Yaptıkları Bakımlarla Daha Genç Görünmenin Kitabını Yazan Japon Kadınlardan Altın Değerinde Tavsiyeler

-
Abone ol

Japonya'nın halkını görünce sonsuza dek genç kalmanın yolunu bulduklarını düşünmemek imkansız. Her ne kadar şaka gibi görünse de, bilim insanlarının yaptığı araştırmalar Japonlar için yaşlanmanın daha yavaş bir süreç olduğunu kanıtladı. Ve bu mucize yalnızca genetikleriyle değil, aynı zamanda yaptıkları bakımlarıyla da ilgili. İşte size Japonların kullandığı, yaşlanmayı yavaşlatan tavsiyeler...

Kaynak: https://www.fitnessmagazine.com/mind-bod...

1. Güzelliklerini koruma konusunda bilinçli bir yaklaşımları vardır.

Japon kadınlar bakımlarını bir nevi ibadet gibi yaparlar. Söz konusu güzellikleri olduğunda zaman ve harcadıkları para önemli değildir. 20 yaşından başlayarak düzenli olarak güzelliklerini korumak için bakımlarını yaparlar. Dolayısıyla ev işlerine kendinizi adamak yerine, kendinize de zaman ayırın. Maskenizi yapıp, biraz rahatlatıcı müzik dinleyin.

2. Kendilerine haftada bir gün hamam günü ayırırlar.

Japonya'da insanlar antik çağlardan bu yana 'onsens' adını verdikleri kaplıcalarda banyo yaparlar.Vücudu mineral bakımından geliştirip, kan dolaşımını hızlandıran ve daha derin bir uyku imkanı sağlayan bu alışkanlık vücutlarının genç kalmasına yardımcı oluyor. Bu, herkes için her gün yapılacak bir şey olmayabilir. 

Modern Japon kadınlar haftada en az bir günü tamamen banyoya ayırmamızı öneriyorlar. 

 • Günün en az yarısında zihninizi ve bedeninizi özgür kılın. Kimse sizi bölmemeli, telefonunuzu kapatmalısınız. 

 • Bütün vücudunuz buharla buluşmalı. 

 • Duş jeli ve lif kullanarak vücudunuzu dikkatlice temizleyin. 

 • Uzun bir süre ılık suya uzanmayı deneyin. Kaslarınızın ne kadar gevşediğini hissedebilmelisiniz. 

 • Banyodan sonra bütün vücudunuza vücut yağı sürün. 

Bu basit işlemler kas ağrılarını rahatlatacak, stresten kurtulmanızı sağlayacaktır. Tabii düzenli bir şekilde yaparsanız.

3. Düzenli olarak yaşlanma karşıtı masaj uygulaması yaparlar.

Japonya'nın en bilinen güzellik uzmanlarından Chizu Saeki, kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir masaj öneriyor. Eğer bu masajı cildinize her gün uygularsanız, cildiniz daha sıkı hale gelmeye başlayacaktır. Dolayısıyla kırışıklık sorunu bir süre daha ortadan kalkmış olacaktır. 

Bu hareketleri günde 3 kez tekrarlayın:

 • Parmaklarınızı dudaklarınızın iki kenarına yerleştirin. Sanki piyano çalıyormuş gibi yumuşak hareketlerle cildinize masaj yapın. 

 • Alnınızın ortasına bastırın ve 3 saniye bekleyin. Sonrasında parmaklarınızı şakaklarınıza doğru çekin. 

 • Bir elinizi şakağınızda tutarken, bir elinizle de alnınızın derisini esnetin. Sanki kırışıklıklara ütü yapıyormuş gibi...

 • İki elinizi de sırayla kullanarak alnınızın kaslarını çekin. 

 • Dudaklarınızın etrafındaki bölgeye yavaşça bastırın. Yüzük ve orta parmağınızı kullanın. Bütün hareketler yukarı aşağı şeklinde olmalı. 

 • Kulaklarınızın arkasındaki bölgeye bastırarak dairesel hareketler yapın. 

 • Parmaklarınızı kullanarak kaşınızın altındaki bölgeye hafif hareketlerle bastırın. İç köşelere doğru gerdirerek kaydırma hareketi yapmak için orta parmağınızı kullanın.

4. Ciltlerini dikkatli bir şekilde temizler ve nemlendirirler.

Her akşam yüzünüzü temizlemeniz ve nemlendirmeniz gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler:

 • Öncelikle kremi veya temizleyiciyi ellerinizde ısıtın. 

 • Çene, alın, burun ve yanaklarınıza uygulayın. 

 • Kremi veya temizleyiciyi çenenizden kulaklarınıza doğru, burnunuzdan yanaklarınıza ve kulaklarınıza, gözleriniz ve burnunuzdan şakaklarınıza doğru yedirin. 

 • Sünger yardımıyla burnunuzun ucundan burnunuzun köprüsüne doğru yayın. Sonrasında da tam tersi yönde hareket ettirin ve burun deliklerinin çevresine de uygulayın.

 • Burundan kulaklara doğru masaj yaparak işlemi bitirin. 

Hareketleri yumuşak hareketlerle yapın. Her hareketi üç kez tekrar etmeyi unutmayın.

5. Haftada en az bir günlerini makyaj yapmadan geçirirler.

Eğer makyaj yapmaya alışkınsanız, en azından haftanın bir gününü cildinizin dinlenmesi ve nefes alması için ayırın. O gün yalnızca nemlendirici krem ve temizleyicileri kullanın. Yüzünüzün durumunu gözlemleyin. Cildiniz için çok faydalı olacaktır.

6. Dengeli bir beslenme düzenleri vardır.

Beslenme düzeni de güzelliği etkiler. Mükemmel ve güzel görünmek için yapmanız gerekenler:

 • Günde en az bir buçuk litre su için. 

 • Abur cuburu mümkün olduğunca az tüketin. 

 • Doktorunuza danışarak vitaminler kullanın. 

 • Daha çok deniz ürünü ve sebze tüketin. 

 • Yeşil çay için.

7. Ciltlerini her zaman güneşten korurlar.

Japon kadınlar bembeyaz ciltlerini korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Güneşten mümkün olduğunca uzak kalmak da bunlar arasında yer alıyor. Kendilerini güneş ışınlarından korumak için farklı teknikler kullanıyorlar. 

Bu nedenle yüksek koruyucu faktörlü makyaj malzemeleri tercih etmelisiniz. Çünkü güneş ışınları bütün görünüşünüze zarar verebilir. Japon kadınlarının ne kadar güzel olduğunu düşününce işe yarıyor belli ki.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizemakay

götoy

hes-gumus

İkisi de '68 doğumlu diye karşılaştırdığınız kadınlardan sağdakinin çok daha samimi ve güzel bir yüzü var bana kalırsa. Japonların yaşam stili veya toplum rolleri konusundaki takıntılarını az çok duymuşsunuzdur. Bu kadınlar yukarıda belirttiğiniz şeyleri yapıyor olabilir elbet ama asıl olay plastik cerrahi sebebi de Japon kızların kendi vücutlarından hiç memnuniyet duymaması ki bu zaten kadın erkek fark etmeksizin Uzak Doğuluların çoğu için geçerli. Aşırı derecede, farklı olanlara ve standart olana uymayanlara karşı bir nefret var Asya'nın bu kısmında. Demek istediğim o ki sizin yanınızda duracak destekleyecek aileniz, dostunuz veya sevgiliniz olduğu sürece hiçbir şey önemli değil. Her kadın güzeldir klişesine bağlamayacağım elbette kötü görünümlü ya da çirkin bir sürü kadın var. Sağlıklı bir yaşam stili edinin tabi güzel bir şey ama bana kalırsa bir kalıba uymak için kendinizi değiştirmeyin ya da zamana karşı koymaya uğraşmayın. Güzel ve doğal bir şey yaşlanmak.

gzm-ynklr

♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Görüş Bildir