Görüş Bildir
Haberler
Volkswagen Türkiye'deki Araçları da Geri Çağırıyor

Volkswagen Türkiye'deki Araçları da Geri Çağırıyor

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tüm dünyaya damgasını vuran Volkswagen emisyon skandalı hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Volkswagen ile anlaştıklarını ve araçların geri çağrılacağını açıkladı.

Bir süredir dünya gündeminde yer alan Volkswagen araçlarda yapılan emisyon skandalının Türkiye’de nasıl sonuçlanacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Avrupa'da 8,5 milyon aracın geri çağrılacağı açıklanmasının ardından Türkiye cephesiyle ilgili açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'tan geldi.

323 bin 977 araç geri çağrılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaşanan skandalla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını bildirerek, 'Bu araçla rgönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak' dedi.

Bakan Işık, ABD’de yaşanan emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkan dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen’in emisyon değerlerini düşük göstererek tüketiciyi yanıltmak ve daha az vergi vermekle suçlandığını belirtti. 

Türkiye’de emisyondan dolayı vergi alınmadığını ve Türkiye için asıl önemli olanın emisyon değerlerinin çevreye olan etkisi olduğunu belirten Bakan Işık, ABD ve Avrupa’da olan gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyerek 'Türkiye'deki Volkswagen EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladık. Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak' dedi.

Yapılacak olan teknik güncellemenin ise Almanya ile eş zamanlı olarak 2016 yılının Ocak ayında Türkiye’de gerçekleşeceğini belirten Bakan Işık ayrıca firmanın ayıplı araçları gönüllü olarak çağırmayı kabul ettiği için cezai işlem uygulanmayacağını belirtti.

ShiftDelete

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
12
8
6
4
4
0