Görüş Bildir

etiket Ufkunuzu Bin Beş Yüze Katlayıp Hayata Bambaşka Bir Perspektiften Bakmanızı Sağlayacak En İyi Netflix Belgeselleri

Anasayfa > Iq > Sinema Sanat

Hep dizi hep film izlemek de bir yere kadar! Biraz da kültürümüze kültür katıp, ufkumuzun sınırlarını zorlamak lazım. Sizin için hazırladığımız bu listedeki belgeseller, vahşi doğa, sağlık sektörü, yemek kültürü, seri katillerin hayatı gibi uçsuz bucaksız alanlara değiniyor. 

Şimdiden iyi seyirler!

18. Food Inc.

18. Food Inc.
img-s1.onedio.com

IMDb: 7.4

Süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? 'Gıda A.Ş.'de Robert Kenner gıda endüstrisinin üzerindeki örtüyü kaldırıyor, ABD hükümetinin izniyle uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleştirilmiş sistemi gözler önüne seriyor. Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı hatta şoke edici gerçekleri ortaya seriyor...

17. The Imposter

17. The Imposter
a.ltrbxd.com

IMDb: 7.5

Bart Layton'ın yönetmenliğinde çekilen biyografik belgesel gerçekten yaşanmış bir olayın perde arkasına ışık tutuyor...

16. Dark Tourist

16. Dark Tourist
img-s1.onedio.com

IMDb: 7.6

Gazeteci David Farrier, nükleer bir göl ve lanetli bir orman gibi dünya üzerindeki sıra dışı ve genellikle dehşet verici turistik yerleri ziyaret ediyor.

15. Evil Genius

15. Evil Genius
cdn.vox-cdn.com

IMDb: 7.6

Brian Wells, yıllardır pizza dağıtıcılığı yapmaktadır. Bir gün boynuna kelepçeyle bağladığı bir bomba ile bir bankayı soymaya çalışır. Eğer soygunu gerçekleştiremezse boynundaki bombayı patlatacaktır. Pizzanın dehşet veren ölümüyle başlayan olaylar gittikçe tuhaf bir hal alır.

14. The Confession Tapes

14. The Confession Tapes
video-images.vice.com

IMDb: 7.6

Gerçek suçları konu alan bu belgesel dizisi; zoraki, istemsiz veya düzmece itiraflar nedeniyle cinayetten hüküm giydiklerini iddia edenlerin davalarını inceliyor.

13. Jim & Andy

13. Jim & Andy
www.slate.fr

IMDb: 7.7

Jim Carrey, baş döndürücü Andy Kaufman performansı üzerinden yaşamın, gerçekliğin, kimliğin ve kariyerin anlamlarını sorguluyor.

12. Explained

12. Explained
img-s1.onedio.com

IMDb: 7.9

Vox'un bu aydınlatıcı dizisi kripto paranın yükselişi, diyetlerin neden başarısız olduğu ve K-popun çılgın dünyası gibi çok çeşitli konuları derinlemesine inceliyor.

11. Jiro Dreams of Sushi

11. Jiro Dreams of Sushi
media.npr.org

IMDb: 7.9

Bu belgesel, 85 yaşındaki suşi şefi Jiro Ono'yu konu alıyor. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor ve bu restoran Tokyo'da efsane.

10. Icarus

10. Icarus
img-s1.onedio.com

IMDb: 7.9

Bu Oscar ödüllü filmin yapımcısı Amerikalı bisikletçi, Putin'in yakalamayı en çok istediği muhbir olan Rus bilim insanının karıştığı dev doping skandalının ortasına dalıyor.

9. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

9. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
img-s2.onedio.com

IMDb: 7.9

Dizi, düzgün görünümü, sosyal meziyetleri ve aldığı eğitimlerle seri katil klişesini yerle bir eden Ted Bundy’nin hayatını konu ediyor. Sorunlu bir çocukluk geçiren Ted Bundy Utah Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Utah’tan Colorado’ya, Washington’dan Florida’ya kadar birçok eyalette 30’dan fazla kadını katleder. Bundy’nin tüyler ürperten cinayetler işlemesine rağmen yakalanmasının ardından çok sayıda Amerikalı kadının ona sıra dışı bir hayranlık beslediği görülür. Dizide, 'Amerika'nın Karındeşen Jack'i olarak adlandırılan Ted Bundy ile yapılan daha önce hiç duyulmamış görüşmelere yer veriliyor.

8. Steve Jobs: The Lost Interview

8. Steve Jobs: The Lost Interview
thumbs01.cdn.web.tv

IMDb: 8.1

Steve Jobs ile gerçekleştirilen son röportaj... Teknoloji ve bilişim dünyasının önemli isimlerinden Steve Jobs ile, Apple'dan ayrılıp NeXT isimli şirketi yönettiği dönemde gerçekleştirilen uzun soluklu bir söyleşi.

7. Chasing Coral

7. Chasing Coral
dy00k1db5oznd.cloudfront.net

IMDb: 8.1

Eğer daha önce Great Barrier Reef’de veya dünyanın dört bir yanındaki diğer büyük su altı dünyalarında dalmışsanız; Chasing Coral’ı izlerken gözlerinizin dolmasına şaşırmayın. 

Belgeselde doğanın muhteşem varlıkları ile oksijen ve yiyecek kaynaklarının temellerinin tehdit altında olduğu ayrıntılarıyla anlatılıyor...

6. Wild Wild Country

6. Wild Wild Country
cdn-images-1.medium.com

IMDb: 8.2

1981 yılında bir Hint gurusu, Oregon çölünde 64 bin hektarlık bir alana ütopik bir kent kurmayı planlar. Şehir kurulmaya başladıktan birkaç yıl sonra yerel halkla sıkıntılar yaşanmaya başlar. Durum bir terör saldırısı haline geldiğinde ise ulusal çapta bir sorun haline dönüşür...

5. Cuba and the Cameraman

5. Cuba and the Cameraman
img-s2.onedio.com

IMDb: 8.2

Jon Alpert'in yönetmenliğini üstlendiği belgeselde Fidel Castro ve son 40 yılda Castro'nun politikalarından etkilenen 3 ailenin hayatı konu ediliyor.

4. The Toys That Made Us

4. The Toys That Made Us
img-s2.onedio.com

IMDb: 8.2

Tarihin en çok iz bırakan oyuncaklarının yaratıcıları, milyar dolarlık eserlerinin yükselişini ve bunların kimi zaman uğradığı başarısızlıkları anlatıyor.

3. Making a Murderer

3. Making a Murderer
img-s1.onedio.com

IMDb: 8.6

13 yıl zarfında çekilen ve gerçek olayları konu alan bu gerilim, işlememiş olmaları muhtemel korkunç bir suçtan hüküm giyen iki adamın benzersiz hikâyesini anlatıyor.

2. Chef's Table

2. Chef's Table
img-s1.onedio.com

IMDb: 8.6

Bu Emmy adayı dizide, yaratıcı yemekler ve baştan çıkarıcı tatlılarla gurme yemek kavramını baştan tanımlayan, dünyanın farklı yerlerindeki yıldız şeflerle tanışacaksınız.

1. Blue Planet 2

1. Blue Planet 2
ichef.bbci.co.uk

IMDb: 9.3

David Attenboroug, en bilineninden en bilinmeyenine kadar denizler alemini anlatıyor, denizi ve içinde yaşayan toplulukları gözler önüne seriyor.

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
33
8
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?