Görüş Bildir
Haberler
Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Üç Çocuk Projesinin Mimarı Çıktı

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Üç Çocuk Projesinin Mimarı Çıktı

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın ‘3 çocuk projesi’nin’ mimarı olduğu ortaya çıktı. Gürcan’ın hayatı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a başbakan olduğu dönemde sunduğu “Türkiye’de nüfus artışı” raporuyla değişti. Gürcan'ın bakan olduktan sonra kapattığı Twitter hesabında paylaştığı mesajlar da dikkat çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ayşen Gürcan, önceki günkü görevlendirmeyle ‘ilk türbanlı ve ilk boşanmış aile bakanı’ olarak gündeme oturmuştu. Kamuyla ilk kez dönemin Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Baş’ın kendisini 2006 yılında Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevine getirmesiyle tanışan Gürcan, çocuk eğitim materyalleri ve testler konusunda uzman.

'Aslında doğrusu 2,5 çocuk ama 3'e tamamladık'

Gürcan’ın Erdoğan’la yolu başbakan olduğu dönemde kendisine sunduğu “Türkiye’de nüfus artışı” raporuyla kesişti. Gürcan, Türkiye nüfusunun yaşlanmasının önlenmesi ve artan emekliliğe bağlı olarak sosyal güvenlik açığı yaşanmaması için 2.1 olan nüfusun artış hızının en az 3 olması gerektiğine ilişkin raporunu, Nimet Baş ile birlikte Erdoğan’a sundu. Gürcan 2011’deki bir röportajda, “Nüfusumuz 2’nin altına indiği anda kendini yenileyemeyecek demektir. Çocuk sayısında makul olan 2.5’tur ama buçuk çocuk olmayacağı için 3’tür” demişti.

Hesabı Anında Kapattı

Yeni Aile Bakanı, birçok vakıf ve dernekte de görev yapıyor. TÜRGEV ve Yeşilay’da aktif olan Gürcan, eski bakan Nimet Baş’la birlikte Geleceğin Eğitimi Derneği’nin de kurucuları arasında.

Yeni kabine listesi açıklandıktan sonra, sosyal medyada Gürcan’ın birçok tweet’i paylaşıma girdi ve bu tweetler sosyal medyada tartışmalara ve tepkilere neden olurken, Gürcan hızla sosyal medya hesabını kapattı.

Kapatılan Twitter Hesabından İlginç Tweetler:

Kapatılan Twitter Hesabından İlginç Tweetler:
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İlk Başörtülü Kadın Bakan

İlk Başörtülü Kadın Bakan

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Bakanlar Kurulu’ndaki en büyük sürpriz, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Gürcan’ın bakan olarak atanması olmuştu. TBMM’de 3’ü HDP, 24’ü AK Parti’den olmak üzere 27’si başörtülü, toplam 98 kadın milletvekili bulunurken, Bakanlar Kurulu’na kadın kontenjanının dışarıdan bir isme kullanılması, siyasi kulislerde tartışmalara neden olmuştu. Ahmet Davutoğlu’nun ‘ilk başörtülü kadın bakan’ olarak mevcut kadın milletvekilleri dışında birini tercih etmesi, meclise en fazla başörtülü kadın gönderen partisindeki kadın milletvekilleri arasında hayal kırıklığı yaratmışttı.

Akademik Hayata Dönüş Yapmıştı

Bürokrat olduğu dönemde hacca giden ve hac sonrası kapanma kararı alan Gürcan, bir süre sonra bürokrasinin yavaşlığının kendisini yorduğunu gerekçe göstererek akademik hayata dönmüştü. İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri’nde göreve başlayan Gürcan, daha sonra profesör oldu.

'Anca 7-8 görüşmede bildirebildim'

BAŞBAKAN Davutoğlu, Ayşen Gürcan’ı Aile Bakanı atama haberini vermek için aradığında yaşananları önceki akşam anlattı: “Ayşen Hanım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak atadığımız arkadaşımız. Öğretim üyesi, profesör dolayısıyla İstanbul’da olduğunu düşünerek şey yaptık. Sonra ‘Ben Mescid-i Aksa’dayım’ dedi. O sırada kesildi. ‘Tamam Mescid-i Aksa’dasınız ama Türkiye’ye dönseniz iyi olacak, sizinle ilgili hayırlı bir yerde hayırlı bir haberim var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sizi öngördük’ dedim. Kesildi telefon. Döndü ‘Sayın Başbakanım Sosyal Politikaları anladım da gerisini anlayamadım’ dedi. Dedim ‘Mescid-i Aksa’dasınız dua edin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na atandınız’. Tekrar kesildi. Biraz sonra bir daha aradı, ‘Efendim bu sefer aileyi de anladım da sonunu anlayamadım’ derken, 7-8 telefon görüşmesi sonrası hayırlı haberi aldı ve ‘Efendim hemen geliyorum’ dedi. Teveccühümüz için teşekkür etti.”

Hürriyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
1
1
1
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam