Görüş Bildir
Haberler
22 Milyon Kişi Aşı Hakkına Sahip Olduğu Halde Korona Aşısı Olmadı

22 Milyon Kişi Aşı Hakkına Sahip Olduğu Halde Korona Aşısı Olmadı

Şu anda Türkiye’de 18 yaş üzeri aşı hakkına sahip olup, bir doz bile yaptırmayanların sayısı 22 milyondan fazla. Zamanı geldiği halde ikinci doz aşısını yaptırmayan da 5 milyon kişi var. Uzmanlar uyarıyor: “Aşısızlar hem kendi hem de diğer vatandaşların sağlığından ve hayatından sorumlu. Lütfen aşı olun...”

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye’nin nüfusu 2020 yılı verilerine göre 83 milyon 614 bin 362 kişi. 17 yaş altındaki nüfus 21 milyon 543 bin 940, 17 yaşındakiler ise 1 milyon 206 bin 717...

17 yaşındaki gençlerin 703 bininin yılın ilk 7 ayında 18 yaşına girdiği varsayımıyla, şu an itibariyle 18 yaş altı nüfus 22 milyon 247 bin 858 olarak hesaplanıyor.

39 milyon 384 bin 758 kişi ilk dozunu oldu

39 milyon 384 bin 758 kişi ilk dozunu oldu

Dün saat 20.00 itibarıyla ilk doz aşı olanların toplamının 39 milyon 384 bin 758 olduğu dikkate alınırsa, ortalama bir hesapla 18 yaş üstü 22 milyon 182 bin kişinin hiç aşı olmadığı ortaya çıkıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da önceki gün yaptığı açıklamada, 18 yaş üstü nüfusta olup henüz hiç aşı olmayanların sayısının 23 milyona yakın olduğunu söylemişti

'Türkiye’de maalesef homojen bir aşılama yok'

'Türkiye’de maalesef homojen bir aşılama yok'

Aşısızların bu yüksek oranı, vakaların yeniden artışa geçmesinde de etken olarak görülüyor. Bu nedenle uzmanlar, vatandaşı aşıya çağırıyor. 

Prof. Dr. İsmail Balık: Dünyada ve Türkiye’de maalesef homojen bir aşılama yok. Doğu’da aşılama çok düşükken, Batı’da bu oran daha yüksek. Aşılama hızı her yerde aynı olmadıkça salgının hızı düşse bile hastalığın görülmesi kalıcı hale gelir. Hâlâ ilk doz aşısını olmayan 22 milyon ve zamanı geldiği halde ikinci doz yaptırmayan 5 milyondan fazla kişinin salgının devam etmesi ve ölümlerden kendilerini de sorumlu hissetmeleri gerekiyor. Deltaya bağlı büyük dalgadan ve ölümlerden ancak iki doz aşı ile korunulabilir. Çift doz aşılı olanlara, konserlerde, maçlarda ücretsiz bilet verilsin. Örneğin kura ile koltukların yüzde 20’si verilebilir. Telefon şirketleri ücretsiz bir miktar kontör verebilir. Belediyeler yaz konserlerine başladılar, sadece çift doz aşılı olanları alabilirler. Bu tip ödüllendirmeler ülkemizde kararsız gençleri aşıya yöneltmede işe yarayacaktır.

'Hayatınızı geri alın'

'Hayatınızı geri alın'

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Şu anda ABD’de Colorado eyaletindeyim. Buranın nüfusu 6 milyona yakın. Nüfusun yüzde 54 kadarı çift doz aşısını olmuş durumda. İnsanlar pandemiyi neredeyse arkalarında bırakmış gibi görünüyor. Sadece toplu taşımada maske takmak zorunlu. Onun dışında diğer tedbirler uygulanmıyor.Kafe ve restoranlar ağzına kadar dolu. Burada insanlar hayatlarını geri almışlar. Günlük vaka sayıları 300 civarında ama hiç ölüm yok. Hasta olanlar ve ölüm bulguları sadece aşızızlar arasından çıkıyor. Aşının nasıl işe yaradığını burada görebiliyorsunuz. Günlük vaka sayıları 300 civarında ama hiç ölüm yok. Hasta olanlar ve ölüm bulguları sadece aşızızlar arasından çıkıyor. Aşının nasıl işe yaradığını burada görebiliyorsunuz. Çift doz aşısını yaptırmış popülasyonumuzun yüzde 60’lara 70’lere ulaşması gerekiyor. Bunu sağlayabilirsek biz de sonbahara güvenle çıkabiliriz. Okullarımızı da açabiliriz, hayatlarımızı normal yaşayabiliriz. Yasaklamaların olmamasının tek yolu aşı. Ben başka bir yol bilmiyorum, bilen varsa söylesin. Bu nedenle herkesin çift doz aşısını olması gerekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
50
34
17
13
11
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Birçok insan aşı olduktan sonra ya korona geçiriyor ya da kalp kası iltihabı gibi hastalıklara yakalanıyor. Ama bütün televizyon kanalları bunu göstermiyor.

Elif Eylül

Kaynak?

Sawari

22 milyon aykırı insana selam! Faşizme inat direnişe devam :)

Elif Eylül

Acınası

Halil Değerli

Bizim insanımız "lütfen "rica ederiz" gibi kibarlıktan anlamaz... .... İlla hayt huyt etmek gerekiyor... .... 🤪😡😠