Yanlışlıkla Yuttuğu Takma Dişleri Nedeniyle Yıllarca Tüple Beslenen Adam Sağlığına Kavuştu!

-

Takma dişlerini yutunca hayatının en kötü zamanlarını yaşayan adamın hikayesini sizler için Daily Mail'den derledik.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/artic...

Hindistanlı bir adam üç yıl aradan sonra yeniden yemek yiyebilir hale geldi. 46 yaşındaki Deepak Nandi, üç yıl önce takma dişlerini yuttuğunda yemek borusuna o kadar büyük zarar verdi ki, tüplerle beslenmek zorunda kaldı.

Ayrıca sürekli salyaları aktığı için toplumdan uzak, kendinden utandığı bir hayat sürmeye başladı. İlk üç ay durumu ailesinden sır gibi sakladı. Ama ailesinin önünden yemek yemeyi reddedince her şey açığa çıktı. İki buçuk yıl öncesinde takma dişlerin çıkartılması için ameliyat olmasına rağmen vücudundaki zararın boyutu o kadar büyüktü ki, yine yemek yiyemiyordu.

Ama bu yılın başında gırtlağının daha geniş bir hale gelmesi için iki kere daha bıçak altına yattı.

Şimdi ise yıllar sonra rahatlıkla yemek yiyebilir hale geldi. Ağabeyi ve annesi ile yaşayan Deepak, yaşadığı son ameliyatın ardından iyileşme sürecine girdi. Ağabeyi Narayan Chandra Nandi ise durumun ne kadar zor olduğunu şu şekilde anlattı:

"2015 yılında bir gün eve geldi ve boğazında bir sıkıntı olduğu söyledi. Boğazında bir ağrı olduğunu ve yemek yemekte zorlandığını anlattı. Normalde de biz onu zorlayana dek yaşadığı sorunlardan bahsetmezdi. Sonrasında yemek yerken takma dişlerini tuttuğunu söyledi. Alt çenesindeki takma dişleri yutmuştu. Hemen bir uzmana gittik ama yapılan testlerden sonra dişlerin sıkıntılı bir bölgede sıkıştığı ve devlet hastanelerindeki uzmanlardan yardım istememiz gerektiği söylendi."

Endoskopi ve röntgenden sonra fistula denilen, iki çukur bölge arasında oluşan anormal bir kanal olduğu ortaya çıktı.

Bu durumun normal şartlarda enfeksiyon, ameliyat ve yaralanma sonucunda olduğu biliniyor. Bu kanalın kapanması için ameliyat oldu. 

"Ama ameliyat sonrasında dişlerin yemek borusunda çok ciddi tahribata neden olduğunu öğrendik. Yemek borusunun bazı kısımlarında delik oluşmuştu. Dolayısıyla yedikleri o deliklerden sızıyordu. Düzgün bir şekilde konuşamıyordu bile. Yüksek sesle konuşmayı denedikçe ağzından salyalar çıkıyordu. Bu durumdan o kadar utanıyordu ki; konuşmaktan ve dışarı çıkmaktan kaçınıyordu. Hatta kırtasiye dükkanını bile kapattı. Toplumdan uzak bir hayat yaşamaya başladı."

Yapılan bütün müdahaleler sonucunda Deepak'ın kullandığı beslenme tüpü çıkartıldı. Daha rahat yemek yiyebilir hale geldi.

"Doktorların ve başarılı ameliyatların sayesinde kardeşim artık daha rahat yemek yiyor. Ayrıca dükkanını da yeniden açtı."

Umarız en kısa sürede yaşadıklarını unutursun Deepak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir