Y Kuşağının Çocuk Sahibi Olmak İstememesinin Altında Yatan 11 Sebep

 > -

İş çocuk sahibi olmaya geldiği zaman, Y kuşağı olarak adlandırılan 1980-2000 doğumlu kişilerin tepkisi genelde '' İstemem, kalsın. '' şeklinde oluyor. Genç kesim arasında oldukça yaygın olan bu fikir, kimi çevreler tarafından '' bencil '' bir düşünce olarak görülüyor. Peki kim haklı veya haklı olan bir taraf var mı? İşte çocuk sahibi olmak istemeyen insanların perspektifinden çocuk istememelerinin haklı sebepleri!

Kaynak: http://mic.com/articles/123051/why-mille...

1. Çocuklar finansal olarak her zaman elverişli değil. Özellikle hala öğretim kredilerinizi ödüyorsanız.

Finansal sebepler, genç kuşağın çocuk istememe sebeplerinin başında geliyor. Çocuğun masrafları bir yana, bir de üstüne öğretim kredilerini ödemek zorunda olan insanlar, bu nedenle çocuk yapma düşüncesini akıllarından siliyor.

2. Bazı hastalıkların gen yoluyla çocuklarda da ortaya çıkmasından korkulması.

Özellikle ruhsal bir hastalık geçirmiş insanlar, çocuklarında da bu hastalıkların ortaya çıkabileceği düşüncesi ile çocuk yapma fikrine oldukça soğuk bakıyor.

3. Popülasyonun, şu an bile kontrol dışında olması.

Bazıları ise aşırı popülasyon artışının, çevreye ve dünyaya zarar vereceğinden korkuyor ve bu nedenle çocuk yapmak istemiyor. Aşırı popülasyonun insanlığa bir zarar verip vermeyeceği hala bir tartışma konusu olsa da, pek çok genç bunun çocuk yapmamak için geçerli bir sebep olduğunu düşünüyor.

4. Doğurganlık sorunları, çocuk sahibi olmanın gerekliliği konusunda farklı bakış açıları oluşturuyor.

Doğurganlık sorunları sadece yaşlı kadınları etkiliyor diye düşünülse de, aslında pek çok genç kadın da bu sorunlarla uğraşıyor. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre; 29 yaş altındaki evli kadınların %11'i bu sorunlarla uğraşıyor. İşte bunun sonucunda da, bazı kadınlar en başta çocuk isteyip istemediklerini düşünmeye başlıyor.

5. Hamilelik, fiziksel olarak kadınları kötü etkiliyor.

21. yüzyılda yaşasak bile, çocuk doğurmak fiziksel olarak verilmesi oldukça zor bir sınav. Pek çok kadın vücutlarının bozulacağı gerekçesi ile çocuk sahibi olmak istememekte.

6. Çocukla beraber onunla ilgili alınacak kararların önemi de artıyor.

Çocuk sahibi olmak istemeyen insanlara yöneltilen en sık eleştiri, onların ''bencil'' olduğu yönündedir. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, çocuk sahibi olmak istemeyen insanların sebeplerinden biri de iyi bir anne baba olamamaktan korkmak. Çünkü çocuk yaptıktan sonra alınacak kararlar ve çocuğa iyi birer örnek olmak oldukça zor. Bu yüzden bu yarışmaya girmek istemeyen insanlar, çocuk sahibi olmak istemiyor.

7. Pek çok kadında ''annelik içgüdüsü '' bulunmayabiliyor.

'' Çocuklar en başından beri beni rahatsız etmiştir. Çocuklarla takılmayı sevdiğim tek zaman, onların sessiz, sakin ve akıllı oldukları zaman. Ama küçük insanlardan her zaman böyle olmalarını beklemek oldukça saçma olacaktır. O yüzden benim için en mantıklı çözüm, hiç çocuk sahibi olmamak. ''

8. '' Bu dünyaya bir çocuk getirmek istemiyorum. ''

Düşününce dünya, gerçekten de çok sevimli bir yer değil. Özellikle gittikçe artan eşitsizlik, zorbalık gibi sebepler, gençlerin çocuk yapmama sebeplerinden bir diğeri.

9. Bazen, kariyer yapmak öncelik olarak daha önde yer alıyor.

Bir araştırmaya göre; hem çocuk sahibi olmak, hem de kariyer yapmak oldukça zor. Bu nedenle bir seçim yapması gereken gençler, öncelik olarak kariyeri seçiyor.

10. Çocuk, her yaşam tarzına uymamakta.

Pek çok genç çocukların şu anki yaşam tarzlarına uymayacaklarını düşünmekte. Sonuçta çocukla birlikte bir sorumluluk gelecek ve bu da, istedikleri zaman istedikleri şeyleri yapamayacakları anlamına geliyor. Bu özgürlüğü kaybetmek, gençler arasında istenmeyen bir şey.

11. Hepsinden önemlisi, bir sebebi de olması gerekmiyor.

Gençlerin çocuk istememelerinin pek çok sebebi olsa da, bu sebep aralarında en dikkat çekeni. Çünkü sonuç olarak, kişiler kendi kararlarını verebilecek yaştalar ve kendi isteklerine göre karar alabilirler. Kısacası ' benim bedenim, benim kararım ' mottosu bu düşüncenin ilham kaynağı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
begumdebegum

hepsi doğru. en çok düşündüğüm ise "bu dünyaya çocuk mu getirilir?.."

nukleer-hatun

Şahsen çocuk doğurmak istesem dahi kullandığım ilaçlardan dolayı bunu yapamayacağım için bu grubun dışında kalıyorum :D

lahme

1-Dünya 30-40 yıl sonra bombok bir yere dönüşecek 2-Asıl bencillik çocuk yapmaktır.Sadece kendini düşünüp çocuk yapmak ve çocuğu bombok bir dünyaya atmak en büyük bencilliktir bence 3-Zaten tavşan gibi ürüyoruz mk.Yapmayın şu çocukları anasını s*ktiniz dünyanın 4-Bir çocuk hayallerimi engelliyor

windy-walkeer

Çocuk yapmak kadar güzel birşey yok :) Çocuk yapmayın diyenleri dinlemeyin, saçmalıyorlar.

chuckybalboa

30-40 sene sonra bok gibi bi dünya olacak o yüzden çocuk felan yapmam

Başlıklar

annehamilelikkadınlar
Görüş Bildir