Uzay Meraklıları Buraya! NASA Tarihte İlk Kez Kara Delikten Çıkan Bir Cisim Gözlemledi

-
Abone ol

Bugüne dek kara deliklerin maddeyi içine çeken yapıla olduğu gerçeği NASA'nın bu yeni gözlemiyle bir nebze sarsılmış oldu. Gezegenimizden 324 milyon ışık yılı ötede gerçekleşen olay bilim insalarını da şaşırttı. Detaylarını Galaxy Monitor'den derlemiş olduğumuz habere göre tarihte ilk kez bir kara delikten madde çıkışı gözlemlendi.

Kaynak: https://www.galaxymonitor.com/nasa-obser...

Genel kabul gören inançlerımız ve bilimsel kanıtlar, kara deliklerin maddeyi dışarı atmaktan çok emdiği yönündedir. Ancak NASA, Markarian 335 adlı dev kara deliğin etrafında bazı merak uyandırıcı kanıtlara rastladı.

Markarian 335, Dünya'dan 324 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor.

Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi (NuSTAR) da dahil olmak üzere NASA'nın teleskoplarından ikisi, bu dev kara deliğin koronasının kara delikten fırlatılışını gözlemledi. Olaydan sonra ise büyük bir X ışını enerjisi darbesi meydana geldi.

Saint Mary's Üniversitesi'nden Dan Wilkins, "Bu koronanın fırlatılmasını bir alevlenmeye bağlayabildiğimiz ilk kezdi," ve ekledi "Bu, süper büyük kara deliklerin evrendeki en parlak nesnelerin bazılarına nasıl güç verdiğini anlamamıza yardımcı olacak."

NuSTAR'daki baş araştırmacı Fiona Harrison, enerji kaynağının "gizemli" olduğunu ifade etti.

Fiona'ya göre olayı kaydetme imkanı olsaydı, teorik olarak kara deliğin (Markarian 335) boyutu ve yapısı ile birlikte kara deliklerin doğası hakkında değerli ipuçları sağlanacaktı.

Bu diyagram, korona adı verilen kayan bir özelliğin kara delik çevresinde X-ışınları parlamasına sebep olduğunu gösteriyor.

Korona (mavi renklerle temsil edilen), kara delikten(orta ve sağdaki) uzaklaşmadan önce, içeriye doğru(solda) toplanıyor ve daha parlak bir hale geliyor.

Gökbilimciler koronaların neden bu şekilde yer değiştirdiklerini bilmiyorlar ancak bu işlemin teleskoplarla gözlemlenebilen X-ray ışınlarının parlak olmasına yol açtığını fark ettiler.

Uzay bize beklenmedik bilgiler sunmaya ve şaşırtmaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-yenin

Kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş yok nasa sallıyor yok inandırıcı değil hayatında fizik nedir bilmez amk buraya gelmiş nasayı eleştiriyor, üreten bir millet değilde eleştiren bir millet olduğumuz sürece bazı beyin özürlüler sadece boş boş yorum yapacaklar. Eee her milletin bir görevi var bizede böyleleri denk geldi yapacak birşey yok...

anil-oksak

Evren zorlu bir bulmaca acaba çözebilecekmiyiz ?

kanlikontesdiyin

:O wow

isik-izi-fatih

her ne olmuşsa 320 milyon yıl önce felan olmuş gibi görünüyor

okabe-rintarou

Bu nasa kadar insanlığı heyecanlandıran bi kuruluş daha yoktur fake haber hesabı gibi..ufolardan sıkılınca insanlar,3 yeni gezegen buldu ondan sıkılınca marsta su buldu yoksa bile bu gidişle uzayda uzaylı megatron falan bulcaklar mk

Görüş Bildir