Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Unutamadığınız Şeyleri Sadece 1 Saat Gibi Kısa Zamanda Aklınızdan Silen Yöntem: EMDR

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kim istemez ki, aklından çıkarmak istediklerini bir çırpıda zihninden silebilmeyi?

Tüm dünyada kabul görmüş EMDR yöntemi ile bu isteğin yerine getirilebileceğini, Ekşi Sözlük yazarlarından master, şu entry'sinde enfes bir şekilde anlatmış...

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır.

--------------------------------------------------------------------------------------

Unutmak istediğiniz ancak unutamadığınız anılardan ve beyninizi esir alan negatif düşüncelerden (yas, aşk acısı, aldatılma, taciz, maddi kayıplar, dayak yeme, bir olayı sindirememe gibi) 1 saat içinde kurtulmanızın mümkün olması.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/63147746

-Spoiler-

Eternal Sunshine of the Spotless Mind izleyenler bilir, burada çiftimiz birbirini unutmak için beyinlerindeki birbirleriyle ilgili anıları yeniden programlatıyorlardı. Filmdeki kadar gerçeklik dışı şekilde değil, ancak farklı bir metod kullanarak gerçek hayatta da benzeri gerçekleştirilebilmektedir.

Metodun ismi EMDR, yani Eye Movement Desensitization and Reprocessing, yani göz hareketleri duyarsızlaştırma ve yeniden işleme.

EMDR'nin yaratıcısı olan Dr. Francine Shapiro bir gün parka oturmaya gider. "Nolcak bu memleketin hali" diye düşünüp bir yandan da parktaki güvercinleri izlerken, güvercinlerin hareketlerini takip etmesine müteakip göz hareketlerine istinaden içine bir rahatlama geldiğini hisseder ve "ya ben mi kurtarıcam memleketi, hayat bana güzel yimin ediyom" der, pozitif duygularla dolar. 

Buna istinaden evine gidip "nasıl oldu bu şimdi" diyerek konu üstüne istiareye yatar. Ardından detaylıca araştırmaya karar verir, ve gece gündüz demeden konu üzerine çalışır.

Temelleri oluşturup "aha oldu bu iş" dediği noktaya geldikten sonra duyuları kullanma yoluyla beyni yeniden programlamak üstüne kurulu geliştirdiği metodu "bi deneyek bakalım" diyerek insanlar üzerinde denediğinde çok başarılı sonuçlar elde eder.

İlerleyen yıllarda da kişilik bozuklukları, panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, depresyon, komplike yas, disosiyasyon, rahatsız edici anılar, fobiler, ağrı rahatsızlıkları, yeme bozuklukları, performans kaygısı, stres kontrolü, bağımlılıklar, cinsel ve/veya fiziksel taciz, beden algısı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, davranım bozuklukları ve özgüven sorunları, migren ve fantom ağrı, kompleks travma gibi çok geniş bir spektrumun EMDR yöntemi ile tek seansa kadar inen sürelerde çözülmesinin mümkün olduğu görülür.

Peki, EMDR nasıl uygulanır?

ihorror.com

Teknik detayına çok girmeden anlatacak olursak, bir EMDR seansı esnasında terapistiniz sizi imajinasyon tekniği ile önce pelte kıvamına getirir, ve en rahat olduğunuz anda söz konusu travma/sorun ile yüzleşmenizi sağlayacak cümlelerle sizi travmanızın/sorununuzun ortasına iter.

Bu esnada kendi uygun gördüğü şekilde beş duyunuzu da kullanmanızı sağlar.

Trravmayı/sorunu size olabilecek en şiddetli haliyle tekrar yaşattığı esnada beyninizi EMDR teknikleriyle yeniden programlayarak sizi bu travmayla/sorunla ilgili "ya tamam, o kadar da kötü bir şey değil aslında" noktasına getirir ve duyarsızlaştırır. Misal, 10 senedir her orkide gördüğünüzde "rahmetli annem çok severdi" diye ağlama krizlerine giriyorsanız bir saatlik tek seans bir EMDR'dan sonra "aa orkide, ne güzel çiçek valla" diyecek konuma gelebildiğiniz görülmüştür.

Beyninizi bir bilgisayar olarak düşünürseniz, EMDR, işletim sistemine giren ve yayılarak bütün alanları ele geçiren, işletim sisteminin ana fonksiyonlarını etkileyen, programları açmanıza engel olan, bilgisayarınızı ancak kısıtlı şekilde ve korkarak kullanabilmenize sebep olan bir virüsü ortadan kaldıran antivirüs uygulamasıdır.

Peki, her isteyen EMDR terapisi kullanabilir mi?

Bunu yapan uygulamacılar olsa bile, kişisel kanaatimce sizi iyice tanıyan, kişiliğinizi ve yatkınlıklarınızı çok iyi analiz etmiş bir terapist kendisi önermediği sürece çok da mantıklı değildir. Çünkü EMDR danışan için çok zorlayıcı bir metoddur. Aslına bakarsanız EMDR seansı esnasında bilinciniz açık olsa bile hipnozun bir altı seviyede diyebileceğimiz şekilde beyninizin kontrolü sizden çıkar. T

Terapist nereye yönlendirirse oraya gidersiniz, ve travma/sorun anını yaşarken ortaya ne çıkacağını siz de terapist de tam olarak kontrol edemezsiniz.

Travma/sorun anının çok yıkıcı olması ve çok gerçekçi yaşanması sebebi ile EMDR seansı esnası ve sonrası danışan için dayanması zor seviyede (ve bazen dayanamama sebebiyle seansı yarım bıraktıracak şekilde) geçer. Bu yüzden sizi iyice tanıyıp analiz etmiş olan terapistiniz karar verdikten sonra uygulanması en hayırlısıdır. Ayrıca, her bir travma/problem için ayrı ayrı EMDR seansları gerekmektedir. Her EMDR terapisi, tek bir travma/sorun üzerine yoğunlaşır.

Bir travma/sorunun EMDR yöntemi ile çözülmesi tek bir seansta veya ard arda seanslarda olabilir.

Ancak sigarayı bırakma, yas, aşk acısı, aldatılma, taciz gibi konuların birçok kişide tek seansta mucizevi şekilde çözülebilmesi EMDR'ı çok ilginç ve ilgi çekici hale getiren etkenlerin başında gelir.

EMDR terapistleri belirli kriterleri sağlayan ve programa kabul edildikten sonra uzun bir eğitim sürecinden geçen ruh sağlığı profesyonelleridir, yani bütün psikolog/psikiyatristler tarafından uygulanamaz, bilinçsiz kişiler uygulamaya çalışırsa sorunun tedavi edilmesi yerine çok daha büyük bir sorun haline gelmesi mümkündür. Neticede beynin daha önce girilmemiş kısımlarına girilip yeniden programlanıyor, ve yanlış yazılacak bir kod virüse karşı işletim sistemini daha da savunmasız hale getirip çökmesine sebebiyet verilebilir. İyi kod için, iyi program yazan insan gerekir.

Yüzde yüz başarı oranı var mıdır?

Hiçbir metodda olmadığı gibi EMDR da bütün danışanlarda olumlu sonuç vermez, ancak çok yüksek bir başarı oranı vardır.

EMDR, pek çok kişi tarafından bilinmez. Yıllara yayılmış ve birçok terapi yöntemine rağmen atlatamadığı problemleri olan insanların çok kısa süre içinde EMDR ile tekrar ortaya çıkmayacak şekilde problemlerini çözdükten sonra psikoloji bilimine duydukları saygının artması, EMDR'a ve Shapiro'ya neden şapka çıkarmamız gerektiğini bize gösterir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nankurunaisaa

çok ağır travmalar da belki ihtiyaç duyulabilir ama onun dışında duygu körlüğü.

beyzakenar

sil baştan filmini izlediğimde aşk acısı çektiğim bir dönemimdeydim ve bunun mümkün olmasını o zamançok istemiştim.Şimdi doğal yollarla acımı kalbime gömdüm tıp çare buldu good job

samyeli90

İstemem ben öyle insan beynini falan yıkarlar olur yani böyle şeyler pek bir şüpheci düşünce ama öyle yani

hazal.beduk

Akıldan silmiyor, hatırladığınızda sizi kötü hissettiren anıları iyi hatırlamanızı sağlıyor. Uzun bir süre EMDR tedavisi gördüğüm için bu konuda konuşabilirim bence.

carrie

acı tatlı ne varsa hazinemdir unutmak istemem

Başlıklar

aşk
Görüş Bildir