Yahudi Fotoğrafçının Nazilerden Gömerek Sakladığı Yürekleri Sızlatan Fotoğraflar

-

1944 kışında yani Nazi soykırımının en üst noktasına ulaştığı yılda, Yahudi fotoğrafçı Henryk Ross bir kutu dolusu fotoğrafı gömdü. Hemen bir yıl sonrasında fotoğrafları gün yüzüne çıkarmak için geri döndü ve bu fotoğrafların anlattığı trajik hikayenin çığlıkları bugün bile yankılanıyor. 

Polonyalı Henryk Ross, Alman kuvvetleri 1939 yılında şehrini istila ettiğinde basit bir haber ve spor fotoğrafçısıydı. Sonrasında ise Nazi İstatistik Bölümü için propaganda görüntüleri ve kişi fotoğrafları çekerek hayatta kaldı. Bu işteyken, şehrinde gerçekleşen bütün o trajik olayları ve ölüm kamplarını gün gün belgelemek için hayatını riske attı. Aynı kaderle kendisi de yüzleşmek istemediği için, bir yandan da gelecek nesillerin burada gerçekleşen vahşeti ve suçları görmeleri için bu fotoğrafları gömdü. 

1945 yılında şehrinin Sovyet Ordusu sayesinde özgürlüğüne kavuşmasıyla, Ross fotoğrafları ortaya çıkarmak için geri döndü. Ne yazık ki fotoğrafların birçoğu yer altı suyu dolayısıyla zarar görmüştü. Lakin geriye kalan fotoğraflar da Polonyalı Yahudilerin yaşadığı dehşet verici sonları göstermeye yetiyor da artıyordu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük soykırımını gözler önüne seren bu fotoğraflardan bazılarını sizler için Boredpanda'dan derledik.

***Uyarı: Görüntülerin bazıları rahatsız edicidir. 

Kaynak: http://www.boredpanda.com/holocaust-lodz...

1940-1944 Bir çiftin fotoğrafı

1940, Wolborska Sokağı'ndaki sinagog enkazından Tevrat kurtaran adam

1940-1944, Yemek arayan çocuk

1940, Wolborska Sokağı'nda bulunan ve Almanlar tarafından 1939 yılında yıkılan sinagog enkazı arasında yürüyen bir adam

1944, Ölüm kamplarına sevk edilen bölge sakinlerinden geriye kalan tabaklar ve yiyecek kovaları

1940-1944, Gülümseyen bir çocuk

1940-1942, Mahalle polisinin eşi, çocuğuyla gülümseyen bir anne

1945, Henryk Ross Lodz bölgesinde yaşanılanların fotoğraf negatiflerini gömüyor.

1940-1944, Genç kız

1940-1942, Czarneckli Sokağı'nda bulunan Lodz bölge hapishanesi. Sürgün öncesi toplanma yeri.

1940-1944, Yahudi mahallesinde düğün

1940,1944, Kış zamanı sürgün

1942, Kulmhof ölüm kampına götürülen çocuklar

1940, Pide pişirmek

1940-1944, Yerde yatan hasta bir adam

1940-1944 Bir grup kadın çuvallar ve kovalarla sinagogun yanından sürgüne doğru yürüyor.

1942, Yahudi mahallesinde dikenli tellerin arkasında bir kadın ve polis

1940-1944, Yerdeki kemikler ve kafa tasları

1942, Hastaların tahliyesi

1940-1944, Pencereden dışarı bakan çocuklar

1940-1944, Yetimhanedeki çocukları besleyen hemşire

1940-1944, "54" numara olan etiketlenen gömülecek bir beden

1940-1944, Morgdaki cesetler ve vücut parçaları

1944, Yahudi yerleşim bölgelerinde toplu sürgün

1940-1944, Hastane bakım evi olduğu tahmin edilen yerde, yer yatağındaki bebekler

1942, Ekmek dağıtımı için yük arabasını sırtlayan adamlar

1940-1944, Alanda çürümeye bırakılmış bir vücut

1940-1944, Ameliyat öncesi bebeği kucağında taşıyan hemşire

1940-1944, Stefania Schoenberg'ün pencereden verdiği poz

1944, Kış ortasında sürgün edilen bir grup insanın arasında yürüyen küçük bir çocuk

1940-1944, Bölgeden uzaklaştırılan bir ceset

1940-1944, Taş kıran işçiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemile-cicek1

bazıları yazmış iyi olmuş diye.soru1 aynısı böyle diyenlere yapılsa ve başkaları da iyi olmuş dese tepkileri ne olurdu?soru2 israilin yaptıklarının cezasını bu masumlara kesmek doğru mudur? soru3 hitlerin sadece yahudi düşmanı mı olduğunu sanıyorsunuz? hadi o iyi olmuş diyenler benim bu sorularımı da cevaplayın

maivedeniz

Şimdi kendileri bunları başkalarına yapıyor...

alp_er

dünya tarihini bir gün çocuklarımız açınca görecekleri şey vahşet olacak ve bence yıllar yıllar sonra kadın erkek egemenliğinin yerine insan sıfatı dışında kendimize ad arayışı içine gireceğiz. suriye filistin Afganistan ırak vs vs ama kızsa da nefrette etse işte insan insandır. gel de bu katliamlara sevin. olmuyor işte.

pmomer

çocuklara kadınlara ve güzel ruhlulara lafım yok ama bu ajitasyonun anlamı ne? suriyede kimyasal bombalar,filistinde zevk için öldürülenler,katledilen uygurlar,türkmenler ve babasız kalan şehit çocuklarımız... hele ki haberin konusu kendini üstün ırk sayan yahudiler ise.ne çabuk unuttunuz güzel ülkemde patlayan bombaları,ölenleri,sakat kalanları,yanan kalplerimizi

kasar_yaza

Ajitasyon ? Holokost'ta 12 milyon kişi öldürüldü. Sanki ortada bir katliam yokmuş da galeri abartıyomuş gibi konuşuyosunuz. "Hele ki haberin konusu kendini üstün gören Yahudilerse" demişsin. Yahudilerse bir insanı gaz odasında öldürmek mübah yani. Ölen her masuma eşit üzülmediğiniz sürece samimi olmayacaksınız.

pmomer

yaptığım yorumdan bu kanıya nasıl vardın anlamadım,yahudilerin kendini üstün görmesini ben uydurmadım,ancak yahudi doğarsan yahudi olursun tezini de ben uydurmadım.insan kendini ne hissederse o olmalı,bunun dinle alakası yok,insan olmakla alası var.katliamı inkar etmiyorum yada mübah demiyorum,farkındaysan yorumun başında ''çocuklara kadınlara ve güzel ruhlulara'' diyorum,güzel ruhlu dediklerimde insan olup herkese eşit üzülen demek .kısaca çok yanlış gelmişiniz sen ve yorumunu beğenen 18 kişi.

cemile-cicek1

ajitisyon mu? auschwitz de 3 milyon insanın öldürüldüğünden haberin var mı? öyle bir yazmışsın ki görende bu olayların uydurulduğunu sanır.

pmomer

bir kelimeye niye bu kadar takıldınız anlamadım,mesajın tüm içeriğine bakarsanız anlarsınız,mevzu Müslüman yada Türk değilse herkes çok duyarlı herkes çok duygusal,herkes bir anda yahudi oluyor ermeni oluyor kolkola yürüyor,ama nedense kimse Türk olup bizimle beraber üzülemiyor.sadece İNSAN diye birşeylere üzülemediğiniz sürece bu sistem böyle kalacaktır

cemile-cicek1

ben sadece yaşanan bu olaya aijitasyon demene çok kızdım.Ben öldürülen kim olsa çok üzülürüm.Ben hiçbir insanın dinine tenine diline bakmam.Sadece bu kelime beni çok kızdırdı.

ezsl.ll

Ben bir kaç gün önce terezin nazi kampındaydım.praga gitmiştim pragtan arabayla iki saat almanya sınırında.orada öldürüleren çocukların çizdiği resimler vardı şiirler vardı onları görünce sinirim çok bozuldu ve ağlamaya başladım.her ne olursa olsun onlar herkes gibi insandı.mezarlıklarını gördüm diri diri yakıldıkları fırın ev vardı çoluk çocuk kadın demeden yaktıkları.birçokşeyin resimlerini çektim. o dram hafızamdan silinceğini sanmıyorum.gitmişkende fatiha okudum yani belki bi parça huzur istemiştir ruhları.

Görüş Bildir