Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupalı Zengin Roman'ların Hiç Bilmediğiniz Hayatlarından İlginç Fotoğraflar

729PAYLAŞIM

Roman hayatı (?)

1990 yılındna bu yana her sene 8 Nisanda çeşitli etkinliklerle kutlanan Roman Günü hakkında bir çoğumuz haberdarız. Daha da ötesi romanlar yani daha çok çingene adıyla tanınan, Avrupa ve Asyada yerleşen hemen-hemen her ülkede sık-sık rastlayabileceğimiz göçebe bir halk. Hayat tarzlarına uygun işler yaparak geçim sağlarlar. Kadınlar falcılık yapar, dilenir ya da dans ederler. Erkekler çalgı çalar, lehimcilik, kalaycılık, hayvan ticareti gibi mesleklerde çalışırlar. Ama göreceğiniz çingeneler bildiğiniz tarzlardan değil.

Bu adamlara fazla yaklaşılmaz ama biz olabildiğince yakından incelemeye çalıştık.

Roman "kralı" Florian Çioaba. 2000'li yıllarda 12 yaşında kızını 15 yaşlı çocukla evlendirme isteği Avrupada skandala sebep oldu. Kendi otoritesine güvenen F.Çioaba Strazburg mahkemesini bombalamakla tehdit etmişti.

Zenginliğini hiç de gizlemiyor

Temeşvar ve Buzesku civarındaki Roman milyonerleri evi (fotoğrafçı Nigel Dickinson)

Çingene milyonerlerinin evlerinin yerleştiği sokak

Doğu Avrupa Çingenelerinin tipik temsilcilerinden. Üzerindeki altınlarla bir sene boyunca yüzlerle fakir çingeneyi doyurabilirsiniz.

Zengin kesime mensup çingenelerin cenaze töreninde, cesetle birlikte mezara çeşitli( ama bayaa bi çeşitli) aletler de gömüyorlar.

Mesela, Maldiv adalarındaki çingene baronunun babasının mezarına sevimli " Volga" markalı arabasını da gömmüşler.

Başka bir elit tabaka mensup çingene mezarı

Çingeneler tatilde

Resmi takılmak istedikelrinde...

Zoom yaptım

Mütevazi(!) çingene yatak odası

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quatro

öğğğ kusacam zevksizlik abideleri..

emre-b.-turhan

ya ben bu halkı bi çözemedim gitti arkadaş... bu arada artık galericilikde atılım sergilemekteler... yakında müteahhitlik yaparlarsa "ben söylemiştim"i belgelendirmek için yazdım bunu... :)

Görüş Bildir