Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca Bir Ülkeye Değil, İnsanlığımıza Çizilmiş Bir Sınır Olan Berlin Duvarıyla İlgili 17 İlginç Bilgi

-

Yakın tarihimizin en ilginç ve acı olaylarından bir tanesidir Berlin Duvarı'nın inşası. Bu duvar hakkında hepimizin öğrenmesi ve ders alması gereken çok fazla şey mevcut. İşte o enteresan bilgilerden 17 tanesi:

1. Berlin Duvarı, 155 kilometrelik bir uzunluğa sahipti.

2. Yaklaşık olarak 5000 kişinin Berlin Duvarı'ndan atlayarak kaçmayı denediği düşünülmektedir. Bunlardan 136 ile 200 arası sayıda insan güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.

3. 1963 yılında, Batı Almanyalı asker bir tank çalarak Berlin Duvarı'nı ezip geçmeyi denemiş fakat başarısız olmuştur.

4. Berlin Duvarı üzerinden diğer tarafa geçmeye çalışırken ölen son insan, amacına ulaşmak için sıcak hava balonu kullanmayı denemişti.

5. Berlin Duvarı'nın yıkılış hikayesi, bir Doğu Almanya yetkilisinin yaptığı açıklamaların yanlış anlaşılması ile başlamıştır. Yetkilinin açıklamalarını "geçişler serbest bırakıldı" şeklinde anlayan insanlar duvara saldırmış ve yıkmıştır.

6. 1987 yılında, David Bowie duvarın Batı tarafında bir konser vermiştir. O gün orada olanlar, duvarın Doğu tarafında toplanan kalabalığın Bowie'ye eşlik ettiğini duymuşlardı.

7. Usain Bolt, Berlin Duvarı'nın 3 tonluk bir parçasının sahibidir.

8. Las Vegas'da bulunan Main Street Station isimli gazinonun erkekler tuvaletinde, Berlin Duvarı'nın bir parçası bulunmaktadır.

9. 1989 yılında, Birleşik Krallık başbakanı Margaret Thatcher, eski Sovyet sözcüsü Mikhail Gorbachev'e, Berlin Duvarı'nın olduğu gibi kalması için yalvarmıştır.

10. 9 Kasım Almanya için önemli bir gündür. 1918 yılında Almanya Cumhuriyeti kurulmuş, 1923 yılında Adolf Hitler darbe yaparak iktidarı ele geçirmeye çalışmış, 1938 yılında Yahudi soykırımı yapılmış ve 1989 yılında Berlin Duvarı yıkılmıştır.

11. Berlin Duvarı'nın yıkımı aslında 1989 yılında olmamıştır. Asıl yıkım 1990 yılında başlamış ve 1992 yılında sona ermiştir.

12. Berlin Duvarı yapılmadan hemen önce yaklaşık olarak 3,5 milyon Doğu Almanyalı insan Batı'ya kaçmıştır.

13. 15 Ağustos 1961 tarihinde, tel örgüler üzerinden atlayarak Batı'ya kaçan ilk Doğu Almanya askeri Conrad Schumann olmuştur. Onu örnek alan birçok asker aynı şekilde kaçmıştır.

14. Batı Almanya hükümeti, Berlin Duvarı'nın faşist olmayan ve koruma amaçlı bir yapı olduğunu iddia etmiştir. Fakat Doğu Almanyalı insanlar bu duvarın varlığı nedeniyle çok acı çekmiştir.

15. Berlin Duvarı, şehrin başkentlik tarihini de ilginç bir şekilde etkilemiştir. 1871-1945 tarihleri arasında başkent olan Berlin, Soğuk Savaş yıllarında yalnızca Doğu Almanya'nın başkenti olmuştur.

16. Günümüzde Berlin Duvarı'nın bir parçası hala olduğu yerde durmaktadır. Büyük bir turist odağı olan bu parça, sanatçıların yaptığı muhteşem ve anlamlı işlerle renklendirilmiştir.

17. 2014 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, Doğu Almanyalı insanların %85'i duvarın yıkıldığına memnun olduğunu söylemiştir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
magomed

En dikkat edilmesi gereken konu 9. maddedeki konu... Batı dünyasının varlığı bu duvara yani Korkunç olarak lanse edilen Komünizme bağlıymış... Şimdilerde batı dünyasının nasıl eski gücünden uzak olduğunu gün be gün görüyoruz... 9. maddeyi okuyalım... 9. 1989 yılında, Birleşik Krallık başbakanı Margaret Thatcher, eski Sovyet sözcüsü Mikhail Gorbachev'e, Berlin Duvarı'nın olduğu gibi kalması için yalvarmıştır.

toprakakn

Soğuk savaş yıllarının en belirgin ve belki de en acı sembollerinden biri olan, Batı ile Doğu arasında kilometrelerce uzayan, tel örgülerle yükseltilmiş duvar olarak biliyoruz. Bu içerikte: Berlin Duvarı ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

gorkem-zeynep-gol

koninizimle yaşayan insaların halleri ortada neden demokrasiyi sevdiğimizi tekrar anladım

mmurat

2 Dünya Savaşının bitmesinin ardından; Fransa, ABD, İngiltere ve Sovyetler, Almanyayı işgal etti. Komünistler tarafından talan edilen alanda Demokratik Alman Cumhuriyeti, diğer bölgede ise Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu. Doğu Alman devleti kağıt üzerinde “sosyalist” bir işçi devleti olarak gözükse de, iktidarda olması gereken işçiler herhangi bir şekilde iktidarda değildi :) üretim ve paylaşımda da söz sahibi değildiler. Stalin ve adamları ülkeyi baskıyla yönetmeye başlamıştı. İşçiler vahşi bir sömürüyle karşı karşıyaydılar. Baskıdan dolayı komünist Doğu Almanya’yı terk ederek, Batı Almanya’ya geçmeye başladılar. Bu durum karşısında paniğe kapılan Sovyetler, Berlin’in doğu ve batısını birbirinden ayıran sınırın üzerinde bir duvar inşasını (Berlin Duvarı) emretti. 1989 geçişler serbest bıraktı ve duvar gibi komünizmzde büyük çapta yıkıldı.

Gizli Kullanıcı

Neden Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçmak isteyenler var anlamadım gitti.

Gizli Kullanıcı

Çünkü Doğu Almanya Sovyet etkisine girmişti ve fakirlenmişti onlarda zengin yerine geçmek için yani Batısına geçebilmek için kaçmak istemişler

Görüş Bildir