Yeni Normal Hayatlarımızda Hepimizin Yaşadığı Zoom Yorgunluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2PAYLAŞIM

Yeni normalde yeni kelimeler de lügatimize girdi...

Kaynak: https://www.wired.com/story/how-to-fight...

Nasıl bu kadar Zoom merkezli olduk?

Nörolojik bilim ve empati gelişimi konusunda 20 yıllık deneyime sahip olan liderlik danışmanı Alycia Huston'a göre, Zoom, salgın esnasında kapanan okullar ve işyerleri gibi kurumların yaşadığı boşluğu doldurmaya yardımcı oldu. "Zoom okullara ulaşarak hizmetlerini onlara sundu, bu yüzden zirvede olduğunu düşünüyorum." diye eklemiş. Ayrıca normal toplantılardan Zoom toplantılarına geçiş oldukça kolaydı çünkü bir süreliğine eğitimciler için Zoom ücretsizdi.

Sınırlar hakkında düşünmek neden bu kadar önemli?

Bu günlerde herkes kendine "Neden bu kadar yorgunum?" diye sormadan duramıyor. Günlük hayatlarımızdaki yüz yüze iletişim azaldığı halde, Zoom toplantılarından sonra yorgun hissediyoruz. Huston'a göre beyin, aşırı efordan dolayı yoruluyor.

"Beyinlerimiz resimleri işliyor ve gözlerimiz ekranlarda bu çevrimiçi toplantılarda, etkinliklerde ve mezuniyet gibi törenlerde fazla vakit geçiriyor...

... bu nedenle görüntüler beyin yorgunluğuna sebep oluyor. Beyin yorgunluğu da fiziksel yorgunluğa dönüşüyor."

Karantinanın kısa süreceğini düşünerek takvimlerimize geçici olarak bir sürü Zoom toplantısı eklemek zararlı değilmiş gibi gözüküyordu.

Ancak yeni bir gelişme olana kadar uzaktan çalışma ve sosyal izolasyon hayatlarımızın bir parçası ve bu derece yoğun Zoom toplantıları daha az sürdürülebilir.

Sınırlarımızı ne zaman ve nasıl koyabiliriz?

Eğer 9-5 arası bir işte çalışıyorsanız, Zoom toplantılarınızı patronunuz ayarlıyordur ve sıklıkları üzerinde pek bir etkiniz yoktur. The Doyenne Agency'nin CEO'su ve kurucusu Nadia Brown, patronunuza alternatif fikirler sunmanızın yararlı olacağını belirtmiş.

Planınızı kendiniz belirleyin, aşırı acil olmayan toplantıları haftada 1 ya da 2 olarak azaltabilirsiniz...

Ya da kısa ve çok resmi olmayan görüşmeler için eski günlerdeki gibi telefon görüşmesi yapmayı tercih edebilirsiniz. Zoom en iyi çözüm yolu gibi gözükse de eğer kendinizi bitkin hissediyorsanız farklı çözüm yolları bulmanız iyi olacaktır.

İş hayatınızda tamam ama peki ya kişisel hayatınız...

Arkadaşlarınızdan ya da ailenizden gelecek olan Zoom görüşmelerini reddetmeniz daha kolay olabilir... Ancak bu salgın süresince sevdiklerimizi fiziksel olarak göremiyoruz ve bir doğum günü partisi ya da sanal bir düğün davetini reddettiğinizde normalden daha kaba ve kırıcı olabilir.

Sınırlarınızı belirlediğiniz halde bunları test edecek bir iş arkadaşı ya da aile bireyi çıkabilir...

Net bir şekilde iletişim kurduğunuz halde tepki alıyorsanız, koyduğunuz sınırları sağlam bir şekilde arkasında durmanız oldukça önemli... İlk başlarda garip hissettirebilir ancak eğer savunmazsanız zamanla daha da zorlaşabilir.

Brown, "Bazen ruhunuzun ve vücudunuzun sağlığını korumak için bencillik yapmalısınız, eğer bir insana hayır dediğinizde üzülüyorsa, bu sizinle ilgili değil karşı tarafla ilgili." diye eklemiş.

Kendinize bu süreçte iyi davranın.

Bu süreç boyunca bunu fazlaca duymuş olsanız da tekrar söylemekte yarar var. Bu yıl herkes için oldukça zor... Sınırlarınızı çizmek her zaman çok önemli, küresel bir salgında daha da önemli. Brown ayrıca, "İnsanlar bir sürü şeyle uğraşıyor, bu yüzden güçlü sınırlar çizerek sakinliğinizi, sağlığınızı ve en önemlisi akıl sağlığınızı korumak çok önemli." diye eklemiş.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Zoom Üzerindeki Video Konferans Deneyiminizi Daha Keyifli Hale Getirecek 13 Özellik - onedio.com
Zoom Üzerindeki Video Konferans Deneyiminizi Daha Keyifli Hale Getirecek 13 Özellik - onedio.com
Son Günlerde Koronavirüs Nedeniyle Birçoğumuzun Yaşadığı ‘Nosofobi’ Yani Hastalık Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Son Günlerde Koronavirüs Nedeniyle Birçoğumuzun Yaşadığı ‘Nosofobi’ Yani Hastalık Korkusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Dünya Pandemi Sonrası Dijitalleşiyor! 2021’den İtibaren Daha Çok Duyacağımız 10 Dijital Kavram - onedio.com
Dünya Pandemi Sonrası Dijitalleşiyor! 2021’den İtibaren Daha Çok Duyacağımız 10 Dijital Kavram - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Zoom ne ki? Ansızın gelen WhatsApp görüntülü arama olayı daha fena.

Görüş Bildir