Unutulan Bir Kamerayla Başlayan Tatlı Arayış ve Bir Kadın Hikayesi! #TeyzeAranıyor

-

Sosyal medya bugün çok tatlı bir olaya şahit oldu! Hem sevindik, hem de olayın kahramanı olan teyzemizden cesaret aldık!

İşte bir kadın hikayesi...

Dünyayı gezmek, malum, hemen hemen herkesin hayali! Fakat bunu yapabilecek kadar cesur insan çok az...

Çünkü nedense gezmek için bir takım şartların olduğunu kendi kafamızda kurup dururuz. 

Mesela "kadın başına" gezmek olmaz, gezginler hep erkektir, diye düşünürüz...

Ya da gezginliğin çok para gerektireceğine inanmışızdır. Çok geçerli bir pasaportu olan ülke vatandaşı olmak da olmazsa olmazlardan biridir...

Oysa biz sıradan insanlar araba almak için çektiğimiz kredileri zorlana zorlana ödemeye çalışırken ya da evimiz için daha iyi, daha büyük ekran bir televizyon için para biriktirirken; gezginler küçücük bütçelerini düzgünce hesaplayıp yollara koyulurlar. 

Vizeler için üşenmez, gerekenleri yaparlar. Gezgin olabilmek emek ve kararlılık gerektirir, fakat imkansız değildir.

Yine de gezgin olmanın imkansız olduğunu mantıklı nedenlere dayandırmaya çalışırız çünkü sıkıcı hayatlarımızın, üşengeçliğimizin ve korkaklığımızın bir bahanesi olsun isteriz!

Bahane bol sonuçta!

Fakat bugün sosyal medya üzerinden öyle bir gezginle tanıştık ki; hem önyargılarımızla yüzleştik, hem de ondan cesaret aldık!

Hikayemiz, Karadeniz üzerinden Gürcistan'a geçmekte olan bir çiftin, Ayder civarında otostop çeken bir teyze ile karşılaşmalarıyla başlıyor.

Ayağını burktuğunu söyleyen teyze, kendisine yardım amaçlı duran çifte onu tur otobüsüne kadar bırakmalarını rica edince, kısa bir yol arkadaşlığı yaşamışlar.

Arabalarına aldıkları bu yolcunun ise sıradan biri olmadığını, arabada unuttuğu fotoğraf makinesini açınca fark etmişler!

Fotoğraf makinesinin arabalarında kaldığını neredeyse Gürcistan sınırına vardıklarında fark eden çift, bu duruma üzülmüşler fakat tam adını bile bilmedikleri bu kadına nasıl ulaşacaklarını bilememişler. 

Bu yüzden kameranın içini açıp, sosyal medyanın gücünü denemeyi düşünmüşler ki çok da iyi yapmışlar bizce!

Kameranın içindeki fotoğraflardan sadece bazıları bunlar... Teyzemizin gezmediği yer kalmamış!

İtalya, Fransa, Hindistan... Her fotoğrafta da çok mutlu görünüyor!

Peki teyzemizin böylesine gezmiş olması, onu arabalarına alan çifti, sosyal medyada bu fotoğrafları gören herkesi, bizleri neden şaşırttı?

Orta yaşlı, geleneksel giyimli, Türkiye vatandaşı bir kadının böylesine geziyor olması neden "şaşırtıcı" karşılandı?

Aslında cevabı çok basit... Toplumumuzun kadına biçtiği roller her yaşa göre değişiyor; Buca'da yaşadığı belirtilen Ayşe Hanım'ın da toplum gözünde belki de dizini kırıp torun bakması bekleniyordu. Fakat Ayşe Hanım özgür ruhlu çıktı! Kimliğinden hiçbir ödün vermeden, dünyayı gördü!

Aslında şaşırtan ve hayranlık uyandıran, orta yaşlı bir kadının gezmeye olan tutkusu değil; tüm "engellere" rağmen ket vurulamayan özgür ruhu oldu!

Ayağını nasıl burktuğu sorusuna "ben yürümeyi çok severim" cevabını veren teyzemiz, çifti gülümsetmiş. Zira teyzenin yürümeyi bu kadar da çok seviyor olabileceğini kim tahmin edebilir ki?!

Ayağım burkulsa rapor alır ve ertesi gün ofise gelmem; fakat Ayşe Hanım, burkulmuş ayağıyla Karadeniz'i gezdikten sonra nerede bulunmuş dersiniz? Balkan ülkeleri turunda! 

Ayşe Hanım çok sert, Ayşe Hanım çok özgür, Ayşe Hanım gibi ol!

Gezilerinin hatırası olan fotoğraflarını ona ulaştırabilmek, Ayşe Hanım'ı bulabilmek için sosyal medya seferber oldu.

Ve Ayşe Hanım bulundu da!

Fotoğraf makinesini geri vermek amaçlı Ayşe Hanım'ın fotoğraflarını paylaşan çift ise Ayşe Hanım'ı bulduklarını söyledikten sonra küçük bir açıklama ile paylaşımı kaldırdı.

İnternet'in büyük bir çoğunluğu Ayşe Hanım'a hayran kalırken, şüpheci bir çoğunluk da bu paylaşımın viral reklam amaçlı olduğunu iddia etti. Bu iddialardan rahatsız olan çift, açıklamalarını yaptıktan sonra reklam olmadığını kanıtlarcasına paylaşımlarını kaldırdılar.

Başlarından geçen bu güzel hikayeyi bizlerle paylaştıkları ve ilham verici bu özgür ruhu bize tanıttıkları için onlara çok teşekkür ediyoruz!

Gelelim Ayşe Hanım'a... İyi yolculuklar, Ayşe Hanım! Ayağına kuvvet!

Herkesin gezebileceğini, engellerin sadece zihnimizde olduğunu, istediğimiz takdirde yapabileceğimizi bize gösterdiğin için teşekkürler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Gez güzel teyzem gez ... kalben yanındayız gez....

yazanhayalet

Editörcüğüm teyze bulunmuş; Haberini göremedim buralarda, varsa yorumu silersiniz, yoksa yine silip haberi düzenleyiverirsiniz artık :)

nicola-tesla

Tüylerim diken diken. Son sıralar hep ölüm kan gözyaşı terör bomba kelimelerinden sıyrılıp böyle güzel bir paylaşımın olması çok etkiledi açıkçası. Ne olur ülkeme dünyaya barış huzur gelsin artık ölmesin insan öldürmesin insan :((

bekir-aslamaci

"Orta yaşlı, geleneksel giyimli, Türkiye vatandaşı bir kadının böylesine geziyor olması neden "şaşırtıcı" karşılandı?" cümlesinde Türkiye vatandaşı yerine Türk vatandaşı yazılırsa daha hoş olur.Çünkü anayasamıza göre bu ülkedeki tüm vatandaşlar "Türk" vatandaşı kabul edilir.

lxx

İçerik iyi hoş da niye engel engel deyip durdunuz? Teyzenin maşallahı var. "Geleneksel giyimli Türk kadını" olmak engel mi sayılmaya başladı? Daha geçenlerde bir instagram teyzesini "organik fenomen" ilan etmemiş miydiniz?

Görüş Bildir