Hastanelerdeki Doluluk Oranı Korkuttu! Koronavirüs Salgınında Kritik 10 Gün

0PAYLAŞIM

Koronavirüs salgını hızını kaybetmeden sürüyor. Bazı illerde yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranlarının yüzde 77'lere ulaşması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlıktan tüm illere gönderilen genelgede ise özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Bir hafta - 10 gün içerisinde vaka sayılarında düşüş eğilim beklenebilir" dedi. 

Sağlık Bakanlığı artan yoğun bakım oranları nedeniyle yeni önlemler almaya hazırlanıyor

Türkiye’de yoğun bakım yatak sayısının yüzde 60’ının devlet hastanelerinde, yüzde 40’ının diğer hastanelerde olduğunu bildiren uzmanlar, bazı şehirlerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 77’lere ulaşmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Bakanlıktan tüm illere gönderilen genelgede ise özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla 24 Kasım günü tüm illere gönderilen genelgede, pandemi süreci sonunda geçici olarak ilave edilen yatakların iptal edileceğinin bilinmesi şartıyla, hastane binasında tadilat yapılmaksızın yerinde yatak eklenmek suretiyle sadece erişkin yoğun bakım yatağı veya çocuk yoğun bakım yatağı ilave yapılabileceği söylendi.

Bir süredir sadece hasta rakamını veren Sağlık Bakanlığı, artık vaka sayılarını da açıklamaya başladı. Önceki gün vaka sayısı 28 bin 351 olarak tespit edildi. Dün ise 29 bin 132’ye yükseldi. Peki bu rakam ne anlama geliyor? Alınan önlemler işe yarayacak mı?

"Bir hafta-10 gün içinde düşüş eğilimi beklenebilir"

Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'e konuşan  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tedbirlerin vaka sayılarını ne kadar düşüreceğinin 14 gün sonra ortaya çıkacağını belirterek, “Bir hafta-10 gün içinde düşüş eğilimi beklenebilir” dedi.

Önceki hafta uygulanmaya başlanan kısıtlamalar ve önlemler işe yarayacak mı?

Önceki gün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, semptom göstermeyen hastaların da artık günlük tabloda yer alacağını duyurdu.

Koca, 25 Kasım toplam korona vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıkladı. Dün ise vaka sayısı 29 bin 132’ye yükseldi. Pandeminin başından beri ilk kez bu kadar yüksek olan vaka sayısının seyri ne olacak? Önceki hafta uygulanmaya başlanan kısıtlamalar ve önlemler işe yarayacak mı?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Bu kısıtlamalar birden bire bir vaka düşüşüne neden olmaz. Düşme yavaş yavaş olur. Burada önemli olan kamusal alanda alınan tedbirleri by-pass etmemek. Vatandaşlar da evlerde bir araya gelmemeli. Aksi halde bulaş devam eder.

Sonuçta devlet bazı tedbirler aldı. Vatandaş da üzerine düşen bu görevi yerine getirmeli. Kafeye gidemiyoruz diye evlerde bir araya gelinmeye başlanırsa o zaman olmaz. Devlet buna önlem alamaz. Alınan tedbirlerden sonra vaka sayısını tahmin etmek çok zor. Durağanlaşma olur, düşme eğilimi başlarsa tedbirlerin işe yaradığını ve yarayacağını görmüş oluruz" dedi.

Ekonomi Güven Endeksi Kasım Ayında Yüzde 3.5 Geriledi - onedio.com
Ekonomi Güven Endeksi Kasım Ayında Yüzde 3.5 Geriledi - onedio.com
Yer Adana: Bilardo Sopasıyla Saatlerce Dövdüler, Hastane Önüne Bırakıp Kaçtılar - onedio.com
Yer Adana: Bilardo Sopasıyla Saatlerce Dövdüler, Hastane Önüne Bırakıp Kaçtılar - onedio.com
Oxford/AstraZeneca Koronavirüs Aşısının Etki Oranı Neden Sorgulanıyor? - onedio.com
Oxford/AstraZeneca Koronavirüs Aşısının Etki Oranı Neden Sorgulanıyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir