Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ümmiye Koçak'ın Muhteşem Hikâyesi Ders Kitaplarında: 'Bugün Nefes Alıyorsam Atatürk Sayesinde'

 > -
Abone ol

Yeni müfredatla hazırlanan 5. sınıf sosyal bilgiler kitabının detayları geçtiğimiz gün basına yansımış, Ümmiye Koçak’ın köyünden, New York’a uzanan hikâyesinin da kitapta yer alacağı açıklanmıştı. Koçak, müfredatta konu olmasının kendisini sevindirdiğini, ancak Atatürk'ün çıkarıldığı yönündeki haberlere çok üzüldüğünü söyledi ve ekledi: "Bugün nefes alıyorsam Atatürk sayesindedir."

Ümmiye Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu, ödüllü yönetmen, oyun yazarı ve bir oyuncu.

İlkokul Mezunu, Ödüllü Yönetmen, Eğitmen Anne Ümmiye Koçak'ın İnanılmaz Hikayesi - onedio.com
İlkokul Mezunu, Ödüllü Yönetmen, Eğitmen Anne Ümmiye Koçak'ın İnanılmaz Hikayesi - onedio.com

Pek çoğumuz onu ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo ile birlikte rol aldığı reklam filmi tanıdık👇

Her Şey Hayal Kurmakla Başlar: Ümmiye Teyze'nin Yönettiği Ronaldo Reklamı Çok Konuşulacak! - onedio.com
Her Şey Hayal Kurmakla Başlar: Ümmiye Teyze'nin Yönettiği Ronaldo Reklamı Çok Konuşulacak! - onedio.com

Yer aldığı projelerden artan zamanını, kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Arslanköy’deki evinde sürdüren Ümmiye Koçak, ders kitaplarında yer almasıyla yeniden gündeme geldi.

Habertürk'ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Ümmiye Koçak’a, 5. sınıf sosyal bilgiler kitabında geniş yer verildi.

Haberde 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları”bölümleri çıkarıldığı bilgisi de yer aldı.

Torosların eteğinde mütevazı bir yaşam sürdüren Koçak, müfredatta yer almasının kendisini sevindirdiğini belirterek şunları söyledi 📹

“Televizyondan basından gördüm. Sevinmemek mümkün değil. Çok sevindim, gurur verici bir şey. Tek hayalim çocuklara ve çok büyük bir kitleye ulaşmaktı. Çocukların ders kitaplarında olması onur ve gurur verici bir şeydir. Çünkü hayalim de buydu. Torunlarıma iyi bir isim bırakmaktı, ama üzülmedim mi tabii ki üzüldüm. Çünkü şöyle denildi, müfredatta değişiklikler oldu, Ümmiye Koçak müfredatta konuldu, Atatürk kaldırıldı. Bu ne derece doğru ne derece yanlış onu bilmiyorum. Çünkü Atatürk’ümüzü inkar etmek mümkün değil. Dünümüzü hatırlamasak, unutursak, yarın öbür gün biz de dün olacağız, unutuluruz. Biz geçmişimize sahip çıkalım ki geleceğimize de başkaları sahip çıksın. Onun için herkesin yeri ayrıdır, Atatürk’ümüzün yeri bambaşkadır.”

"Ben Atatürkçü, çağdaş, laik bir Anadolu kadınıyım"

Kendisini çağdaş bir Anadolu kadını olarak nitelendiren Koçak şöyle devam etti: 

“Bugün nefes alıyorsam Atatürk’ün sayesinde alıyorum. Bize kadınlık haklarımızı ilk önce Atatürk verdi. Tabi ki kitaplarda, müfredatta ben de olmalıyım, Atatürk’üm de olmalı. Atatürk’ün ders kitaplarından çıkarılması mümkün değildir. Gerçeklik payı nedir bilmiyorum ve inanmıyorum. Kendimin olması gurur verici bir şey, sevindim. Fakat atılan başlıklara çok üzüldüm. Atatürk’ün yanında olmak çok onur verici ama beni o şekilde lanse etmeleri beni çok üzdü. Her zaman dediğim gibi ben Atatürkçü, çağdaş, laik bir Anadolu kadınıyım. Bugün nefes alıyorsam Atatürk’ün sayesinde nefes alıyorum. Biz bugünlere kolay gelmedik. Kız çocuklarının diri diri toprağa konulduğu tarihten bu yana mücadele ediyoruz. Biz geçmişimizin iyiliklerini de kötülüklerini de unutmamalıyız. Onun için ne geçmişimizdeki kahramanları ne de Atatürk’ü ne de bugün ki kahramanlarımızı unutmamalıyız.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir