Yeni Yasaklar Ne Olacak? Erdoğan'ın Yeni Tedbirler İçin Son Açıklaması...

0PAYLAŞIM

Artan vaka sayıları günlük 30 bini gördü. Koronavirüs önlemleri kapsamında hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirilmiş. Ayrıca birçok yerin çalışma saatleri de yeniden düzenlenmişti. Yarınki toplantı sonrası yeni yasakların gelmesi bekleniyor. Özellikle hafta içi yasak olup olmayacağı merak ediliyor. 

Koronavirüs önlemleri kapsamında geçtiğimiz haftalarda hükümet yeni yasak kararları almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son konuşmada yeni yasakların gelebileceğinin sinyalini vermişti. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında Koronavirüs gündemiyle pazartesi günü toplanacak.

Erdoğan'dan Yeni Yasak Açıklaması

Erdoğan, yeni tedbirler ile ilgili sorulan soruya şu açıklamalar ile cevap verdi:

"Değerli arkadaşlar, yeni tedbirlerle alakalı olarak bu işin biliyorsunuz birinci derecede sorumlusu Bilim Kurulu. Bilim Kurulu her türlü hazırlığı, çalışmayı yürütüyor. Tabi burada, vatandaşlarımızın hassasiyeti çok önemli. Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, kapalı mekanlarda bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyoruz.

Maske takmadıklarını görüyoruz. 'TAMAM' diye ifade ettiğimiz, özellikle maske, mesafe bunlar tabi bizim için çok çok önemli. Hijyen çok çok önemli. Fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde, bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor."

Erdoğan: 'Yeni Tedbirler Almaya Mecburuz, Alacağız' - onedio.com
Erdoğan: 'Yeni Tedbirler Almaya Mecburuz, Alacağız' - onedio.com

Bakan Koca Yeni Yasaklar İçin Ne Demişti?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tedbirlerin artırılıp artırılmayacağı konusunda yaptığı açıklamasında ilk tedbirlerin sonuçlarını görmek için yaklaşık 10 günlük sürenin geçmesi gerektiğini belirtmesiyle bu hafta yeni yasakların eklenmesi beklenmiyor.

Koronavirüs Kapsamında Alınan Son Tedbirler Neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tedbirleri açıkladı. O tedbirler şöyle: 

  • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

  • Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

  • 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.

  • Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

  • - Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

  • - Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

  • - Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

  • - Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.

  • - Kamu ve özel sektördeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesine hassasiyet gösterilecek.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Kabine Toplantısı Ne Zaman? - onedio.com
Kabine Toplantısı Ne Zaman? - onedio.com
Hastanelerdeki Doluluk Oranı Korkuttu! Koronavirüs Salgınında Kritik 10 Gün - onedio.com
Hastanelerdeki Doluluk Oranı Korkuttu! Koronavirüs Salgınında Kritik 10 Gün - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir