Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Raporu Araştırdı: Eğitime Gerekli Önemi Veriyor muyuz? Toplumumuz Türkiye'deki Eğitime Karşı Nasıl Bir Tavır Sergiliyor?

21PAYLAŞIM

Birkaç ay önce OECD PISA 2018 verilerini açıkladı. Türkiye oldukça ilerleme kaydetmiş olsa bile, ortalamanın altında kaldı. Peki, toplumumuz Türkiye'deki eğitime karşı nasıl bir tutum sergiliyor?

PISA olarak kısaltılan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı adı altında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü tarafından 1997 yılında geliştirilen uygulama, uluslararası çapta üç yılda bir 15 yaşındaki öğrencilerin başarısını değerlendirmekte.

Kaynak: 1.

Türkiye; okuma becerileri alanında 79 ülkenin 40. sırasında yer alıyor.

Matematik alanında 79 ülke arasında 42. sırada bulunuyor.

37 OECD ülkesi arasında ise 33. sırada.

Fen alanında Türkiye, 79 ülke arasında 39. sıradayken, 37 OECD ülkesi arasındaysa 30. sırada yer aldı.

Türkiye Raporu'nun Ekim 2019 yılında yaptığı araştırmada şu soruyu sordu; “Aşağıdaki konulardan hangilerinin Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu düşünüyorsunuz?”

Katılımcıların %65,4’ü ‘Adalet’ seçeneğini seçerken, ikinci sırada %63,7 oranında ‘Eğitim’ cevabını verdiğini görüyoruz.

Ekim 2017 yılında yapılan kamuoyu araştırmasında da, Katılımcılara “Türkiye’deki eğitim sisteminden ne derece memnunsunuz?” şeklinde bir soru yöneltilmiş.

Katılımcıların %49,8' “Hiç memnun değilim”, %24,8 ise “Memnun değilim” şeklinde yanıt vermiş. Bu bağlamda, toplumun %74,6sı mevcut eğitim sistemini olumsuz olarak değerlendiriyor. Olumlu değerlendirenlere bakacak olursak; “memnunum” diyenler %11,2, “çok memnunum” diyenler ise %2,2 oranında.

Araştırmaya bakıldığı zaman; 18-34 yaş aralığındaki katılımcıların %80'i mevcut eğitim sisteminden memnun değilken, 45 yaş üzerinin eğitim sistemimizden memnun olduğu görünüyor.

Bu araştırmaya göre de; okul çağında çocuğu olan katılımcılar, çocuğu olmayan katılımcılara göre %6 oranında, eğitim sisteminden daha memnun görünüyor.

Katılımcılara “Eğitim önceliği ne olmalı? ” sorusu sorulduğunda , %49,2’si “Dünyanın her yerinde rekabet edebilecek gençler yetiştirmek” cevabını tercih etmiş.

Son olarak; "Çocuğunuzu hangi okula yollarsınız?” sorusuna gelen cevaplar ise şu şekilde:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
s_eren

araştırmışlar bir de dostlar alışverişte görsün ya harbiden utanmadan oturup araştırmışlar he

susunana

Yani bunun için araştırmaya yapmaya ne gerek var ki!

Gizli Kullanıcı

Milette para olsa özel lise/koleji tercih eden daha fazla olurdu.

Görüş Bildir