Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapılan Araştırmaya Göre Kadın Süper Kahramanlar, Genç Kızlar Üzerinde Olumlu Bir Etki Yaratıyor!

-

BBC Amerika'nın yaptığı araştırmada, televizyondaki ve filmlerdeki kadın bilim-kurgu karakterlerinin genç kızlar üzerinde olumlu bir etki yarattığı ortaya kondu.

Kaynak: https://www.vice.com/en_us/article/xw973...

''Superpowering Girls'' ismi verilen çalışmada, kadın süper kahramanların, genç kızlara kendilerini daha güçlü, cesur, pozitif ve motive hissettirdikleri ortaya kondu.

Yapılan anketlere göre, kadın süper kahramanları kendilerine örnek alan kızlar, kafalarına koydukları her şeyi gerçekleştirebilirmiş gibi hissediyorlarmış.

Görünüşe göre, kadın süper kahramanların, erkeklerle kıyaslandığında izleyenlere ilham verme oranı daha yüksek.

Ankete katılan kızların %58'i kadın süper kahramanların kendilerini daha iyi hissettirdiklerini belirtirken, erkek süper kahramanlarla erkeklere yapılan ankette sonuç %45.

İstatistikler bu şekilde:

Ankete katılan kızlardan %80'i, kadın bir ''Doctor Who''nun olmasının, onlara olmak istedikleri her şey olabilirlermiş gibi hissettirdiğini söylediler.

Yaşları 10 ile 19 arasında değişen katılımcı kızlardan 3'te 2'si, ekranda gerektiği kadar güçlü kadın rol modellerin gösterilmediğini söyledi.

Aynı yaş aralığındaki erkekler de, ekranda erkek süper-kahramanlar kadar kadınları da izlemenin güzel olduğunu düşündüklerini belirttiler.

Araştırmayı yürüten yazarlardan bir tanesi, ''Yıllardır süper-kahraman rollerinde erkekler daha baskın. Kadınları ise genelde yardımcı karakter olarak izliyoruz ki onlar bile yanlış temsil ediliyor, gerektiğinden daha seksi ve vahşi kadın kahramanlar hep geri planda kalıyor.'' dedi.

Araştırma, kadın süper kahramanların ne kadar önemli olduğunu ve temsil etmenin neleri değiştirdiğini ortaya koydu. Genç kızların kendileri gibi karakterleri ekranlarda daha sık görme gereksinimleri var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozturk-sadri-alisik

ulan aptalmısınız siz, bunlar ne lan, götü göğüsü serbest bırakıncamı kahramanlık oluyo, ulan sinema tarihi bi Ripley gördü cahiller, Ripley den kraliçe kahramanmı var

hufington

Thor: Ragnarok filmindeki Cate Blanchett'in canlandirdigi "Hela" karakteri, son zamanlardaki en badass/kodu mu oturtan kadin süper kahramanlardan. Her ne kadar kotü kahraman da olsa güc bakimindan bütün erkek karakterlerden üstün olmasi büyük degisiklik.

chuck-berry

Valla kızları bilmem ama beni bile etkiliyorlar çok seksiler :D

yapiciinsan

bazı kadın kahramanlar müthiş gerçekten black widow , scarlet witch ve wonder woman ama gerisi çöp bence , sadece güç olarak demiyorum , karakter v.s de dahil buna bürünememiş çoğu rolüne bana göre , erkekler genelde daha iyi oynuyor bu rolleri yani daha çok kadın süper kahraman istemiyoruz , daha çok "kaliteli" kadın süper kahraman istiyoruz sırf güzel diye oynayamayan kadınları alıp alıp dekolte verdiren dapdar kıyafetlerle sunarsanız yatar o iş karakteriyle öne çıkan bir kadın kahramana açız. ayrıca kadın kötü eksiğide var , onada dikkat cekelim , kadın kötüler genelde iyi oynuyor , thor ragnarok filminde kötü kadın çok havalıydı mesela captain marvelden umutluyum hadi bakalım

iamkiara

Natasha evlen benimle!

Başlıklar

BilimSeksi
Görüş Bildir