Siz Bu Başlığı Okurken Bile Yükselen Doların Derdini Anlamak İçin Takip Etmeniz Gereken 19 Twitter Hesabı

270PAYLAŞIM

Çok hızlı değişen ve zaten iç ve dış tüm dinamiklere hayli hassas olan Türkiye ekonomisi hakkındaki haberleri, biliyorsunuz ki ekonomistlerden çok siyasetçilerden almaktayız. Böyle olunca da çoğumuzun kafası karışıyor, verileri yorumlamakta zorlanıyoruz. 

Bu içerikte ekonomik gidişatı daha anlaşılır biçimde takip etmenize yarayabilecek (kurumsal değil, bireysel) hesaplardan bir seçki yaptık. 👇

1. Tufan Cömert

2. Özgür Demirtaş

3. Mahfi Eğilmez

4. Refet Gürkaynak

5. Uğur Gürses

6. Ozan Bingöl

7. Serpil Tatan

8. Cem Seymen

9. Ali İhsan Göker

10. Murat Sağman

11. Tansu Yeğen

12. Korkut Boratav

13. Özlem Derici Şengül

14. Barış Esen

15. Melda Yücel Kocaalp

16. Asaf Savaş Akat

17. Şant Manukyan

18. Atilla Yeşilada

19. Açıl Sezen

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kayzer-soze

Ekonomi ile ilgilenenlere Barış Esen`in hazırlayıp sunduğu ve her hün farklı bir konuk ağırladığı Blomberg HT`de hafta içi her gün 22:00`da yayınlanan Küresel Piyasalar programını takip edebilir. Orada terminolojiye girmeden gündemdeki ekonomik gelişmeleri Bilal`e anlatır gibi anlatıyorlar.

madman1988

1- Çok yanlış, 3- çok doğru ama mahfi eğilmezin yazılarını genel olarak beğenmiyorum. Mevcut ekonomi paradigmasıyla zihni felce uğramış durumda bu paradigmanın dışında düşünemiyor. 4-çok doğru. Duyunu umumiye=IMF stand by anlaşmaları=varlık fonu. şubat ayında 13 milyar tl bütçe açığı verdik bile. görünen o ki bundan sonra sürekli bütçe açığı vercez. Diğerleri zaten görünen köy klavuz istemez niteliğinde yazılar.

madman1988

Bir tane de ben yazayım. Piyasalarda para kısıt halde olmasına rağmen neden medyada, gazetelerde, ekonomi haberlerinde sürekli ENFLASYON CANAVARI imajı yaratılır? Amaç YÜKSEK FİYAT korkusuyla paranın kısıt halde tutulmasını meşru göstermektir. Peki aslında piyasalarda ENFLASYON değil de DEFLASYON olduğunu söylesem? Aslında Piyasalarda enflasyon(para fazlası) yoktur, deflasyon(para sıkıntısı) vardır. Piyasalarda para arzı daima düşük tutulur. Bu düşük ücretlere(maaşlara) ve kötü istihdama neden olmasına rağmen böyle yapılır. Çünkü vatandaş ekonomistlerin umrunda bile değildir. Çünkü DEFLASYON döviz kurlarını dengede tutar ve bu da küresel Tüccarların ticaretine güvence sağlar ve kar marjlarını artırır. Sanırım Kafanızda yarattıkları hayali enflasyon korkusundan bile medyayı kimlerin yönettiğini anlayabilirsiniz.

kayzer-soze

Ben de Türkiye`de deflasyon olduğunu düşünenlerdenim. Bu arada yüksek enflasyon kontrol altında tutulabildiği ve alım gücünü sekteye uğratmadığı dönemlerde çok da kötü bir şey değildir. Örneğin Güney Kore uzun yıllar %20 enflasyon %7 büyüme ile bu süreci götürdü. Sen alım gücünü fiyatlar oranında artırabilir ve cari açık yerine cari fazla verirsen enflasyon da büyümene ters etki etmez. Ama mevcut iktidar tüm varlığını "düşük enflasyon" üzerinden sürdürdüğü için kah enflasyon sepetinden gıdayı çıkarıp yerine pin pon topunu koyarak, kah cari açığı hiçe sayıp Merkez Bankasına faiz baskısı yaparak enflasyonu baskı altına almaya çalışıyor çünkü "enflasyon yükseldi" sözünün Türkiye`de oy kaybettirdiğini gayet iyi biliyor. Ama reel piyasada daha 3. ayın başında olmamıza rağmen 2018 vadeli çekler dolaşmaya başladı bile.

Görüş Bildir