Üzgünüz Tercümanlar, Google Ekmeğinize Göz Dikti: 40 Dilden Anında Çeviri Yapan Mucize Kulaklık Pixel Buds!

-

Google’ın dün yeni amiral gemisi akıllı telefonlarını tanıtması yeterince heyecanlı bir olayken, gecenin sürprizi çok daha ufak bir ayrıntıdan geldi.

Apple'ın iPhone X'i Varsa Google'ın Pixel 2'si Var! Google Yeni Modellerini Görücüye Çıkardı - onedio.com
Apple'ın iPhone X'i Varsa Google'ın Pixel 2'si Var! Google Yeni Modellerini Görücüye Çıkardı - onedio.com

Pixel Buds!

Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPods’a rakip olarak sunulan Pixel Buds, dünün yıldız çocuğuydu.

Bir kablosuz kulaklığı bu denli heyecan verici yapan şey ne olabilir? Mesela, tüm ergonomisi ve özelliklerinin yanında, 40 dilden simültane tercüme yapabiliyor desek?

Evet, 159 dolardan satışa çıkacak Pixel Buds 40’dan fazla dil arasında simültane tercüme yapabiliyor. Ciddili.

Kulaklıklar, sahnede sergilenen canlı demoda İsveççe ve İngilizce arasında elçi oldu. Farklı diller konuşan iki tarafın akıcı bir diyalog kurmasını sağladı.

Üstelik bunu dilleri hafızaya almadan, tamamen İnternet bağlantısıyla yapıyor. Çok hızlı!

Salondakilerin aklını alan bu özellik, gelecekteki iyileştirmelerle birlikte simültane tercüman mesleğinin tarihe karışmasına sebep olabilir mi?

Cevaplamak zor ama tartışmalar çoktan başladı.

Pixel Buds’ın bu özelliğini kullanabilmek için Pixel 2’ya sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Buds, dokunmatik paneliyle diğer Android telefonlarda da çalışırken, iPhone’larda yalnızca bir çift Sony Walkmen kulaklığına dönüşüyor 😔

Aletin tek olayı tercüme yapabilmesi değil tabii ki.

Bu onun sahip olduğu özelliklerden yalnızca biri. Bir defa Pixel 2’yla eşleşince kulağınızdaki kişisel asistanı uyandırmış oluyorsunuz. O andan itibaren istediğiniz komutu anlayıp yerine getirebiliyor. Şu şarkıyı aç, mail’lerimi oku, bildirimleri sesli oku...

Yani 159 dolara Tony Stark keyfi.

Bu arada kulaklıklar toplamda 24 saatlik pil ömrü basabilen şarjı kılıflarla geliyor. Dolu hali ise 5 saat gidiyor.

Pixel 2’nin tek başına iPhone X’e kafa tutabileceği şüpheli ama Pixel Buds kozu işleri oldukça değiştirebilir. Bekleyelim ve görelim. 

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delorean

ya ingilizceden türkçeye ya da türkçeden ingilizceye adam gibi doğru bir şekilde çeviremeyen google translate in başındakiler mi üretmiş????

06carsiankara

Angara dili de mevcut mu ki ?

eylul-turna

Siz çevirmenler ne çeviriyor zannediyorsunuz? Helo may neym iz ayşe vat iz yor neym mi? Tıp, inşaat vb konularında toplantılarda, seminerlerde çeviri yapabilecek mi? Çevirmenlerin ekmeğine göz dikmişmiş. Hımm heee.

hellyim

Ya biz dört gözle çıkan yabancı oyunların Türkçe dil desteği olsun diye beklerken adamlar... neyse klişe geliyordu az kalsın

tosarik

günlük konusmada ise yarar o da belki "el öpmeyi" cevirsin bakalim, ya da siir cevirsin cevirebilcek mi? hayir güzel bir teknoloji ama cevirmenlerin issiz kalacagini sanmam.

feyk

klasik programlama teknikleriyle yapamaz ama yeni machine learning teknikleriyle dogru ceviriyi programa biz sagliyoruz. internette yazisiyken girdigimiz sayisiz input google tarafindan depoaniyor ve yapay zekanin egitilmesinde kullaniliyor. if else clause larinin otesinde ogrenen, kendini bizden aldigi verilerle gelistiren bir sistem sozkonusu. belki edebi siir cevirileri biraz daha zaman ister ama gundelik cevirileri dogruya yakin yapmakdan cok uzakda degil hatta bazi dillerde o seviyede.

yersiz76

şiir çevirmesine gerek yok ama el öpmeyi çevirir. şimdi öğrenmezse aratan bilmemkaçıncı kişilerin aynı zamandaki diğer benzer aramalarını ya da başkalarının metinlerindeki çevrilmiş halini ya da çeviri yardımcı eklentileri ile machine learning ile öğrenir iki gün sonra çevirir. e şiir çevirmez ama ülkemizdeki çeviri şiir sektörü tüm çevirmenlerin iş ihtiyacını karşılar mı? yakın zamanda tutmayabilir, ama az ileri zamanda tutacaktır; tuttuğunda çevirmenlik mesleği tarihe karışır diyemezsin ama çok çevirmen işsiz kalır.

Başlıklar

AndroidAppleDeepMindSony
Görüş Bildir