Görüş Bildir
Haberler
Vegan Derneği, Anadolu Yaban Koyunu ve Keçilerini Korumak İçin Harekete Geçmişti: Mahkemeden Durdurma Kararı

Vegan Derneği, Anadolu Yaban Koyunu ve Keçilerini Korumak İçin Harekete Geçmişti: Mahkemeden Durdurma Kararı

Konya 1’inci İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Konya ve Karaman’da Anadolu yaban koyunu ile yaban keçisi avına ilişkin açtığı ihale için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vegan Derneği tarafından 24 Kasım’da açılan davada bir gün sonra ara karar verildi.  

Mahkeme, dünya çapında yalnızca Türkiye’de görülen Anadolu yaban koyunlarının (Ovis gmelini anatolica) ve Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi altında olan yaban keçilerinin (Capra aegagrus) lehine karar alarak yürütmeyi durdurma verdi. Mahkeme ön etüt ve envanter raporlarıyla ihaleye ilişkin hazırlanmış tüm raporlar dahil olmak üzere, dava konusu işlemin hukuki ve maddi gerekçelerine dair ayrıntılı bakanlık savunmasını içeren belgelerin 15 gün içinde ulaştırılması gerektiğini belirtti.

‘Türkiye’nin zenginliği ve sembolü‘

‘Türkiye’nin zenginliği ve sembolü‘

Merkezi İstanbul’da bulunan Vegan Derneği’nin açıklamasında Konya ve Karaman’ın farklı bölgelerinde av acenteleri aracılığıyla 31 Mart 2022 tarihine kadar avlanması planlanan yedi Anadolu yaban koyununun her biri için en az 153 bin 900 en fazla 157 bin 700 lira, üç yaban keçisi için en az 9 bin 300 lira bedel istendiği belirtildi.

Dernek, Anadolu yaban koyunları ve yaban keçisinin avlattırılması iş ihalesinin etiğe, hukuka ve kamu düzenine aykırılık teşkil ettiğini savunmuştu. Derneğin dava dilekçesinde bilimsel raporlara atıfta bulunurken, aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait yayınlarda Anadolu yaban koyunuyla ilgili ‘Türkiye’nin zenginliği ve sembolü‘ olarak tanımlandığını belirtmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
5
3
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın