Görüş Bildir
Haberler
Yayın Yasağını İsteyen Belli Oldu

Yayın Yasağını İsteyen Belli Oldu

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM'de 17 Aralık süreciyle bağlantılı olarak AKP'li dört eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonunun çalışmaları konusundaki yayın yasağı başvurusunun, bizzat komisyonun başkanı Hakkı Köylü tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

hurriyet.com.tr’den Zeynep Gürcanlı ve Aysel Alp’in haberine göre Soruşturma Komisyonu Başkanı AKP Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, 'bunun gizlisi saklısı yok. Başvuruyu biz yaptık. Sorumluluk bize aittir' dedi.

Köylü, mahkemeden yayın yasağı talep ettiklerini, mahkemenin de bu talebi yerinde görerek, yayın yasağı kararı aldığını söyledi.

ÇİÇEK 'BEN BAŞVURMADIM' DEMİŞTİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yayın yasağı konusundaki başvurunun mahkemeye bizzat TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından yapıldığını söylemiş, ancak Çiçek bir yazılı açıklama ile bunu yalanlamıştı.

Çiçek yazılı açıklamasında, 'Soruşturma komisyonu çalışmalarına yayın yasağı getirilmesi için mahkemeye yaptığım herhangi bir başvuru yoktur. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ifadesi son derece yakışıksız ve yalandır. CHP içerisinde çok değerli hukukçular bulunmaktadır' ifadesini kullanmıştı.

YAYIN YASAĞI MECLİS'İ KARIŞTIRDI

17 Aralık soruşturması ile bağlantılı olarak dört eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonu çalışmalarına getirilen yayın yasağı, bizzat komisyonu karıştırdı.

CHP'li komisyon üyesi Erdal Aksünger, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Komisyon Başkanı AK Partili Hakkı Köylü'nün, komisyona danışmadan yaptığı yayın yasağı başvurusunun 'suç olduğunu' söyledi. Aksünger, Köylü'nün komisyonda hiç müzakereye açmadan, komisyondan 'olur almadan' başvuru yapmaya hakkı olmadığını söyledi.

'KADÜK' BAŞVURUSU YAPACAK

Aksünger, 'eğer Komisyon Başkanı olarak, komisyonu hiç danışmadan yayın yasağı başvurusu yapmışsa, suç işlemiştir' dedi.

Hakkı Köylü'nün 'kişisel' olarak başvuru yapma yetkisinin de bulunmadığını söyleyen Aksünger, 'şimdi başvurunun detaylarına bakacağım. Hemen yarın da, yayın yasağı başvurusunun, dolayısıyla da yasak kararının 'kadük' sayılması için resmi başvuruyu yapacağım' diye konuştu.

MHP: 'RÜŞVET VE YOLSUZLUK DOSYALARINI KAPATMAK İSTİYORLAR'

MHP Kahramanmaraş Milletvekili ve Soruşturma Komisyonu Üyesi Mesut Dedeoğlu da Komisyon Başkanının kendilerinden habersiz 'yayın yasağı' başvurusu yapmasını kabul etmediklerini söyledi.

Dedeoğlu, 'Bizim hiçbir bilgimiz yoktu. Böyle bir kararı, yayın yasağını kabul etmemiz mümkün değildir. AKP başından beri bu komisyonun kurulmasını istemedi. Komisyon lütfen kuruldu bu kez de dosyaların gelmemesi için her şeyi yaptılar. Rüşvet ve yolsuzluk dosyalarını kapatmak, örtbas etmek istiyorlar. MHP olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Hukuksal çerçeve içinde dosyaların açığa çıkması için her türlü çalışmayı yapacağız.

Yayın yasağını kabul etmiyoruz. Meclis'in işi ile mahkemenin ne ilgisi vardır. Bu mahkemeler 53 kişi hakkında takipsizlik verdi. Komisyon çalışmalarını bitirmeden buna da müsaade edilmemeliydi. Zaten komisyon toplantılarının içeriği ile ilgili basına bilgi vermiyorduk. Bu yayın yasağına ne gerek duyuldu; çünkü dosyaları kapatmak istiyorlar' diye konuştu.

  • Kaynak: Taraf
Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber-yayin-y...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0