Yemen'deki Savaşın Çirkin Yüzü! Çatışmaların Ortasında Açlıktan Ölmek Üzere Bir Çocuk

 > -

Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de odak noktasında olan Yemen iç savaşından gelen görüntüler acı gerçeği ortaya koyuyor. Kızıl Deniz'de bir liman şehri olan Houdieda'da çekilmiş fotoğrafta hastane odasında yatan açlıktan perişan hale gelmiş bir çocuk görülüyor. Yemen'deki savaş hız kesmeden devam ederken hava saldırılarında siviller hayatını kaybetmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise Yemen'de savaşa dahil olan bütün tarafları acilen bu duruma son vermeye çağırdı. Detayları sizler için Dailymail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

22 Mart 2015'den beri ülkenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan 4 grubun arasında süren çatışmalar sonucunda siviller perişan olmaya devam ediyor.

Bu erkek çocuğunun fotoğrafı geçtiğimiz hafta bir hastanede çekildi. Açlık ve susuzluktan perişan olmuş çocuk savaştan etkilenen binlercesinden yalnızca biri.

Bir başka fotoğrafta ise hastanede tedavi gören annesi ile birlikte görülüyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin Nisan ayında kararlaştırılan ateşkes koşullarına göre bütün askeri aktivitelerin ve çatışmaların sonlandırılması konusunda yaptığı çağrı ile birlikte ortaya çıkan bu fotoğraflar savaşın çirkin yünüzü gözler önüne seriyor.

8 Eylül Perşembe günü Konsey tarafından yapılan açıklamaya göre, Yemen Genel Sekreterliği'nin Özel Temsilcisi Ismail Ould Cheikh Ahmed ile barış görüşmelerinin derhal tekrar başlatılması ve insanı koşulların tekrar sağlanması gerekiyor.

Başkent Sana'a'da bir aracın içinde iki adet bombanın patlaması sonucunda ortaya çıkan görüntüler.

Amran şehrinde de çatışmaların hasarı oldukça büyük.

Arap Baharı sonrasında düşen eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh ve destekçisi olan Husi isyancıları Eylül 2014'te Sana'a kentini ele geçirip hükümetin ülkeden kaçmasına sebep olmuştu.

Mart 2015'den bu yana ise Suudi güçler tarafından yönetilen koalisyon güçleri yürüttükleri hava saldırılarıyla Husi isyancılarını Güney Yemen'den çıkarttılar fakat başkent Sana'a hala isyancıların elinde.

Ülkede yaşanan en son trajedi ise 8 Eylül Perşembe günü Suudi güçlerin bir eve yaptığı hava saldırısı sonucunda 8 sivilin hayatını kaybetmesi oldu.

Al-Massirah televizyonunun haberine göre ise Amran kentinde düzenlenen bir başka saldırıda da 5 kişi ağır yaralandı.

Amran'daki hava saldırısından geriye kalanlar.

Daha önce yine Amran'a gerçekleştirilen hava saldırıları sırasında yıkıntıya dönmüş bir okul.

Yerel kaynaklara göre, koalisyona ait savaş uçakları isyancı güçlerin kontrolünde olan askeri noktalara 12 hava saldırısı gerçekleştirdi ve bu saldırılar sırasında sivillere ait bir ev de bombaların hedefi oldu.

Başkent Sana'a'da gerçekleşen bir bombalı saldırıda ise, Husi militanları tarafından kontrol edilen bir noktada bir aracın içinde iki adet bomba patladı ve en az 1 kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan Suudi Arabistan gerçekleştirdiği saldırılarda sivil hayat kaybına sebebiyet verdiği için eleştirilmeye devam edilse de, saldırıların sivil hedefleri olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Suudi yönetimindeki Arap koalisyonunun müdaheleleri başladığından beri çoğu sivil 6600'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Arap Koalisyonu isyancılar cumhurbaşkanı Abedrabbo Mansour Hadi'yi Aden şehrindeki sığınağında kıstırdıkları zaman duruma müdahele etmeye başladı.

Ülkede Husiler, el-Hadi hükümeti, Arap Yarımadası el-Kaidesi ve IŞİD arasındaki çatışmalar ise halen devam ediyor. Bu videodaki bazı görüntüler oldukça rahatsız edici olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ferit-cicek

Hala açlıktan insanların ölüyor olması... Utanıyorum kendimden.

turk.

fakir ülkelerde bu hep böyle zaten. Bakamayacağın halde yap üç beş çocuk sonra da acımamızı bekle . Yok öyle iş. Acımıyorum da üzülmüyorum da annesi babası düşünecekti zamanında.

metin-turkmen1

Senin kadar mal birini görmedim.Sanki 3,5 çocuk yaptığımızda fakir oluyoruz benim 8 çocuklu tanıdıklarım bile var bilki onlar fakir değil durumlarıda gayet iyi senin gibi düşünme yoksununun anlamadığı şey şu orda farkında değilsen bi savaş var gerizekalı. Orda insanlar ölüyo kadınlar genç çocuklar ve senin gibi bi beyinsiz bunu çocuk yapmak yüzünden sanıyo ya gerçekten sana ne desem boş

turk.

ben çok çocuk yapan herkes fakir mi dedim? İlerde çocuğuna bakacak imkanları yoksa fazla çocuk yapmamaları gerektiğini söylüyorum mümkünse hiç yapmasınlar. Ayrıca niye hakaret ederek yanıt veriyorsun 9 kardeşsiniz de üstüne mi alındın?

adige-sapsig

Cani ve vahşi batı medeniyetini işte bu çocukların sayılan kemikleri üzerine kurdu hala da bırakmadı doymadı bu ülkelerin Kanını etmiyor eskiden kendi işgal ederdi şimdi ise içeriye yerleştirdiği adamlarıyla istediği yeri karıştırabiliyor bir Kızılderili atasözü vardır Bir nehirde iki balık kavga ediyorsa bilin ki oradan bir süre önce bir İngiliz geçmiştir der ancak gün gelecek bu cani batı döktükleri kanda boğulacaklar bizim ülkemizde de aynı zihniyeti taşıyan batı yalayıcıları biterse ancak ülke ileri gidebilecek

mehmet62

..............!

baris-kara

ulan bu avrupa ve amerika afrikayı bitirdi şimdi buranın kanını emiyor Allah bunların hain emellerini onlara yaşatsın inşallah

Görüş Bildir