Trump'ın 6 Müslüman Ülkeye Yönelik Tartışmalı Seyahat Yasağı Yürürlükte

 > -

ABD Başkanı Donald Trump'ın iki kez yargıdan dönen ve nüfusunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan altı ülkenin vatandaşlarına yönelik getirdiği tartışmalı seyahat kısıtlamaları, Yüksek Mahkeme'nin kısmi onayının ardından dün akşam yürürlüğe girdi. 

ABD'de aile yakınları ve iş ilişkileri olmayan İran, Libya, Suriye, Somali, Sudan ve Yemen vatandaşları ile mültecilere vize verilmeyebilecek ve girişleri kısıtlanabilecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Doğu Saati ile 20.00'de yürürlüğe giren ve 3 ay boyunca uygulamada kalacak yasağın havalimanlarında kaosa neden olmayacağını, gerekli tüm tedbirlerin alındığını açıkladı.

Yüksek Mahkeme, Başkan Trump'ın 6 ülkenin vatandaşlarına yönelik seyahat yasağının "kısmen" yürürlüğe girmesine izin vermişti.

Karar 'Trump Yönetimi İçin Zafer' Olarak Yorumlandı: Yüksek Mahkeme'den Seyahat Yasağına Kısmen Onay - onedio.com
Karar 'Trump Yönetimi İçin Zafer' Olarak Yorumlandı: Yüksek Mahkeme'den Seyahat Yasağına Kısmen Onay - onedio.com

Mahkeme, yasağın ABD'de "gerçek" bir yakını ya da "bağlantısı" bulunmayan kişiler için de geçerli olabileceğini duyurmuştu.

ABD medyasına açıklama yapan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yasağa konu olan ülkelerden yapılacak yeni vize başvurularında aranacak 'akrabalık bağı' kategorisine nişanlılığın da eklendiğini duyurdu.

Bununla birlikte  büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, enişte, dayı, yeğen, kuzen, eşlerin kadın/erkek kardeşleri, kardeşlerin eşleri, eşlerin kardeşlerinin eşleri ve diğer 'geniş aile üyelerinin' bu kapsamın dışında kaldığı ve 'akrabalık bağı' olarak değerlendirilmeyeceği not edildi.

Başkan Trump, "Ulusal güvenliğimiz için açık bir zafer" diyerek mahkemenin kararını tebrik etmişti.

Trump'ın 27 Ocak'ta imzaladığı başkanlık kararnamesi, nüfusunun çoğu Müslüman 7 ülkenin (Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen) vatandaşlarına 90 gün, mültecilere ise 120 gün ABD'ye giriş yasağı getirmişti.

Havaalanlarında protesto gösterileri düzenlemesine yol açan kararname, "ayrımcı" olduğu gerekçesiyle federal temyiz mahkemeleri tarafından reddedilmişti.

Trump'ın Tepki Çeken Mülteci Kararnamesine Yargı Freni... Peki Şimdi Ne Olacak? - onedio.com
Trump'ın Tepki Çeken Mülteci Kararnamesine Yargı Freni... Peki Şimdi Ne Olacak? - onedio.com

Başkan Trump bunun üzerine 6 Mart'ta ikinci bir kararname imzalamış, Irak vatandaşları ile Yeşil Kart sahiplerini yasak kapsamı dışına çıkarmıştı.

ABD'de yargı Donald Trump'ın ikinci seyahat yasağını da durdurdu

Trump ayrıca, ABD'nin göçmen programını da 120 gün boyunca askıya almış ve Suriye vatandaşlarının ülkeye girişini 'süresiz' durdurmuştu.

Amerika'ya Suriyeli Göçmen Alımını Durduran Donald Trump'a Karşı Ayaklanan 16 Ünlü İsim - onedio.com
Amerika'ya Suriyeli Göçmen Alımını Durduran Donald Trump'a Karşı Ayaklanan 16 Ünlü İsim - onedio.com

Beyaz Saray da bu ay, yasağın derhal yeniden yürürlüğe girmesi için ABD Yüksek Mahkemesi'ne iki başvuru yapmıştı.

BBC Türkçe, Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDonald TrumpIrakİranSuriye
Görüş Bildir