Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter'da Paylaşılır Paylaşılmaz İnsanların Aklını Başından Alan "Kolay Yoldan Yüzde Hesaplama Yöntemi"

-

Bir Twitter kullanıcısı olan Ben Stephens'ın paylaştığı "kolay yoldan yüzde hesaplama yöntemi" insanların aklını başından aldı. Siz de "Keşke önceden bilseydim" diyeceğiniz bu kolay yöntemi öğrenmek istiyorsanız içeriğimize buyrun. 

Kaynak 1 2

Bir metin yazarı olan Ben Stephens, geçtiğimiz günlerde Twitter'dan bir "kolay yoldan yüzde hesaplama yöntemi" paylaşarak bir sürü insana küçük çaplı bir aydınlanma yaşattı.

Ben Stephens'a göre bu yöntemle kağıt kalem kullanmadan ya da hesap makinesine gerek duymadan, kolaylıkla aklınızda yüzde hesaplayabiliyorsunuz. Yeni bir teknik olmasa da tweete gelen tepkiler birçok insanın bu yöntemi daha öneceden bilmediğini gösteriyor.

Stephens'ın yöntemi şöyle; y'nin %x'i = x'in %y'si

"Yüzde hesaplamak için büyüleyici küçük bir hile; 

 y'nin %x'i = x'in %y'si

Örneğin; 75'in %4'ünü hesaplamak yerine, ters çevirip 4'ün %75'ini hesaplayabilirsiniz. Bu daha kolay."

Yani Ben'in hesabına göre; 75 sayısının %4'ünü hesaplamak daha zorken ters çevirip 4'ün %75'ini hesaplarsanız, ki bu daha kolay, sonuç yine aynı çıkıyor.  Yani yüzdeyi hesaplamak yerine küçük bir düşünme işlemi ile cevabın 3 olduğunu kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Şöyle düşünün; 50'nin yüzde 18'ini hesaplamaya çalışıyorsunuz ama onun yerine daha kolay bir şekilde 18'in yüzde 50'sini hesaplarsanız bulacağınız sonuç yine 9 olacaktır.

Pek çok kullanıcı, Ben Stephens'ın tweetini görür görmez şaşkınlığını dile getirdi; "Uygulamalı Matematik'ten diplomam var ve bunu hiç bilmiyordum."

"Bunun daha önce matematik derslerinde öğretilmemiş olması beni son derece sinirlendirdi."

"Bu öğrendiğin zaman aslında çok açık olduğunu fark ettiğin ve neden daha önce duymadığını merak ettiğin garip şeylerden biri."

Tabii, bu yöntem her sayıda aynı kolaylığı sağlamıyor. 25,50,75 gibi sayılar için kullandığınızda ise işinizi bir hayli kolaylaştırıyor.

"Keşke bunu 10 yaşlarımdayken görseydim."

10 binden fazla beğenme ve 5 binden fazla retweet alan paylaşım gittikçe daha çok insanı şaşırtmaya devam ediyor.

"Bugün Twitter'ın hayatımı değiştirdiği gün.

Bir bilim insanı olarak hayatımı kazanıyorum ve her gün sayılarla uğraşıyorum ve bunu daha önce hiç fark etmedim.

Y'nin yüzde X'i eşittir X'in yüzde Y'si 

50'nin %7'si = 7'nin %50'si = 3.5 

Utansam mı mutlu mu olsam bilemiyorum. Galiba ikisi de."

Her sayı için geçerli olmasa da bunu bilmek yine de diğer sayılarda son derece işe yaracak bir yöntem.

-"Matematik öğretmenleri bunsuz yaşamamıza nasıl izin verdi!"

-"Buna yaşamak dersen." 

Siz bunu önceden biliyor muydunuz? Yorumlarda buluşalım. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tipik-biri

Aşşırı keskin zekalı(!) arkadaşlar küçümsemişler bu bilginin değerlenmesini.Elbette bir çok kişi çarpım işleminde yer değiştirme özelliğini biliyor. Ama bu özelliği yüzdelik işlemlere entegre etmek alelade kullanılan ve yaygın olan bir bilgi değil. Şuan çok sevindim bu farkındalığı kazandığıma. Sağolsun Ben Stephens arkadaş :)

15101988m

A sayısının %B sini bulurken, A yı 0,B ile çarpıp bulunur. Ax0,B = Bx0,A Yüzde B'si demek zaten kesirli sayı olarak B/100 demek.

ordekkac

Aşırı iyiiiii.

Gizli Kullanıcı

hic bir cacigi yok a nin yuzde b si (a * (b / 100)) == (b * (a /100)) bu da b nin yuzde a si ee carpmada yer degistirdi (a ile b nin yerini degistirdi) , onemli bir aydinlanmami ?

okisi

bitanede ben söyliyim bunuda bilmeyen yoktur ama olsun ben ilk bulduğumda sevinmiştim mesela %50+%40 indirim diyorlar ya insanın aklına ilk olarak %90 geliyor ama aslında 50 ile 40/2 yi toplarsanız asıl indirimi bulursunuz yani %70 benden bu günlük bu kadar yarın da iki bilinmeyenli denklemlere geçeriz

suspicious

okiş.

ordekkac

Teşekkürler.

Görüş Bildir