Görüş Bildir

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Uzaktan Eğitimle Başladı: Peki Okullar Güvenli mi?

Haberler
> Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Uzaktan Eğitimle Başladı: Peki Okullar Güvenli mi?

Yeni eğitim-öğretim yılı uzaktan eğitimle başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin ayın 18'ine kadar bu şekilde süreceğini ardından da yüz yüze eğitime geçileceğini söyledi. Ancak Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) okulların yeni eğitim ve öğretim yılına henüz hazır olmadığını savunuyor. Eğitim-Sen, geçtiğimiz günlerde MEB'in seminere çağırdığı 176 okuldaki eğitimcinin Kovid-19'a yakalandığını duyurmuştu.

Ankara Muazzez Karaçay İlkokulu'nda eğitim-öğretim yılı açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ders zilini çaldı.

Milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitimin planlandığı 21 Eylül'e kadar TRT EBA TV üzerinden uzaktan eğitim ile görecek.

Uzaktan eğitim, 18 Eylül Cuma gününe kadar sürecek ve 21 Eylül'de yüz yüze eğitim, 'aşamalı ve seyreltilmiş' olarak yapılandırılacak bir planlama doğrultusunda uygulanacak.

Bakan Selçuk, kısa bir süre önce EBA ders programını da paylaştı 👇

Peki okullar güvenli mi?

Peki okullar güvenli mi?

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) okulların yeni eğitim ve öğretim yılına henüz hazır olmadığı görüşünde.

MEB, öğretmenleri mesleki eğitim semineri için okullara çağırmıştı. Eğitim-Sen bu seminerler nedeniyle 176 okulda Kovid-19 vakası tespit edildiğini öne sürüyordu. 👇

"Okullar salgına hazırlıksız"

"Okullar salgına hazırlıksız"

BirGün'e konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Kovid-19 tanısı konulan öğretmenin olduğu 176 okul bulunduğunu hatırlatarak şunları ifade etti: 

“Okulların salgına hazırlıklı olmadığını, 21 Eylül’ de seyreltilmiş ve aşamalı olarak okulların açılacağı açıklamasına rağmen okulların yüz yüze eğitime hazırlıklı olmadığını yaşayarak gördük. MEB; hâlâ salgına karşı etkili, uygulanabilir bir plânlamaya sahip değil, okullar salgına hazırlıksız. Okullarda salgına karşı mücadele etmek eğitim emekçilerine bırakılmış durumda! Milli Eğitim Bakanı’nın sorun yaşanan okullarda alınan önlemleri paylaşması; kamuoyuna yaşanılan kaygıları giderecek açıklamaları yapması gerekirken sendikamızın yaptığı açıklamaları istismar olarak ifade etmesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz.”

Bakan Selçuk, sendikanın 176 okul açıklaması için 'istismar zemini' yorumunu yapmıştı.

Bakan Selçuk, sendikanın 176 okul açıklaması için 'istismar zemini' yorumunu yapmıştı.

Bakan Selçuk'un açıklamaları için 👇

‘Bir kez daha uyarıyoruz’

‘Bir kez daha uyarıyoruz’

Günlerdir ülkenin her yerinde Eğitim-Sen üyelerinin halk sağlığı için çaba harcadıklarını aktaran Aydoğan şöyle devam etti: 

MEB’in yapması gerekeni biz yapıyor, yaşamlarımıza sahip çıkıyoruz. MEB’i bir kez daha uyarıyoruz: Öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin sağlığından, gereken önlemleri almaktan sorumlular... Halkın öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçileriyiz. Açıklamalarımıza, içeriğine eğitim emekçileri olarak biz karar veririz. Tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Öğrencilerimizin eğitim hakkına, eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin sağlık hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
9
4
4
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

salgın yokken çok hazırdı amınakoyduğumun okulları da şimdi kesin hazırdır. görmüyomusunuz abicim abd de almanya da okullar açıldı sonra çocuklarda virüs gör... Devamını Gör

Pelinsu

Senin görüşüne göre Okul kreş olarak bazı kimseler için görülüyor olabilir peki ama çalışan insanlar çocuklarını kime bırakıp gidecek ? İş yerindeki işleri n... Devamını Gör

Pelinsu

Çocukların çoğu sahillere gitti, aquaparklarda eğlendi, tüm yaz dışarıda koştu, parktan çıkmadı ama okul tehlikeli mi ? Yersen.

Rabia A.

Peki sahillere gitmeyen , mesafesini koruyan , önlemini alan ailelerin çocukları ile bu önlem almayan ailelerin çocuklarını aynı okula sokmak , mecbur bırakm... Devamını Gör

Defne

Bunlara sorsan sınavı yapacakları gün de gayet güzel önlemler alınmıştı ama gelin görün ne sosyal mesafe ne de velilerin karmaşası önlenebildi.