Görüş Bildir

Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın: '27 Milyon Doları 114 Çalışanımızla Paylaştık'

Anasayfa > Gündem

Bir süre önce Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınarak Türkiye internet ekosisteminin en büyük satışına imza atan Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın, satıştan elde ettikleri paranın 27 milyon dolarını 114 Yemeksepeti çalışanıyla paylaştıklarını belirterek, 'ortada bir başarı varsa bunu hep beraber gerçekleştirdik' dedi.

Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuşan Nevzat Aydın, Arman'ın 'Bu paranın hepsi benim olsaydı!' dediğiniz olmadı mı? şeklindeki sorusuna ''Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık' şeklinde yanıt verdi.

Röportajın bir bölümü şöyle:

  • 'Manyak mısın, satsana!' diyen olmadı mı?

Olmaz mı? Teklif 50 milyon dolarken, 'Hemen satalım, çıkalım!' diyenler de vardı. Bence iki önemli nokta var: Biri, demin dediğim gibi, 500'e bile hayır diyebilmiş olmak. İkincisi de, seçime bir ay kala, doların tavan yaptığı bir dönemde, şirketin değerini hâlâ bu seviyelerde tutabilmek... 

  • Peki 'Bu paranın hepsi benim olsaydı!' dediğiniz olmadı mı?

Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık.

  • Ciddi misiniz?

Hem de çok. Kötü örnek olduk başka patronlara. Bizden nefret edecekler. Ama durum bu. Hiçbir sözümüz, yükümlülüğümüz olmamasına rağmen, şirketin bu satıştan elde ettiği paranın 27 milyon dolarını çalışanlarla paylaşıyoruz.

  • Alan şirket mi veriyor bu parayı? Siz, kendi kazandığınızı mı paylaşıyorsunuz?

Kendi kazandığımızı dağıtıyoruz. Vergisi ödenmiş bir şekilde. Bu, Türkiye'de bir ilk bu arada.

  • Neden böyle bir şey yapıyorsunuz?

Çünkü ortada bir başarı varsa, bunu hep beraber gerçekleştirdik.

  • Peki 'Arkadaşlar sizlere, 27 milyon doları prim olarak paylaştıracağız!' dediğinizde naptı insanlar, nasıl tepki gösterdiler?

Ağlayanlar, mektup yazanlar, çığlık atanlar... Duygulu şeyler yaşandı tabii. Çünkü insanların hayatını etkiliyorsunuz. İnsanlar ev alabiliyor, araba alabiliyor. Öbür türlü 3-5 bin lirayla ya da 7 bin lira maaşla, hayat boyu yapamayacakları bir- takım şeyleri, bu kadar yüksek rakamlarla bir anda gerçekleştirebiliyor. İyi bir şey.

Keşke daha fazla verebilsek...

Röportajın tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
18
9
7
7
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Raz Fatih DİKTAŞ

Parti kur oy verelim büyük başkan

Murat

3-5-7 bin lira maaşmı :)

Servet Hosaf

7 bin lira maaşla hayat boyu yapamayacakları şeyler diyor, dalga mı geçiyor :)

birde şu var bu adamın şirketde ki payı yanılmıyorsam yüzde 6 olmalı yani 37 milyon doların 27 sini dağittiysa bu adamda mangal gibi yürek var demektir.