Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yakın Gelecekte Yerini Robotlara Bırakması Muhtemel 19 Meslek

 > 
33PAYLAŞIM

Yakın geçmişe kadar bilim kurgu  yazarlarının eserleri araştırmacılara ilham olurken günümüzde işler tersine döndü. Bugün bilim kurgu romancıları gelişmiş teknolojik laboratuvarlardan çıkan yeniliklerden ve üretilen robotlardan ilham alır hale geldi. 

Robot kelimesi dünyaya, zorla çalıştırılan işçi anlamına geldiği Çekçe'den yayılmış. Bu kelimenin geçtiğimiz yüzyılda kullanılan mekanik aygıtlar için uygun olduğu söylenebilir. Çünkü robotlar, gerçekten de ağır sanayide insan gücünün ve hızının yetemeyeceği alanlarda kullanıldı. Ancak, günümüzde durum farklı. Artık endüstri amaçlı olmayan robotlar da üretiliyor. Bu robotlar, bir yandan insanların zorunlu çalışma saatlerini azaltıp, onların yaratıcı, bilimsel, sosyal, sportif, sanatsal gelişmelere daha fazla zaman ayırmalarını sağlarken bir yandan da İngiliz iktisatçı Keynes’in 1930’larda dile getirdiği teknolojik işsizlik kavramını tekrar önümüze koyuyor.

Teknolojik işsizliğin ele aldığı bir çalışmayla Oxford Üniversitesi yakın gelecekte yerini robotlara bırakması muhtemel meslekleri sıralamış. İşte listeden günlük hayatımızla iç içe olan 19 meslek:

1. Fotoğrafçılık

2. Tele Satış ve Pazarlama

3. El Dokumacılığı

4. Saat Tamirciliği

5. Kütüphanecilik

6. Kargo ve Nakliyatçılık

7. Spor Hakemliği

8. Veri Giriş Elemanlığı

9. Veznedarlık

10. Garsonluk

11. Şoförlük

12. Radyoculuk

13. Kasiyerlik

14. Aşçılık

15. Emlakçılık

16. Sayaç Okuma Elemanığı

17. Seyahat Acentalığı

18. Postacılık

19. Hosteslik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir