Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uruguay'ın Efsane Lideri Jose Mujica'ın Dünyaya Verdiği 7 Politik Ders

 > -
Abone ol

Uruguay Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano (PEPE)

Uruguay Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano (PEPE)
Uruguay Devlet Başkanı José Alberto Mujica Cordano (PEPE)

Tam adı José Alberto Mujica Cordano. Pepe lakabıyla bilinen Uruguay lideri 25 Ekim 2009'da, başkanlığa aday olduğu seçimlerde ilk turda %47.96 oy aldı. Bunun üzerine 29 Kasım'daki ikinci turda, Luis Alberto Lacalle'yle çekişti ve %50'nin üzerinde oy alarak Uruguay Devlet Başkanı oldu.

Mujica, 1960'lardaki Küba devriminden esinlenerek kurulan Latin Amerikalı solcu gruplardan biri olan Tupamaros'un kurucularından biriydi... Sosyalist siyasi görüşü, merkez politikaları izleyeceği sözü halkın üzerinde güven oluşturmuştur.

1- José Alberto Mujica Cordano devletten aldığı maaşın yüzde 90'ını bağışlıyordu.

Mujica, dünyanın en mütevazi devlet başkanı olarak biliniyor. Lüks yaşamı hiç tercih etmeyen José Alberto Mujica Cordano, devletin kendisine ödediği maaşın %90'ını da ihyitaç sahibi kimselere bağışlıyordu.

2- Mütevazi yaşamını sürdürdüğü ev.

Güvenliğini sadece üç ayaklı Manuela adlı köpeği ve ofisine giderken ona eşlik eden iki polis memuru sağlıyordu.

Mujica'nin evi başkent Montevideo'nun eteklerinde bulunuyor. 

BBC'ye verdiği röportajda, maaşının büyük bir kısmını bağışlaması ile ilgili olarak "bu benim kendi seçimim. hayatımın uzun yılları böyle yaşayarak geçirdim. maaşımın geri kalanı bana yetiyor. ben yoksul değilim. pahalı hayat seçen insanlar yoksulluk çeker." diyerek devlet adamlığının nasıl olması gerektiğini ifade etmiştir.

3- Kurşungeçirmez(!) zırhlı aracı 1987 VW Beetle (kaplumbağa)

Mujica, 1987 model kaplumbağaya biniyor. 

Arap şeyhlerden birisi kendisine yeni bir araç alması için 1 milyon dolar teklif ettiğinde şu sözü söylemiştir. “Ben yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler”. 

Bu aracı ofisine gidip gelmek için değil, genelde market alışverişi yapmak için kullanıyor. Çünkü ofisi yürüyüş mesafesinde.

Kendisinden beklendiği üzere Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal ağlarda bir hesabı yoktur.

4- Halkının en büyük isteği haşhaş ekimini serbest bıraktı.

Halkının en büyük taleplerinden birisi olan haşhaş otu ekimine izin vermiştir. Bu sayede halk kendi geçimine bu çiftçilik türünden ek gelir sağlıyordu. 

BİLGİ: Haşhaş'dan ortaya çıkan tütün 4000 yıl önce Çin'de bulunduğu zamandan bu yana bu ot yüzünden kimse buna bağımlı olmamış, kimse ölmemiştir.

5- Uruguay tarihine damga vuran bir ekonomi oluşturdu.

Zaten anayasal haklarımız olan sağlık konusunda büyük devrimler gerçekleştiren Mujica, komşuları Arjantin ve Brezilya'nın son yılların en büyük ekonomik sorunlar yaşamasına rağmen, Uruguay'da yükselen maaş gelirleri oluşmasını sağlamıştır.

İşsizlik oranını Uruguay'da tarihin en düşük seviyelerine getirmiştir. Ayrıca Uruguay Kongresi, hamileliklerde kürtajı, eşcinsel evlilikleri de kapsayan bir dizi yasayı serbest bırakan önerileri kabul etti. 

2014 yılında Uruguay'da işsizlik oranı % 5.40 seviyelerine düşmüştür. Kişi başı gelir 2014 yılında 17 bin dolar civarındaydı. Türkiye'de bu rakam 10.500 dolar civarında.

6- Esaret altında geçen yıllar

70'li yıllarda gerilla lideriyken polis tarafından 6 defa vurulmuş, yaklaşık 14 yıl askeri hapishanede izole bir ortamda tutuklu kalmıştır.

1973 ile 1985 yılları arasında Uruguay İçişleri Bakanı Eduardo Bonomi ile birlikte tutuklu kaldığı ve işkence gördüğü Libertad Cezaevi'ni kapatıp yerine sağlık hizmeti veren klinik açmıştır.

7- Tonton dede Jose Mujica'ın dünya görüşü hakkında söylediği birkaç cümle.

"Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum...

Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak.

Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.

Eski ruhani tanrımızı kendi ellerimizle kurban ettik ve artık market tanrının tapınağındayız.

Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır.

Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük, yaşamak için kazandığın zamandır.

Jose Mujica hakkında Türklerin düşünceleri.

Devlet adamı mısın, sıradan vatandaş mı? be adam(!)

Kendi işini kendisi görüyor.

Mütevaziliğini hiç bozmayan, kimseyi kırmayan bir lider.

Politik görüşmelerdeki rahatlığı.

Kurmayları ve halka sohbet ederken.

Kaynaklar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-arslan1

nasıl olmuşta cia halkı için çalışan böyle bir adama komplo kurmayı es geçmiş. Asıl böyle bir adam dünya'ya bir daha gelmez.

qokcesu

Vatanına hizmetçi budur , altın villasında oturup döner sermaye hesaplayan değil...

...-...-...

adamın en büyük hayranıyım zaten Müslüman da olsa kendime % 100 örnek alırım bu adamı .. helal!! (milletçe alkışlıyoruz..) =

mdemir90

Son resimde kurmaylarıyla toplantısında ağzında sigara var , bu kesin içki de içiyordur. Rakı masasında kalkındırmıştır Uruguay ekonomisini hayır gelmez böylelerinden(!)

fatihizm

Sıkı ironi :) şükela.

ceren-cakirca

dayı ben bu dayıyı biliyom

Görüş Bildir