Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uçaklar Hakkında Bilmediğiniz 13 Teknik Ayrıntı

-

Havacılık alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte uçak seyahatleri de son derece cazip bir hale geldi. Gökyüzünde binlerce uçak sorunsuz bir şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyor. Dev kuşların uçuş güvenliğinde büyük bir önem taşıyan binlerce ayrıntı yer alıyor ve tüm bu ayrıntılar sayesinde uçak yolculuklarınız güven içerisinde tamamlanabiliyor. İşte o ayrıntılardan sadece birkaç tanesini sizlere sunuyoruz...

1. Uçaklarda yakıt gövde ve kanatlarda depolanır. Kontrol ve bakım amaçlı olarak teknisyenler gövde ve kanattaki tankların içerisine girebilirler.

2. İniş sırasında frenler oldukça yüksek sıcaklıklara çıktığından dolayı birçok uçakta fren soğutucu olarak görev yapan fan bulunmaktadır.

3. Yolcu uçaklarında güvenli ve konforlu bir iniş için normal frenlemenin yanı sıra otomatik frenleme sistemi de bulunmaktadır.

4. Motor girişinde buz oluşumunun önlenebilmesi için motordan sıcak hava alınıp giriş kısmına gönderilir.

5. Evet, bir B787 uçağının motoruna yağ eklemek düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir.

6. Kalkış sırasında bir fan blade üzerinde oluşan merkezkaç kuvveti 90 tonluk bir yüke kadar çıkabilir.

7. Uçak yerdeyken motorun ve APU'nun kapalı olması durumunda kabinin iklimlendirilebilmesi için dışarıdan bir hava kaynağı kullanılabilir.

8. Ram air turbine açık durumdayken. Ram Air Turbine uçağın hızından dolayı oluşan hava akımından güç üretir. RAT acil durumlarda hayati önem taşıyan uçak sistemlerine güç verir.

9. Weather radar anteni uçağın önündeki doğru ve devamlı hava durumu akışını pilotlara sunar. Bu sistem pilotların türbülanslı bölgelerden kaçmasına yardım eder.

10. B737 uçağının gövde çapı ve B777'nin motor çapı arasında küçük bir fark vardır.

11. FDR (uçuş veri kaydedicisi) ve CVR (kokpit ses kaydedicisi) olası bir kaza durumunda en az hasar riski için uçağın arka kısmına konulmuştur.

12. Uçak motorları şu sistemlere güç sağlar; elektrik, hidrolik ve pnömatik.

13. Kokpit kapısı kilit sistemi izinsiz/yetkisiz bir şekilde kokpit içerisine girilmesini önler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir