Görüş Bildir
Haberler
SWAP Nedir? SWAP Anlaşması Ne Anlama Geliyor? Türkiye ile BAE Arasında Yeni SWAP Anlaşması

SWAP Nedir? SWAP Anlaşması Ne Anlama Geliyor? Türkiye ile BAE Arasında Yeni SWAP Anlaşması

CansinA
19.01.2022 - 14:55

Son dakika gelişmelerine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında SWAP anlaşması imzalandı... Merak edilen bazı sorular arasında şunlar yer alıyor; İki ülkenin imzaladığı SWAP nedir? Nasıl bir anlaşmadır? İki ülke arasında imzalanan anlaşmada söz konusu olan meblağlar ne kadar? 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında imzalanan SWAP Anlaşması ve Swap'in ne olduğu merak uyandırdı. İki tarafın anlaşmaya varması üzerine yapılacak işlemler ve bu işlemlerin ne olduğu, paranın meblağ olarak tutarı, anlaşmanın ne için yapılacağı vatandaş tarafından merak edilen bir husus oldu.

Swap Nedir?

Swap Nedir?

Kelime olarak değiş-tokuş  anlamına gelen swap döviz takası için kullanılmakta. Finansta döviz takası için iki tarafın varlıklarını bağlı olarak faiz ödemelerini değiştirmeleri swap olarak adlandırılır.

Swap Çeşitleri Nelerdir?

Swap Çeşitleri Nelerdir?

Üç türü bulunan swap işleminin ilki para swapidir. Para swapi tarafların anlaştıkları koşullardaki para birimlerinin değiştirilmesidir

Faiz swapi anapara üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

Döviz swapi anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

Swap Anlaşmasındaki Meblağlar Ne Kadar Olacak?

Swap Anlaşmasındaki Meblağlar Ne Kadar Olacak?

Swap anlaşmasına göre değiştirilecek meblağ 18 milyar dirhem ve 64 milyar Türk lirası.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası (BAEMB) arasında BAE dirhemi (AED) ile Türk lirası (TRY) para birimleri için ikili para takası anlaşması imzalandı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın