Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yemek Fotoğraflarım Az Beğeni Alıyor Diyenler Buraya: İşte 9 Maddede Yemek Fotoğrafçılığı

194PAYLAŞIM

Ağız sulandırıcı sunumuyla karşımızda olan yemeği gördüğümüzde artık ilk aklımıza gelen bir an önce yemek değil de, önce güzel bir fotoğrafını çekeyim olmaya başladı artık. Fotoğrafını çekeyim derken de doğru açıyı, ışığı bulmak için çabalarken bir de bakmışsınız yemeğiniz soğumuş. BuzzFeed'in Avustralyalı şef ve sağlıklı beslenme aşığı Dan Churchill ile yemek fotoğrafçılığı üzerine yapmış olduğu röportajı sizler için derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/annamendoza/for...

1. Gün ışığından maksimum derecede faydalanabilmek için dışarı çıkın.

Öğlen güneşi gibi çok sert ışıklara karşı dikkatli olunması gerektiğini de ekliyor: "Aşırı ışık çok sinir bozucu olabilir, bu nedenle gölgeli alanlarda çekim yapmak idealdir."

2. Kapalı alanda yemek yemek dışında bir opsiyonunuz yoksa, en iyi fotoğrafı çekmek için pencere kenarları gibi gün ışığını alan yerleri tercih edebilirsiniz.

3. Akşam ve kapalı mekanda çekecekseniz fotoğrafı, arkadaşınızın telefonunu ödünç alın. Flaşı kullanarak ortamı daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

Akşam da cam kenarlarında çekilen fotoğraflarda dışarının ışığından faydalanabilirsiniz ama bu sizin için yeterli gelmezse bu yöntemi deneyebilirsiniz. Tabii ki flaşın direkt yemeğin üzerinde patlamadığından emin olun.

4. Arka plan da en az fotoğrafını çektiğiniz tabak kadar önemlidir.

Tabağınızın içindeki, renkleri ve içerikleri tamamlayacak bir şeyler ile arka planınızı oluşturun. 

"Eğer tabağınız ve içindeki fazlasıyla renkliyse, daha natural bir arka plan oluşturun ki tabağınız ön plana çıksın."

5. Kuş bakışı fotoğraflar her zaman iş görür.

"Bu açıdan sadece ayrıntıları göstermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda özellikle iPhone kullanıcıları için, kamera bu şekilde size en iyi odaklanmış sonucu veriyor."

6. Fotoğraflayacağınız tabak, kat kat bir şeylerden oluşuyor ve yüksekse; 45 derecelik açıyla en alt noktaya odaklayarak çektiğiniz fotoğraf en iyi sonucu verecektir.

7. Fotoğrafa kendinizi (ya da ellerinizi ve ayaklarınızı) dahil etmek, farklı ve bazen de daha ilginç bir görünüm katabilir.

"Fotoğrafınızda nasıl bir hikaye anlatmak istediğinizi düşünün."  

"Eğer tamamen tabağınızı göstermek istiyorsanız, tek başına tabağınızı çekmek daha iyi olabilir ama daha kişisel bir şeyler katmak istiyorsanız kendinizden bir şeyler ekleyebilirsiniz." 

8. Fotoğraflara yüzeysel bir derinlik eklemek, tabağınızın ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

"iPhone'in "portre" çekim modunda bunu kolaylıkla yapabilirsiniz."

9. Renkleri ortaya çıkarmak için fotoğraf düzenleme aracındaki parlaklığı ve doygunluğunu artırın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

ehhehehe peki

Görüş Bildir