Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzmanlar Açıkladı: Hangi Ülkeden Olursak Olalım Bu 7 Ahlak Kuralını Her Yerde Uyguluyoruz!

492PAYLAŞIM

Bilim insanları tarafından 60 farklı ülkeden 60 farklı kültürle yapılan bir araştırmada 7 anahtar ahlak kuralının tüm ülkelerde geçerli olduğu tespit edilmiş. Nedir bu 7 ahlak kuralı diyorsanız içeriğimize buyrun...

Kaynak 1 2

Uzmanlara göre, her milletten insan ülkelerinde benzer problemleri yaşıyor ve bunu hep aynı ahlaki kurallar ile çözüyorlar.

Dünya bazında 60 farklı kültür ile yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuca göre, her yerde takip ettiğimiz ve uyguladığımız belirli ahlak kuralları bulunmakta.

Oxford Bilişsel ve Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nde bilim insanlarınca yapılan araştırmada her yerde uygulanan 7 ahlak kuralı belirlendi.

Bilim insanlarına göre ahlak evrensel bir şekilde işliyor ve ülkeler aynı ahlak kodlarını kendi kültürlerine adapte ediyorlar.

Bilim insanlarına göre ahlak her zaman ve her yerde etkisini gösteren doğal bir faktör.

Araştırma yalnızca büyük şehirlerde yapılmıyor. 60 farklı kültür üzerinden yapılan araştırmada dünyanın tüm ülkelerinde şehirlerden kabilelere kadar derinlemesine bir inceleme yapılmış.

1. Aileye destek olmak.

Bilim insanlarına göre aileye yardım etmek, destek olmak ve birlik içinde yaşamak daha başarılı ve daha güçlü olunmasını sağlıyor.

2. "Grubunuza" destek olmak.

Bizim deyişimizle, bir elin nesi var iki elin sesi var ya da birlikten kuvvet doğar mantığı neredeyse tüm kültürlerde aynı şekilde işliyor. Bilim insanları bunu "sayının güvenilirliği" olarak açıklıyor. Örneğin, Kore'de eşit mal paylaşımına ve takım ruhuna önem verildiği görülmüş.

3. Cesur olmak.

Cesur olmak ve öyle davranmak 60 farklı kültürde de bir gereksinim olarak görülüyor. Yarı göçebe bir hayat süren Maasailer, savaşçı özelliklere sahip olan insanlara son derece saygı duyduklarını söylüyorlar.

4. Kendimizden daha üst rütbeli veya yaşlı insanlara saygı duymak.

Zambiyalı bir kabilede, yaşlı insanlara saygı duymanın son derece önemli olduğu vurgulanıyor.

5. Yapılan iyiliği iade etmek.

Mesela Etiyopya'da Amhara isimli bir etnik grup kin tutmanın utanç verici ve şeytani bir düşünce olduğunu savunurken, yapılan bir iyiliğin karşılığını vermenin de önemli bir ahlak kuralı olduğunu söylüyorlar.

6. Başkalarına ait şeylere saygı duymak.

Meksika'da yaşayan Tarahumara halkı da başkalarının eşyalarına saygı duymanın bir toplumu oluşturan en önemli şeylerden biri olduğunu düşünüyorlar.

7. Eldekileri eşit olarak bölüştürmek.

Kapauku kabilesi eldekileri eşit bölüştürmeye son derece önem veriyor ve bunu "uta uta" yani "yarı yarıya" olarak söylüyorlar.

Siz bu ahlak kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyzaledger

Suriyeliler elendi

Görüş Bildir