğle yemeğinde spor yapmaya başladım ve o günden beri öğle yemeğinde haftanın her günü spor yapıyorum. Gazeteleri okuduktan sonra sinirinizi boşaltmak için spor yapmak gerçekten harika bir yöntem."

10. Pozitif değişimlerinizi listeleyin.

"Ne yediğimi yazıp kendim her gün fotoğraflarım. Sonuçlarını görebilmek ve takip edebilmek fitness yolculuğumda heyecanımı taze tutmamı sağlıyor."

11. Grup derslerine katılın.

"Spor salonunda fitness derslerine girmeye başladım. Tek başıma spor yaparken kendimi zorlamadığımı fark ettim. Ama fitness dersleri bana başkalarıyla rekabet etmem için bir fırsat veriyor ve kendimi zorlamamı sağlıyor."

12. Boş günlerinizde sizi spora teşvik edecek ve ilham verecek bir şeyler bulun.

"Her ne sebeple olursa olsun spora gidemediğiniz günlerde, ertesi gün can atarak spora gitmenizi sağlayacak bir şeyler bulun. Sporla ilgili yeni şeyler öğrenmek, rutininize ekleyeceğiniz hareketler bulmak, internetten yeni bir antrenman aleti bulmak veya yeni sağlıklı yemek tarifleri aramak motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlayacaktır. Hiçbiri olmazsa hayalini kurduğunuz vücutların fotoğraflarına bakmak bile yetecektir."

13. Giyinmek için can atacağınız spor kıyafetleri alın.

"Yeni aldığınız muhteşem spor kıyafetlerini giyinebilmek için spor salonuna koşa koşa gideceğinize emin olabilirsiniz."

14. Haftada 1 gün bile olsa başlayın, ertelemeyin.

"Her gün kahvaltıda pastırma, yumurta, sandviç yiyen eşime, haftanın sadece bir günü de olsa yulaf ezmesi yemesini önerdim. Bu onun ilk adımıydı. Birkaç hafta sonra, haftada iki kez yulaf ezmesi yemeye karar verdi. Kendisini daha dinç hissettiğini söyledi ve bu sayede artık hayatına sağlıklı rutinler eklemeye karar verdi."

15. Her zaman yapamayacak olsanız bile elinizden gelen her şeyi yapın.

"Doğuştan engelli bir insanım ve kronik rahatsızlıklarım var. Bunlar yüzünden de hayatımı devam ettirebilmek için kilo almama neden olan ilaçlar kullanmam gerekiyor. Ama kendime sağlıklı yemekler hazırlamak hem daha mutlu hissetmemi sağlıyor hem de kendimi olduğumdan daha enerjik hissediyorum. Ayrıca bu kış su aerobiğine başladım ve bu sayede kendimi çok daha iyi hissediyorum."

16. Kendinize güvenin.

"Sürekli deli olduğumu ve kesinlikle pes edeceğimi söyleyen insanlara rağmen motivasyonum sayesinde hedeflerime sadık kaldım. Bir süre sonra başkalarına fiziksel ve zihinsel olarak kendimi kanıtlamam gerektiğini hissetmeye başladım ve bu sayede başardım."

17. Sporu ceza olarak değil de ödül olarak görmelisiniz.

"Düşüncelerimi tamamen değiştirmemle başladı her şey. Ne zaman spor sadece hayalini kurduğum ölçüler olmaktan çıkıp ve kendimi iyi hissettiren bir aktiviteye dönüştü, işte o zaman her şey değişti. Stresli ya da kötü hissettiğimde, kendimi çılgınca spora veriyorum. Çünkü iki saat boyunca ne olursa olsun hiçbir şey düşünmüyorum. Hem de kötü hissettiğim zamanlarda yemeye sarılma alışkanlığımın da değişmesini sağladı."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mistral

Arkadaş çevresi çok önemli, sporcu ve sağlıklı beslenen arkadaş çevresinden yiyici ekipe evrilince kilolar haliyle eşantiyon olarak geldi, spor işin sadece yüzde 30 u geri kalanı beslenme ve alışkanlık.

Görüş Bildir