Görüş Bildir
Haberler
'Yasadışı Göçmen' Diyenler İçin Twitter Robotu: 'İnsanlar Yasadışı Olamaz'

'Yasadışı Göçmen' Diyenler İçin Twitter Robotu: 'İnsanlar Yasadışı Olamaz'

Ulaş
03.08.2015 - 18:32
İçeriğin Devamı Aşağıda

Amerikalı iki gazeteci savaş veya iç çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan kişileri ‘ yasadışı göçmen ‘ olarak adlandıranları ‘düzeltmek’ için bir Twitter botu yarattı.

Fusion.net’te çalışan Patrick Hogan ve Jorge Rivas, göçmenleri ‘ yasadışı ‘ olarak nitelemenin kırıcı olduğunu belirterek hayata geçirdikleri ‘ Drop the I bot ‘ adlı bir Twitter botuyla, dile yerleşmiş bu yanlış kullanımın düzeltilmesini amaçlıyor.

Söz konusu hesap Twitter’da ‘ illegal immigrant (yasadışı göçmen) ‘ ifadesini kullanan Twitter kullanıcılarına otomatik olarak “İnsanlar yasadışı değildir. Bunun yerine ‘belgesiz göçmen’ veya ‘resmi olmayan göçmen’ demeyi deneyin” mesajını gönderiyor.

Suriye ve Irak’taki IŞİD terörünün ardından 2 milyondan fazla göçmene kapılarını açan Türkiye’de de bu kırıcı ifadenin farklı kullanımları mevcut. Özellikle haber ajansları ve televizyon kanalları iç savaştan ve IŞİD teröründen ülkelerini terk etmek zorunda kalan kişiler için ‘ kaçak’, ‘kaçak göçmen ‘, ‘ yasadışı göçmen ‘ ifadelerini kullanıyor.

Mültecilerle Dayanışma Derneği ise göçmenleri ‘ suçlu ‘ gibi lanse eden bu yaklaşıma karşı çıkarak belgesiz göçmenlerin işledikleri suçların cezalarından kaçan ‘ kaçaklar ‘ olmadığını, sadece ülkelerinden kaçmak zorunda kalan göçmenler olduklarını hatırlatıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0