Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Annesi ve Babası Ayrılmış Çocukların Çok İyi Bildiği 17 Şey

 > 
1.6bPAYLAŞIM

17. Babanız ile birlikte yaşıyorsanız, evde yemek pişmediği için abur cuburlarla beslenirsiniz.

Babanız yemek yapmasını biliyorsa bile, evde çalışan tek insandır ve zaman bulamaz bunun için. En azından benim babam öyleydi.

16. Bir süre sonra abur cuburlar bayınca, küçük yaşta yemek yapmayı öğrenir ve evin aşçısı hâline gelirsiniz.

Evin kızıysanız bu ihtimal daha yüksek.

15. Anne evinde büyüyorsanız, ev yemeklerinden uzak kalmazsınız.

Anneniz çalışıyorsa bile, ev yemeklerini ihmal etmez. Canım benim ya, elleri dert görmesin.

14. Haftasonları çoğu zaman kaldığınız evde geçmez, görüşmediğiniz diğer ebeveyniniz ile zaman geçirirsiniz.

Çoğu çocuk için hiçbir şeye değişmeyeceği anlardır onlar..

13. Anneniz boşandığı için soyadını değiştirdiyse, resmi işlemlerde soyadı aynı gözükmediği için sorun yaşarsınız.

Tabii en çok okulda yaşanır. Genelde annenin dayanamayıp kendi soyadının yanına, sizin de soyadınızı koyması ile sonuçlanır, ya da sizin soyadınız değişir.

Ha bir de en çok okulda oluyor bu sorunlar.

12. Diğer çocuklara göre daha fazla disiplinsiz büyürsünüz.

Genelde anne / baba zaten iş ve ayrılık dertleri ile çok meşgûl oldukları için, kendi başınıza büyümek zorunda kaldığınızdan dolayı oluşan durumdur.

11. Diğer çocuklara göre daha fazla eşyanız vardır.

Anne evinde bir tane alınır, baba evinde bir tane alınır, bir de ebeveynlerin çocuk üzülmesin diye biraz şımartma durumu vardır, balından geçilmez.

10. Ve evet o bayram günü geldi çattı.. Annenizle mi yoksa babanızla mı kutlayacağınıza karar vermek zorundasınız.

İki taraf da evli değilse, akrabalara gitme durumu söz konusu olur. Genelde evli olan taraf tercih edilir, çünkü bir ailesi olduğu için mutlaka bayrama özel bir şeyler yapacaktır. (Kurban bayramında kurban kesme, şeker bayramında tatil vb)

9. Anne babanız artık konuşmuyorsa, her diğer ebeveynin yanına gidişinizde kendinizi diğerine karşı suçlu hissedersiniz.

Çok sevdiğiniz anne/babanızın hoşlanmadığı bir insanla görüşüyorsunuz sonuçta.. Ama size hayat veren onlar ve bir tarafınız da bırakamıyor.

8. Yakınlarınızın sürekli "Üzülüyo musun ya, ay canım bilmiyodum, nasıl bir şey peki böyle yaşamak, neden ayrılmışlar aldatmış mı yoksa biri?" şeklinde sorularına maruz kalmak.

Bir de yanınızda olduklarını belirtmek amacıyla üzgün surat falan yaparlar, gerçekten üzülmediğinizi ispat etmek çok zordur.

7. Daha çabuk olgunlaşırsınız.

Lütfen çelişki oldu demeyin, evet disiplinsiz bir ortam olduğu kesin, ama neredeyse tek başınıza büyüdüğünüz için kendiniz görüyor, kendiniz öğreniyor, böylece daha çabuk farkına varıyorsunuz çoğu şeyin. Yalnızlığın anlamını öğreniyorsunuz.

6. Eğer bir kardeşiniz varsa, birbirinize olduğunuzdan daha çok bağlanırsınız.

Ayrı evlerde yaşıyorsanız hele.. Zaten az görüştüğünüz için çok değerlidir birlikte geçirdiğiniz zaman. Onun değerinin farkına varırsınız. Bu zor dönemde birbirinize destek olursunuz, sizi anlayan tek kişi odur.

5. Eğer anne/babanızın sonraki evliliğinden bir çocuk doğarsa, ileriki yıllarınızı ona bu karışık durumu anlatmakla geçirirsiniz.

Sizin anne/babanıza onun hitap ettiği gibi etmemesi ona garip gelir. Hele küçükse aklı basmaz tabii böyle şeylere, ona anlatması zordur, onun anlaması zordur.. Çok zordur çok.

4. "Üvey anneme/babama nasıl hitap etsem?" sorunsalı yaşarsınız.

Üvey kişiye, anne baba diye hitap ederseniz gerçeği bozulacak, haklı olarak. Ama eğer öyle hitap etmezseniz karşıdaki sizin onu yakın hissetmediğinizi düşünerek bozulacak.

3. Evden ayrılan taraf ile yaşamaya karar verdiyseniz, ilk yıllar fakirlik yıllarıdır.

Zaten ilk başta, "Biz bekara ev vermiyoruz" diyen hödükler yüzünden ev sorunsalı vardır. Kardeşim çocuğum var benim! Evi pavyona mı çevireceğim ne yapacağım yani?

2. Anne/Babanız yeni biri ile tanıştığında, hem onu kıskanır hem de endişe duyarsınız, bir yandan da onun adına sevinirsiniz.

Sizi eskisi kadar sevmeyeceği için endişe duyarsınız, sonra "Ya sevgilisi beni sevmezse?" diye tekrar bir endişe duyarsınız, ama anne/babanız artık yalnız olmayacak diye sevinirsiniz.

1. Ama hiç sorun değildir, çünkü sizi ne olursa olsun sevmeye devam ederler, çünkü siz onların biricik çocuğusunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
s.gncr1

Lanet Olsun ki lanet bir gençlik dönemi geçiriyiorum tam düzeliyor sonra yine bozuluyor babamla 5 yıl görüşmedim annem sayesinde,5 yıl sonra babamla konuştuğumda annem çok kızdı 6 ay dayaındı sonra ya ben ya o dedi 15 yaşındayım ve yeni hayata başlamak çok zor geliyor ve annemin bana sunduğu ortam ne ders çalışmaya uygun ne yaşamaya ama ben kardeşim için duruyorum yardım edin lütfen napcam (kardeşim babamı şeytan gibi biliyor ve 10 yaşında) annemin maddi durumuda iyi değil çoğu zaman aç yatıyorum lütfen yardım edin napmalıyım

ilyas-mehmet-arslan

arslan.ilyas**gmail*com lütfen bana yaz

ibrahim-uguz1

ARKADAŞLAR KİMSE GÜLMESİN ANNE VE BABASI AYRILMA YOLUNDA OLAN BİR ÇOCUK OLARAK ÇOK ÜZÜLÜYORUM BUNU KİMSE ANLAYAMAZ. SADECE YAŞAMIŞ ÇOCUKLAR ANLAR. ANNE VE BABANIN GÜLDÜĞÜ ZAMANLARI ÇOOOOOOK ÖZLEYECEKSİNİZ. İNŞALLAH BENİM ANNE VE BABAM AYRILMAZ :((((((((

tolgahan-sariaydin

ula sikerim böyle iş amına korum malmılar bunlar niye boşanıyolar burdan tüm çocuğu olupta boşanan anne babaların amına çakayım onları büyüteninde onu büyüteninde amına koyum amına koduklarım siz kendi sonunuzu hazırlıyorsunuz.(ek madde eksik olan bişiy var Anne /baba boşanmış çokular Anne/baba ya kin duyar) bunun sebebiayrılma sırasında olan olaylardır . bunu her anne/baba ' boşanmış çocuklar bilir.

bacikiskirtan

Kardeşle bağlar daha sıkı falan olmuyor. Aksine biz abimle çok farklı iki yabancı olduk. Bazen bir abim olduğunu ben bile unutuyorum. Eminim o da beni unutuyordur. Mesela abimin en sevdiği yemeği bilmem neyden nefret ettiğini bilmem. Ha bir de iki tarafında akrabaları tarafından dışlanmak var tabii. Sanki peçeteden kendi imkanımızla doğmuşuz gibi davranıyorlar. Dışlıyorlar.

helloist

maalesef pek gülünecek bir durum değil. çocuklar için çok zor bir süreç. anne babalar boşanırken ne yapacaklarına çok dikkat etmeliler. anne babaların aşağıdaki yazıları okumasını tavsiye ederim.

Görüş Bildir