Görüş Bildir
Haberler
TÜSİAD'tan Acil Hükümet Çağrısı

TÜSİAD'tan Acil Hükümet Çağrısı

Hande öçalan
12.07.2015 - 12:27 Son Güncelleme: 12.07.2015 - 12:28

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran, CNN Türk kanalında gündemle ilgili önemli açıklamalar yaptı. İş dünyası olarak bir an önce hükümetin kurulması gerektiğine işaret eden Başaran, “Biz seçimlerin ardından, hemen anakaraya gittik. Tüm siyasi partiler sivil toplumun, iş dünyasını görüşünü alma konusunda son derece duyarlılar. Biz hükümetin şekline içeriğinde kimlerin olacağından çok kapsamına, gücüne bakıyoruz. İki büyük parti matematiksel olarak da desteklenen bir şekilde, doğal olarak daha güçlü olur. Bu hükümetin hakikaten çok temel noktalarda Türkiye’nin yatırım ortamını açacağı, kaliteli büyümeyi destekleyecek bir hükümet olması gerektiğini düşünüyoruz. Biz birlikte çalışmak için heyecanlıyız, o yüzden de biz hep diyoruz, vakit kaybetmeyelim, hemen hükümet kuralım” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sesimizi Kısmayacağız

Sesimizi Kısmayacağız

Başaran, bugüne kadar doğruları söylediklerini, bundan sonra da devam edeceklerini de sözlerine ekledi ve şöyle dedi:

“Şu anda biz yeni yönetim kurulu olarak, tüm emeğimizi Türkiye için daha iyi neler yapabiliriz diye düşünerek hareket etmeyi hedefliyoruz. İş yaparak konuşalım, işlerimizle gündeme gelelim diyorum. sivil toplum iş dünyası siyasilerle birlikte çalışırsak daha iyi işlere imza atarız. Tek başımıza bizim yaptığımız işin bir yararı olmak. Sesimizi de doğru bildiğimiz şeylerde kısmayacağız. Doğruyu söylemek bir sorumluluktur, bence cesaret değildir”

Karne Verecek

TÜSİAD Başkanı, 2016 yılının TÜSİAD’ın kuruluşunun 45. Yılı olacağını, bu yüzden de 45 yılda iş dünyasının hedefleriyle gerçekleştirilenleri kıyaslayacak bir Türkiye karnesi çıkarmayı umut ettiklerini ifade etti.

Başaran şöyle devam etti:

“TÜSİAD kurulduğundan bu yana önemli hedefleri var. Rekabetçi bir iş dünyası, hukuk devleti gibi. Bu amaçla çalışan bir grup, örneklerini en iyilerinden alıyor. Çıtayı yukarıya koyduğunuz zaman, hep orayla hareket ettiğiniz zaman eleştirisel durumlar var. Türkiye’de hep önemli araştırmalar yapıp, boşa hiç konuşmuyoruz. 2016 yılı TÜSİAD’ın 45. yılı. Bu yılda Türkiye’de neler olmuş, neler yaşanmış, bunların hepsini gündeme getirebilmeyi umut ediyoruz. TÜSİAD bir çok çalışmanın içinde yer almış bir üyesi olmakla birlikte, başkanlık koltuğuna oturunca, ne kadar doğru şeyler söylemişiz diye düşünüyorum, keşke siyasi olarak da karşılık bulsaydı.”

TÜSİAD’a Eleştiriler

TÜSİAD Başkanı, siyasilerden gelen sert eleştirilere yönelik, “TÜSİAD çok önemli bir demokrasi içinde, iş dünyası için yeni gündemler yaratarak, iş dünyası için çok önemli bir görev üstlendiğini düşünüyorum. Ankaraya ne zaman gitsek bu konuda takdir alıyoruz. Bazen eleştiriler oluyor, bazen başkanlarını rencide eden maalesef sözler de oluyor. Bu durumu zamanla aşacağımızı inanıyorum” dedi.

“Koalisyondan Umutluyuz”

“Koalisyondan Umutluyuz”

(Görsel: Aljazeera)

Biz koalisyon için umutluyuz. Erken seçim tartışmaları için çok erken değil mi? Bizim Ankara izlenimlerimize geri dönersek, siyasi parti liderlerimiz kırmızıçizgilerini seçimden sonra da doğal olarak tekrarlıyorlar. Kırmızıçizgiler ortak paydada bir hükümet kurmak için aşılmayacak kadar sert değil. Koalisyondan korkmak gibi bir şeyi düşünemiyorum. Koalisyonlardan çok güzel işler çıkabilir. Koalisyona da biz bu şekilde bakıyoruz. Ortak paydalarda anlaşılmış ama bu partilerin ortak paydalarından çok Türkiye’nin ortak paydalarında olmalı.

İş Dünyası Programa Bakar

Başaran, “Program Türkiye’ye faydası olacak, vakit geçirmeyecek bir program önemlidir. Erken seçime doğru giderse, büyümede yüzde 3’lerde tıkandık. Genç nüfusumuz var, bugünkü işsizlik oranı yüzde 5’lik büyümeye tekabül ediyor. Bu yüzden yüzde 3’lük büyüme Türkiye’yi sıkıntıya sokar. Yapısal reformlarda eğitime odaklanmamız lazım” dedi.

“Ertelemek Çözüm Getirmez”

Yunanistan ile ilgili de yorum yapan TÜSİAD Başkanı, Yunanistan uzun zamandır ertelediği reformları yapmadığı için şu anda daha acı bir reçeteyle karşı karşıya, ertelemek hiçbir zaman çözüm getirmek, sorunlara bir an önce çözüm getirmek gerekir” diye devam etti.

Hisarcıklıoğlu: “Bir An Önce Koalisyon Hükümeti Kurulmalı”

Hisarcıklıoğlu: “Bir An Önce Koalisyon Hükümeti Kurulmalı”

Bu arada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 7 Haziran seçimlerinde halkın 4 siyasi partinin hiç birisine hükümet kurma hakkını vermediğini belirterek, “Zaman kaybına vaktimiz yok. Bir an önce koalisyon hükümeti kurulması gerekir” dedi.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Büyük Anadolu Oteli’nde geleneksel iftar programı düzenlendi. Programa katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iftar sonrası yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinde en büyük irade olan halkın hiç bir partiye tek başına iktidar olma hakkını vermediğini ve koalisyon yapılmasına dair oylarını kullandığını söyledi. Vakit geçirmeden hükümetin kurulması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “7 Haziran’da millet kararını verdi. En yüce karar merci nedir? Demokrasinin geldiği en son noktada seçimler, seçimler geldiğinde de 7 Haziran seçimlerinde millet de kararını verdi. Biz bir an önce bunun gereği olarak 7 Haziran’da çıkan tablonun sonucu olan 550 milletvekilimize sorumluluğu devrettik. 7 Haziran’a kadar yetki bizdeydi. 7’sinde mührü bastık ve yetkiyi meclise devrettik. Bundan sonra onların bir an önce gereğini yerine getirmeleri lazım. Nasıl en yüksek irade halksa, halk da bu iradeyi gösterdi. O zaman bunun gereğinin yapılmasını istiyoruz. Gereği nedir? 4 siyasi partinin hiç birisine hükümet kurma hakkını vermedi bu halk. 4 siyasi partiye dedi ki ‘Koalisyon yapın.’ İnşallah da bu koalisyona 4 siyasi partimizin içerisinde bunun da bir an önce yapılmasına ihtiyaç var. Zaman kaybına vaktimiz yok” dedi.

Siyasi Partilere Aynı Uzaklıkta ve Yakınlıktayız

Türkiye’nin dış siyasetindeki politikalarını da eleştiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Ukrayna’daki Kırım toprakları işgal altında, tepkimiz yok, kanımız mı dondu arkadaşlar. Osmanlı her savaşta Kırım halkından asker istemiş. Diğer taraftan yanı başımızda İran problem olmaya devam ediyor. Öteki taraftan Irak, zaten 30 yıldır istikrarı bulamadı. Hükümet desen yok. Devlet otoritesi yok. Suriye’nin kuzeyinde bizim güneyimizde yeni bir devlet oluştu. Yeni bir devlet oluştuğu zaman bu devletin ortadan kaybolması öyle kolayıyla olmuyor haberiniz olsun. Şimdi Türkiye için bu kadar sıkıntının olduğu bir dönemde ‘Şöyle mi yapacağız, böyle mi yapacağız’ deme gibi bir lüksümüz yok. Biz odalar birliği olarak, göreve geldiğimiz günden bu yana şunu söyledik; ‘Biz siyasi partilere aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıktayız.’ Geçmişte odalar birliği olarak yaptığımız yanlışlardan ders aldık. Bir daha böyle halkın iradesinin üstünde bir irade odalar birliğinde yok. Ama çıkan sonucu da böyle görüyoruz biz. Bunun da gereğinin yapılmasını istiyoruz.”

Ekonomimizde Çok Büyük Meselelerimiz Var

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’ de 2002 ile 2009 yılları arasındaki yüzde 7 olan büyüme oranının 2009’dan sonra yüzde 2’lere kadar düştüğünü bunun da sebebinin 2010 yılından sonra her yıl yapılan seçimler olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Koalisyonun bir an önce yapılması gerekiyor. Ekonomimizde de çok büyük meselelerimiz var. Biz her yıl yüzde 7 büyüyorduk. 2002’den 2009’a kadar her yıl yüzde 7 büyüdük. Müthiş bir başarı hikayesi yazdık. Şimdi büyüme oranı nereye düştü biliyor musunuz? Yüzde 2-2.5’lara. Yüzde 3’ü bile konuşamaz hale geldik. Bu neyin göstergesi. Türkiye yüzde 3 büyüyor. Ama rakiplerimiz yüzde 7 büyüyor. Ben bir adım atıyorum. Rakibim iki adım atıyor. Bende bu iki adımı atıyordum. Sebebi nedir? ekonomi de ki gereken reformları bir türlü gerçekleştiremedik. Niye gerçekleştiremedik? 2010’dan sonra her yıl seçim vardı. Seçimin olduğu dönemde bunları yapamazsın. Yapısal reform yapamazsın. Yapısal reform acil reçetedir. Toplumun bir kısmını rahatsız eder. Hiç bir siyasetçide tam seçim döneminde iken yapısal reformları yapamaz. Biz bu kapsamda artık ‘önümüzde 4 yıl seçim yok’ diyoruz.”

Ereğli Ticaret ve Sanayi odası başkanı Yaşar Tetiker, Hisarcıklıoğlu’na elpek bezinden yapılmış masa örtüsü hediye etti.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam