Yaptığı İşlerle Tüm Dünyada Gözleri Üzerine Çekerek Türkiye'deki Haber Belgeselciliğine Ulusal Bir Boyut Kazandıran Gazeteci: Banu Avar

1.2bPAYLAŞIM

Amerika gibi büyük ülkelerin radarına girerek işinden olsa da kalemini elinden bırakmayan bir kadın... 🦋

Bu içerikte Banu Avar ve Biyografya kaynak olarak kullanılmıştır.

18 Temmuz 1955'te Mehmet Bahattin Avar ve Gülten Avar'ın kızı olarak Eskişehir'de dünyaya geldi Banu Avar.

www.instagram.com

Babası Kafkasya Dağıstan Avarlı bir beden eğitimi öğretmeniyken annesi Üsküp göçmeni bir ailenin kızıydı. Gazetecilik serüvenine ilk olarak ‘Süreç dergisi'nde başlamıştı. Kariyeri boyunca gazeteci, muhabir, yazar, program yapımcısı ve sunucusu olarak çalıştı.

1980'li yıllarının meşhur gazete dizilerine başarılı örnekler vererek ‘Günaydın’, ‘Dünya’, ‘Vatan’ gibi medya kuruluşlarında yer alması, bu işte önünün açılmasına katkı sağlamış oldu.

www.instagram.com

Daha sonra muhabir olarak da çalışmaya başladı. Gazetecilikte kendini en iyi şekilde geliştirmek isteyen Avar, ‘London City University'de yüksek lisans yapmak için Londra’ya yerleşti. Londra’da BBC’nin Türkçe kısmında çalışmaya başladı ve ardından BBC’nin açtığı belgesel kurslarına katıldı.

Tüm bu çabalar neticesinde TRT’nin Londra muhabiri olarak işe alınmayı başardı.

Mehmet Ali Birand’ın meşhur programı ‘32. Gün’ün ilk yıllarında muhabir olarak yer alma şansı buldu. ‘Kıbrıs Belgeseli’, ‘Demirkırat’ gibi yapımları ortaya koydu. 1999'da TRT 1 ve TRT 2'de ‘Mozaik’, ‘Kaleydeskop’ gibi programları yayınlandı.

Ayrıca ‘I. Ceasar’, ‘Crimean War’, ‘The Great Game’ ve ‘Troy’ gibi belgesellerin yanında BBC ve Discovery Channel gibi kanalların yabancı belgesellerinin Türkiye’deki yayınının düzenlemesinde büyük bir rol aldı.

www.instagram.com

Tv8’in eski sahibi Mehmet Nazif Günal’ın da desteğiyle kanalın belgesel bölümünü kurdu. 2004'e kadar 5 yıl boyunca yönetmen olarak 30’u aşkın belgesel yapımı çekti. Ancak bazı sebeplerden, Tv8’in belgesel bölümünü kapatma kararı alınmıştı. 2004’ten 2008’e kadar TRT 1'de ‘Sınırlar Arasında’ adıyla bir belgesel programı yapmaya başladı.

Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa hakkında tamamen kanıtlı belgelerden oluşan, 82 ülkeden binlerce farklı konunun ele alındığı ‘Sınırlar Arasında’ belgesel serisi 2008’in mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleriyle yayından kaldırıldı.

Avar’ın TRT’deki varlığına da bir son verilmiş oldu. Bu yıllarda aşırı ilgi gören program sayesinde 40’dan fazla ödüle layık görülmüştü. Oldukça başarılı olan bu serinin devamı için Avrasya TV'ye geçerek aynı yayını, ‘Banu Avar'la Dünya Düzeni’ programı olarak devam ettirmek istedi.

Ancak sponsor yetersizliği yüzünden ‘Sınırlar Arasında’ki gibi çekimler yapamadı; bu yüzden program 2009 yılının ardından devamlılığını yitirerek bitirildi.

www.instagram.com

Yaptığı belgeseller dünya çapında yankı uyandırınca dış devletlerce kariyerinin en önemli projeleri baltalanmıştı. Gerçeklerden korkan insanlarca önünü yığın yığın taşlar döküldü ama o durmak nedir bilmediği için bu kez de kalemini soktu devreye.

Bir şekilde sonlandırılan yayın hayatından sonra araştırmalarını kitap haline getirmeye karar vermişti.

www.instagram.com

Bu konuya kendince “Biliyorsunuz ben basına da açıklama yaptım artık, çünkü gideceğim yer halktır, başka bir desteğim yok benim. Halkın desteğiyle zaten İsveç programından sonra da TRT'de kalmaya devam etmiştim. Nedense hep Suriye'nin başına geliyor. Yani 2005’te de Suriye programımız paramparça edilmişti, kesilmişti. Neden bu kadar korkuyorlar bilmiyorum.” şeklinde bir yorum getirmişti.

Tarafı sorulduğu zaman "Ben halktan tarafım." diyen ünlü gazeteci, zaman zaman eleştiri oklarını hedefi haline gelse de tarafsız olmak konusundaki tutumunu değiştirmedi.

www.instagram.com

Gazetecilik kariyerindeki en talihsiz olaysa, Zaytung’a ait bir haberi katıldığı programda gerçek sanarak paylaşması olmuştu. Hem güldürmüş hem de istemeden olsa da dijital medyanın yol açabileceği bilgi kirliliğine dikkat çekmişti.

Kendi halinde yaşamını sürdüren Banu Avar, şimdilerde her tutumuyla halktan biri olduğunu gözler önüne seren bir hayata sahip...

www.instagram.com

Yazdığı kitapları da okumanızı tavsiye ederek bir listesini şuraya bırakmış olalım;

  • Sınırlar Arasında(2006)

  • Avrasyalı Olmak(2007)

  • Hangi Avrupa(2007)

  • Böl ve Yut! (2008)

  • Hangi Dünya Düzeni (2009)

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Sürgün Edildikten Sonra 60 Yıl Boyunca Türk Dilinin Avrupa'daki Elçisi Olarak Yaşayan Cevher: Güzin Dino - onedio.com
Sürgün Edildikten Sonra 60 Yıl Boyunca Türk Dilinin Avrupa'daki Elçisi Olarak Yaşayan Cevher: Güzin Dino - onedio.com

👇

Kitapları Hakkında Yapılan Fütursuzca Yorumlara İnat Listelerin Altını Üstüne Getiren Yazar: Canan Tan - onedio.com
Kitapları Hakkında Yapılan Fütursuzca Yorumlara İnat Listelerin Altını Üstüne Getiren Yazar: Canan Tan - onedio.com

👇

Bu Karanlık Dünyanın Geleceğini Kurtaracak Olan Gençlere Yol Göstermek İçin Çalışıp Didinen Yazar: İpek Ongun - onedio.com
Bu Karanlık Dünyanın Geleceğini Kurtaracak Olan Gençlere Yol Göstermek İçin Çalışıp Didinen Yazar: İpek Ongun - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercy

Gazetecileri duayeni!

muhalif-kursad-zafer

Banu Avar belgesellerinden antin kuntin Acun formatlarına düşen TV8 kalite ve içeriğin değil, sığlık ve bayağılığın reyting getirdiğinin canlı kanıtı..

Görüş Bildir