Vergi Gelirinde Payı Yüzde 8: Sigara Zammı Bütçeye Ek 6 Milyar TL Sağlayacak

 > 
2.8bPAYLAŞIM

Sigaraya yapılan yeni zamlarla, devletin kasasına 5 milyarı ÖTV, 1 milyarı da KDV olmak üzere 6 milyar TL ek gelir sağlanacak. Beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde yaşanan daralmadan kaynaklanan vergi kaybını telafi etmesi beklenen zamlarla birlikte, sigaranın ÖTV geliri içindeki payı da yüzde 6,8'den 8'e çıktı. 

Daralan beyaz eşya ve otomotiv sektöründeki vergi kaybını sigara telafi edecek

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde sigaraya yapılan 3 liralık zamlarla birlikte devletin kasasına 5 milyar lirası ÖTV, 1 milyar lirası ise KDV olmak üzere fazladan 6 milyar lira girecek.

Sigaraya yapılan zammın, otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde yaşanan daralmadan ötürü söz konusu olan vergi kaybını telafi etmesi bekleniyor.

ÖTV gelirleri içindeki payı yüzde 38'e çıktı

Sigara fiyatlarının artmasıyla, sigaranın ÖTV gelirleri içindeki payı da yüzde 38'e ulaştı. Geçen yıl bu oran yüzde 32 düzeyindeydi.

2019'un ilk 6 ayında elde edilen vergi geliri 307,7 milyar lira iken, bunun 24,7 milyar lirası sigaradan elde edildi. Tütün mamüllerinden elde edilen ÖTV gelirlerinin toplam vergi geliri içindeki payı ise, yüzde 6,8'den yüzde 8'e çıktı.

Kaçak sigara endişesi

Yeni zamlarla bir paket sigaranın fiyatı 18 liraya kadar çıkarken, bir dal sigara ise neredeyse 1 lira oldu. Bu durum da, kaçak sigaraya yönelme endişesini tekrar doğurdu.

2014 yılında yüzde 20 düzeyine kadar çıkan kaçak sigara kullanımı, son yıllarda artan önlemlerle yüzde 2,5 seviyesine gerilese de, zamlardan ötürü kaçak sigara ticaretinin artmasından korkuluyor. 

Türkiye'de sigara tüketimi 6 milyar paket seviyesindeyken, kaçak sigaraya geçen her yüzde 1'lik dilim, devlete yaklaşık 800 milyon lira vergi kaybı yaşatıyor.

Sigarada vergi yükü nasıl değişti?

www.haberturk.com

Geçtiğimiz günlerde yapılan zamla birlikte, sigara fiyatları ortalama yüzde 20 artmıştı.

Sigara Fiyatları Zamlandı: Paket Başına 3 Liraya Varan Artış - onedio.com
Sigara Fiyatları Zamlandı: Paket Başına 3 Liraya Varan Artış - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir