UNESCO, Ayasofya'nın Dünya Kültür Mirası Statüsünün Gözden Geçirileceğini Açıkladı

 > 
121PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ayasofya'nın Diyanet'e devredilmesi ve ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararının ardından, Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin bir sonraki toplantıda Ayasofya'nın korunma statüsünün gözden geçirileceğini açıkladı.

'Türkiye'nin bizi önceden bilgilendirmemiş ve bu konuda diyalog başlatmamış olması üzücü'

BBC Türkçe'nin haberine göre, UNESCO'dan Ayasofya'nın cami statüsüne alınması ile ilgili bir açıklama geldi. 

Reuters'a konuyla ilgili konuşan UNESCO yetkilileri, Ayasofya'nın sınırları aşan değerinin Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesinde önemli olduğunu, son kararınsa Ayasofya'nın bu evrensel değerine yapacağı etkinin soru işaretleri yarattığını ifade etti.

Açıklamada ayrıca Dünya Kültür Mirası listesindeki yapıların statülerinde yapılacak değişikliğin UNESCO'ya birdirilmiş olması gerektiği vurgusu da yapıldı.

"Türkiye'nin bizi önceden bilgilendirmemiş ve bu konuda diyalog başlatmamış olması üzücü." ifadesine yer verilen açıklamada Türk yetkililerden konu hakkında diyalog kapısını açmaları talep edildi.

'Dünya Kültür Mirası listesi, bazı yükümlülükleri beraberinde getiriyor'

UNESCO, daha önce yaptığı açıklamada da Ayasofya'nın statüsüyle ilgili yapılacak bir değişiklikle ilgili kendisine bilgi verilmesi gerektiğini ve bu değişikliklerin Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin incelemesine tabi olabileceğini belirtmişti.

Ayasofya'nın müze olarak Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını ve bunun bazı yükümlülük ve hukuki müeyyideleri beraberinde getirdiği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu nedenle, devletler sınırları içerisindeki miras listesindeki mekanların evrensel değerlerine zarar verecek herhangi bir değişiklik yapılmamasını sağlamalıdır. Yapılacak değişikliklerin ilgili devlet tarafından önceden UNESCO'ya bildirilmesi gerekiyor ve gerekli durumlarda bunun Dünya Kültür Mirası Komitesi tarafından gözden geçirilmesi de söz konusu olabilir".

Ayasofya, Dünya Kültür Mirası listesine 1985'te alındı

Ayasofya, 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı.

UNESCO Ayasofya'yı, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin "eşi benzeri olmayan mimari başyapıtlarından biri" olarak tanımlanıyor. UNESCO web sitesinde, Ayasofya'nın inşa edildikten sonraki dönemlerde önce kilise, daha sonra camilere ilham verdiğini belirtiyor.

Erdoğan, bugünkü konuşmasında hazırlıkların tamamlanmasının ardından, Ayasofya'nın 24 Haziran Cuma günü açılmasının planlandığını ifade etti.

Erdoğan: '24 Temmuz Cuma Günü, Cuma Namazı İle Birlikte Ayasofya'yı İbadete Açmayı Planlıyoruz' - onedio.com
Erdoğan: '24 Temmuz Cuma Günü, Cuma Namazı İle Birlikte Ayasofya'yı İbadete Açmayı Planlıyoruz' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir