Görüş Bildir
Haberler
Yanıt Bekleyen Sorular: Vakaların Kaçı Aşısız? Aşı Olmayanlara Kısıtlama Düşünülüyor mu?

Yanıt Bekleyen Sorular: Vakaların Kaçı Aşısız? Aşı Olmayanlara Kısıtlama Düşünülüyor mu?

Koronavirüs vakalarındaki artış ve aşılamadaki yavaşlama salgını tekrar gündemin bir numaralı konusu yaparken kamuoyu bazı soruların yanıtlarını arıyor. Bunların başında da aşıların hastaneye yatış ve ölümden korumaya yönelik etkisi geliyor. Birçok ülkede açıklanan rakamlar aşıların çok yüksek oranda koruduğunu gösteriyor. Türkiye'de de bu verilerin açıklanmasının en etkili ikna yolu olacağına dikkat çekiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki aşılama oranlarının çok düşük olduğunu gösteriyor. 

Son rakamlara göre de, en az aşı yapılan illerin başında yüzde 35’lik oranla Bitlis geliyor.

Bitlis’i yüzde 36.1’lik oranla Şanlıurfa, yüzde 37.4’le Mardin takip ediyor. 

Bu illerin ardından da Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Gümüşhane ve Iğdır geliyor. 

Bu şehirlerde yüzde 75 düzeyinde aşılama oranlarına ulaşabilmesi için insanların nasıl ikna edileceği konusu belirsiz.Kamuoyunda zaman zaman aşılamanın arttırılabilmesi için kamuoyu nezdinde etkisi olan ünlü isimlerin ve kanaat önderlerinin sürece destek olması önerisi yapılıyor.

Zorlama olmayacak

Zorlama olmayacak

Bilim Kurulu’nun 14 Temmuz’da yapılan toplantısında aşılama oranlarını arttırmak için öneriler görüşülmüştü. Bu toplantı sonunda maç, tiyatro, sinema ve AVMlerin yanında kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre, dernek toplantısı gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması önerisi öne çıkmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın ise aşılama oranlarının artırılması için zorunluluk yerine teşvik etme sürecini benimsediği ve bu çerçevede hareket etmeye öncelik verdiği belirtiliyor.

Kabine konuşacak

Kabine konuşacak

Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından gelinen nokta Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de değerlendirilecek. Bu hafta kabinenin toplanması beklenmiyor. Yapılacak ilk kabine toplantısında ise aşılamada gelinen nokta, koronavirüs vakalarında yaşanan artışlar, illerde salgının durumu değerlendirilecek ve alınması gereken kararlar masaya yatırılacak.

Sonbahar aylarıyla birlikte salgının seyrinde yaşanabilecek gelişmelerin eğitim-öğretimi etkilememesi için alınabilecek tedbirlerin kabine toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

Bu sorulara yanıt bekleniyor

Bu sorulara yanıt bekleniyor
  • Aşı olmayanları ikna etmek için ünlülerin de yer aldığı kampanyalar yapıldı. Ancak daha etkili ikna çalışması için başka nasıl yöntemler yol izlenecek?

  • Son dönemde ortaya çıkan vakaların kaçı aşısızlar arasında görüldü? Hastanede tedavi görenlerin kaçı aşılı?

  • Ölenlerden kaçı aşısız, tek doz veya çift aşılı açıklanacak mı?

  • Aşı olmayanlara yönelik sosyal kısıtlamalar düşünülüyor mu?

  • Herkesi teşvik etmek için aşı olanlara neden ödül verilmiyor?

  • Aşı olanlarla olmayanlar virüsten nasıl etkileniyor, hastalığın seyri farklı mı?

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

o kadar yalan dolan döndü ki artık kimse kimseye güvenmiyor. ünlüler ile aşı reklamları yapacağına , aşı yaptırmayanların kafasında ki soruların cevaplarını ... Devamını Gör

Berçem Keleş

Vallahi aslında hiç olmayı düşünmüyordum ama eylülde büyük bir konsere katılacağım ve konserlere girişte aşı zorunluluğu olabilir haberi bile yetti bana. Hem... Devamını Gör

sawako kuronuma

valla deney aşamasındaki aşılar zorunlu olamaz ki bu suçtur TCK madde90 ihlalidir