Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Validebağ Korusu Davasında 14 Sanık Beraat Etti

 > 
0PAYLAŞIM

Üsküdar Validebağ Korusu'nu korumak için eylem yapan çevrecilerden 15 kişinin 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.  Hakim, yaşamını yitiren sanıklardan Koray Çapoğlu hakkındaki davanın düşmesine karar verdi. Diğer 14 sanığın “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçunun unsurlarının oluşmadığı ve “Görevi yaptırmamak için direnme” suçu yönünden de atılı suçun sanıklar tarafından işlenmediğini belirterek beraatlarına karar verdi.

duruşmasına 7 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada, 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bombalı intihar saldırısında yaşamını yitiren sanıklardan Koray Çapoğlu’nun nüfus kaydına göre vefat ettiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Duruşmada sanık avukatlarından Onur Cingil söz alarak iddianamenin hukuk dışı iddialarla dolu olduğunu belirtti. Anayasal haklarını korumak isteyen insanların yıldırılmaya çalışıldığını ifade eden avukat Cingil, “Sanıklardan Koray Çapoğlu vahşice bir terör eyleminde öldürülmüştür. Kendisinin mahkeme huzurunda beraat etmesi mümkün olmamıştır. Diğer tüm sanıkların beraat etmesi onun için ödül olacaktır. Kendisi bizim nezdimizde beraat etmiştir. Tüm sanıkların beraatını talep ederim” dedi.

Tüm sanıklar son sözlerinde beraatlarını talep ederken sanıklardan Kerem Akalın, “Gündemi bu kadar meşgul eden, benimle ve diğer sanıklarla ilgili mesnetsiz iddianameyi hazırlayan savcı hakkında işlem yapılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

14 sanığa beraat

Mahkeme hakimi, yaşamını yitiren sanıklardan Koray Çapoğlu hakkındaki davanın düşmesine karar verdi. Diğer 14 sanığın “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçunun unsurlarının oluşmadığı ve “Görevi yaptırmamak için direnme” suçu yönünden de atılı suçun sanıklar tarafından işlenmediğini belirterek beraatlarına karar verdi.

İddianame

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Kasım 2014 tarihinde Üsküdar ilçesinde yapılması planlanan ve inşaatına başlanan caminin yapımının engellenmesi amacıyla bir grubun izinsiz olarak toplandığı belirtildi. Olay yerine gelen polis ekiplerinin izinsiz toplanan gruba anons yaparak dağılmalarını istediği ifade edilen iddianamede, grubun dağılmayarak polis bariyerini zorladığı, polise mukavemet ettiği ve grubun içerisinden bazı kişilerin polise yönelik taş, soda şişesi ve cam bilye attıkları kaydedildi. Polis ekiplerinin kademeli güç kullanarak grubu dağıttığı ve kaçan kişilerden bir kısmını gözaltına aldığı anlatılan iddianamede, 15 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 1 yıl 3’er aydan 7,5’ar yıla kadar hapis cezası istenmişti.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir