Türkiye Yerli Araba Üretmeye Çalışırken, Silikon Vadisi Sürücüsüz Araçla Hız Rekoru Kıran Türk'ü Konuşuyor: Kamran Türkoğlu

-

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay ve Uçak Mühendisliği'nden mezun olan ve ABD'ye giden Kamran Türkoğlu şu sıralar Silikon Vadisi'nin en çok konuşulan isimlerinden biri. Yaklaşık iki yıl NASA'da çalışan Türkoğlu sürücü olmadan 256 kilometre hıza ulaşan sürücüsüz otomobilin algoritmasını yazdı.

Türkiye olarak 2017 yılının son günlerinde henüz yerli bir otomobil üretememişken ABD'de bir Türk sürücüsüz otomobil çalışmalarıyla adından söz ettiriyor.

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre, Amerika’da NIO EP9 isimli elektrikli ve otonom bir otomobil hız rekoru kırdı.

10 yıldır Amerika’da yaşayan ve 35 yaşında olan Kamran Türkoğlu Türkiye'deki eğitiminin üzerine Minnesota Üniversitesi’nde ’Kontrol Teorisi ve Dinamik Sistemler’ üzerine doktora yaptı.

Şubat ayında ‘Circuit of America’ pistinde test edilen bu yüzde 100 elektrikli otomobil içinde sürücü olmadan 256 kilometre hıza ulaştı.

Şu anda San Jose Üniversitesinde Uçak-Uzay Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent Doktor olarak görev yapan Türkoğlu 'dünyada otonoma yön veren insanlar arasında yer almak' istediğini belirtti.

Türkoğlu, geliştirdiği en hızlı otonom araçla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Çinli yatırımcılar tarafından 2015 yılında Amerika’da kurulan ve merkezi San Francisco olan NextEV şirketi elektrikli yarış otomobilleri geliştirerek Formula E’de yer alıyordu. Daha sonra NIO ismini alarak elektrikli ve otonom otomobil geliştirmeye başlayan şirket Silikon Vadisi’nde ofis açarak ilk çalışanlarını almaya başladı. Ben 188’inci çalışanıyım. Bugün NIO’nun San Francisco, San Jose, Münih, Londra, Şanghay ve Pekin olmak üzere 6 bölgede ofisi bulunuyor. Her bir ofisin üstlendiği görev farklı olmakla birlikte benim içinde bulunduğum ve üyesi olduğum Silikon Vadisi’ndeki ofis insansız sürüş kabiliyetlerinin geliştirilmesi, tasarımı ve uygulanması üzerine yoğunlaşıyor ve faaliyetlerini bu yönde sürdürüyor.”

'Türkiye'ye dönme düşüncem yok'

Türkiye’de henüz otomotiv algısının elektrikli araçlar için çok açık olmadığını düşünen Türkoğlu, Türkiye’ye geri dönmeyi ve burada bir proje geliştirmeyi veya bir şirket kurmayı düşünüyor musunuz?“ sorusuna ise “Açıkçası şu anda böyle bir düşüncem yok” cevabını verdi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir