Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Wasabi Aslında Yokmuş... Duyunca Sizi Şaşkınlıklardan Şaşkınlıklara Sürükleyecek, Yiyeceklerle İlgili İlginç Gerçekler

-

Malumunuz geçenlerde Dünya Gıda Günü'nü kutladık. Kutladık kutlamasına da, gıdaların ne kadar enteresan olabileceğinden haberdar mıyız? İşte sizler için derlediğimiz, gıdalar hakkında çarpıcı 9 gerçek.

1. Bir para birimi olarak: Çikolata.

Geçmiş tarihte çikolata, Maya uygarlığı tarafından para yerine kullanılıyormuş! Hemen hemen duyduğumuz en ağız sulandıran bilgi bu oldu!

2. Wasabi aslında yokmuş: Nasıl yani?

Meğer çoğu restoranda yediğimiz son ciğer bükücü wasabi, renklendirilmiş yaban turbundan ibaretmiş. Korkutmak istemeyiz ama yaban turbunu bu hale sokan, bize neler yapmaz.

3. Hani tertemizdin: Süt.

Yapılan araştırmalara göre süt, tüketime bağlı olarak yüzümüzde sivilce oluşumuna sebebiyet verebiliyormuş. Kalbimizi kırdın süt, sana güvenmiştik.

4. Sahiden fıstıklı mı baklava?

Hemen hemen iki yıldır konuşulan bir konu bu: Korkunç ama fıstıklı baklavayı hile yoluyla "bezelyeden" üretebiliyorlar! Belki de çoktan tadına bakmışızdır, ne dersiniz?

5. Güne açan elmalar gibiyiz.

Meğer bizim tombul elmalar "Rosaceae", yani gül familyası mensubuymuş. Ne yani şimdi, güller ve elmalar akraba mı? Hı?

6. Sizi üzmek istemedik ama...

Yalnızca bir adet fast-food burgerinin içeriğinde yüzden fazla farklı ineğin eti bulunabiliyormuş. Böylece, annelerimiz bir kez daha haklı çıkmış oluyor: "Yeme annem, dışarda içine ne koydukları belli değil."

7. Beyaz mı çikolata?

Bayılarak tükettiğimiz beyaz çikolata aslında çikolata bile değilmiş, pehh. Bir çikolatayı çikolata yapan, kakao çekirdeğinden elde edilen tozuymuş; bu arkadaş ise yalnızca yağdan oluşuyormuş. Her ısırıkta lömbür lömbür yağ, mmm leziz...

8. Fugu da kimmiş?

Aldanmayın tontirik sıfatına, fugu balığı siyanürden bile 1200 kat daha zehirli. Ölümcül balığımızı uzunca ve dikkatli bir temizlik sürecinden sonra dünyada servis eden restoranlar var, siz güvenip yemeye cesaret edebilir miydiniz? Aman sonumuz "Su yoluna gitti." olmasın.

9. İşte tek gerçek dost: Muz.

Yapılan araştırmalara göre muz, ciddi ciddi depresyonun etkilerini minimize edebiliyormuş! Bundan sonra "biz kalp muz".

İnsan hayret ediyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Çikolata
Görüş Bildir