Görüş Bildir
Haberler
Yardımlara Rağmen Borçlar Arttı! Ekonomik Çöküş Tehlikesi Olan Ülkeler Hangileri?

Yardımlara Rağmen Borçlar Arttı! Ekonomik Çöküş Tehlikesi Olan Ülkeler Hangileri?

Almanya’da yoksul ülkelerin dış borçlarının azaltılması için çalışmalar yapan iki kuruluş, 2022 Borç Raporu’nu yayınladı. 

Rapora göre önlemler alınmazsa birçok yoksul ülke ekonomik çöküşle karşı karşıya kalacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yeni borçlanmalar dikkat çekti

Yeni borçlanmalar dikkat çekti

Almanya’da yoksul ülkelerin dış borçlarının azaltılması için çalışmalar yapan iki kuruluş, 2022 Borç Raporu'nu yayınladı. Erlassjahr.de ile Misereor tarafından hazırlanan ve DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, yoksul ülkelerin durumunu inceleyen raporda borç indirimi yapılmazsa birçok ülke ekonomik çöküşün eşiğine gelecek.

Raporda 2021 yılında genel olarak borç ödemelerinin ertelendiği ancak birçok durumda tasarruf tedbirleri alındığı ve yeni borçlanmaların yaşandığına dikkat çekildi.

İki kuruluşun hazırladığı yıllık rapor düşük ve orta gelirli 148 ülkeyi incelemeye alıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) ve Avrupa Birliği ülkelerinin kamu borçları ise araştırmaya dahil edilmiyor.

148 ülkenin 135'inde durum kritik!

148 ülkenin 135'inde durum kritik!

Raporda incelenen 148 ülkeden 135'i kritik bir biçimde borçlanmış durumda. Bu gruba dahil olan ülkelerin sayısının bir önceki yıla göre 3 kat arttığı kaydediliyor. Dünya genelinde ise özellikle kritik borçlanmış olan ülke sayısı 39. Erlassjahr.de Politik Koordinatörü Kristina Rehbein 'Bu ülkeler arasında Dominika gibi yüksek gelirli küçük ada ülkelerinin yanı sıra kırılgan kalkınma ekonomilerine sahip Sri Lanka ve Tunus da bulunuyor' dedi.

Misereor ve Erlassjahr.de raporda uluslararası toplumun yoksul ülkelerin borç yükünü azaltmak için yaptığı girişimlerin yeterli olmadığını savundu. Özellikle kritik borçlanmış olan ülkelerin yarısından fazlasının G20 ülkelerinin borç yükünün azaltılması için aldığı tedbirlerden muaf tutulduğu belirtildi.

Düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomik çöküş tehlikesi ortaya çıkacak!

Düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomik çöküş tehlikesi ortaya çıkacak!

Birçok ülkede kamu borçları kamu hizmetlerinin kısıtlanması yoluyla ödenebiliyor. Rapora göre 2021 yılında 83 düşük ve orta gelirli ülke kamu harcamalarını azalttı. Misereor Kalkınma Finansmanı Uzmanı Klaus Schilder 'Ülkeler, nüfuslarının hayatta kalması ile alacaklıların borçların geri ödenmesi isteği arasında imkânsız bir tercihle karşı karşıya bırakıldı' dedi.

Erlassjahr.de Politik Koordinatörü Rehbein da 'Hızlı borç indirimleri ve özel alacaklılarının kararlı bir biçimde dahil edilmesi sağlanmazsa düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomik çöküş tehlikesi ortaya çıkacak' dedi.

Türkiye hangi kategoride?

Türkiye hangi kategoride?

Raporda yer alan ülkelerin borçluluk durumları en alt seviyede 'kritik değil' ve en üst düzeyde ise 'çok kritik' olarak nitelendirilirken, Türkiye 'kritik' olarak tanımlanan grupta yer aldı.

Raporda Alman hükümetine de somut tavsiyelerde bulunuldu. Federal Hükümet'ten G7 çerçevesinde borç yapılandırmasına hukuki güvence sağlanmasını savunması istedi. Ayrıca hükümetten koalisyon sözleşmesinde yer aldığı üzere devletler için bir haciz usulünü kısa vadede oluşturması talep edildi.

Borçların yeniden yapılandırılmasını bankalar mı engelledi?

Borçların yeniden yapılandırılmasını bankalar mı engelledi?

G20 ülkeleri korona pandemisinin başında yoksul ülkeler için bir borç moratoryumu ilan etmiş ve moratoryumun süresi  2021 yılı sonuna kadar uzatılmıştı. G20 Borç Servisi Durdurma İnisiyatifi'ne paralel olarak Kasım 2020'de ülkelerin borçlarını yeniden yapılandırmak veya indirmek için bir 'ortak çerçeve' oluşturmuştu. Ancak bu adımların atılması bankalar gibi özel alacaklılar tarafından ciddi bir biçimde frenlendi.

Erlassjahr.de ile Misereor her yıl bir borç raporu yayınlıyor. Rapor güney yarımküre ülkelerindeki borçlanma durumunu ve alacaklı olarak Almanya'nın konumunu mercek altına alıyor. Bir ittifak niteliği taşıyan Erlassjahr.de bünyesinde kilise, siyaset ve sivil toplum kuruluşu niteliğindeki 600'den fazla kurum yer alıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın